SME
Nedeľa, 29. máj, 2022 | Meniny má Vilma

Andrew Ash: Veľká Británia v roku 2021 alebo vitajte v stredoveku

Šaría sa vo Veľkej Británii šíri a obhajcom multikulturalizmu to nevadí, hoci v skutočnosti tým podporujú bitie žien, detské sobáše, mrzačenie ženských pohlavných orgánov a celý rad krutých zvykov, o ktorých sme si mylne mysleli, že skončili v prepadlisku dejín.

Ilustračné foto.Ilustračné foto. (Zdroj: TASR/AP)

Od druhej svetovej vojny sme boli v Spojenom kráľovstve - a v Európe všeobecne - postupne prinútení prijať "život v multikulturalizme".

A toto je teraz náš najväčší problém s filozofiou "woke". V Spojenom kráľovstve to spôsobilo viac rozkolov a hnevu než čokoľvek iného, píše Andrew Ash v komentári uverejnenom na webe Gatestone Institute.

Britská moslimská komunita, do ktorej som sa narodil a pre ktorú mám určité porozumenie a s ktorou mám určitú afinitu, neustále rastie a požaduje zavedenie "multikulturalizmu" a rôznych cudzích zvyklostí.

SkryťVypnúť reklamu

Obhajcovia multikulturalizmu požadujú nielen, aby sme v našom kultúrnom prostredí prijali rozsiahle zmeny, ale požadujú aj to, aby sme boli oveľa ústretovejší voči niektorým stredovekým zvykom, tradíciám a náboženským zákonom.

Trvalo to dlho a stálo to veľa životov, než sa veľkej časti sveta podarilo týchto praktík zbaviť.

Je to predovšetkým právo šaría, ktorému bolo od začiatku osemdesiatych rokov vo Veľkej Británii umožnené prekvitať a ktoré vyvoláva najviac nepriateľských reakcií.

Podľa správy BBC z roku 2012, ktorá citovala šejka Haithama al-Haddad, zástupcu Islamskej rady šaría v Spojenom kráľovstve (ISC, The Islamic Sharia Council):

- Podľa správy think tanku Civitas z roku 2009 v Británii zrejme pôsobilo odhadom 85 miestnych súdov šaría.

SkryťVypnúť reklamu

- Niekoľko organizácií, ako je Islamská rada šaría (ISC), zaznamenalo v posledných piatich rokoch veľký nárast súdnych prípadov.

- "Počet našich prípadov sa za posledných tri až päť rokov rozhodne viac než strojnásobil," povedal šejk al-Haddad.

- "V priemere riešime teraz každý mesiac približne 200 až 300 súdnych prípadov. Pred niekoľkými rokmi to bol len malý zlomok tohto počtu."

- "Moslimovia sa čoraz viac ponárajú do svojej viery a pritom si stále viac uvedomujú, čo im ponúkame," vysvetlil.

Zavedenie samostatného súdneho systému pre moslimov v Británii nevyhnutne vyvolalo zúrivú reakciu nemoslimov, ktorí nevidia dôvod na existenciu oddeleného súdneho systému založeného na náboženstve.

Tento import moslimských zákonov a zvykov, ktoré sú často v rozpore s britským spôsobom života, je považovaný za ďalší príklad "preferenčného zaobchádzania" s menšinovými skupinami obyvateľstva.

SkryťVypnúť reklamu

To, že sú kresťania a ľudia iných vyznaní vo väčšine moslimských krajín často bezdôvodne prenasledovaní, túto zášť len zvyšuje.

Napriek skutočnosti, že právo šaría je široko odsudzované, nebol urobený žiadny pokus tento trend zastaviť.

Právo šaría je spojené s bitím manželiek, zneužívaním detí, polygamiou, nerovností pred zákonom, mrzačením ženských pohlavných orgánov (FGM), pravidlami pre obriezku v Sunny ( "zvyková prax"), neznášanlivosťou voči homosexualite, trestom smrti za rúhanie, odpadlíctvom a dokonca trestom smrti pre obete znásilnenia.

Zdá sa, že ani pobúrenie ľudskoprávnych skupín, ktoré považujú stredovekú prax mrzačenia ženských pohlavných orgánov (FGM) za neospravedlniteľnú a barbarskú, tejto rozšírenej praxi nezabránilo.

SkryťVypnúť reklamu

Kontroverzie okolo praxe mrzačenia ženských pohlavných orgánov a ďalších aspektov práva šaría, ako je povolenie biť ženy, detské sobáše, polygamia, nerovnosť pred zákonom a zákony o rúhaní, ktoré obmedzujú slobodu slova, budia pozornosť britskej verejnosti.

Širšie dôsledky práva šaría sa preto stali témou debát dokonca aj v Snemovni lordov.

Šírenie práva šaría však ďalej pokračuje.

Ukázalo sa, že v približne 80 súdoch šaría pôsobiacich vo Veľkej Británii nie je žiadny vzdelaný právnik. Neexistuje riadne vedenie záznamov. "Rozsudky" sú vynášané ad hoc a ako zdôraznila barónka Shreela Flather, "šaría je diskriminačná voči ženám, a to nielen vo vzťahu k manželstvu a deťom, ale vo väčšine právnych aspektov."

Právnička barónka Sayeeda Wars, dcéra pakistanských moslimských imigrantov a bývalá ministerka v konzervatívnej vláde, sa proti tomu ohradila a povedala:

SkryťVypnúť reklamu

"... že existuje rozdiel medzi "šaría a právom šaría ", a že" šaría vo Veľkej Británii normálne existuje a je súčasťou našej multikultúrnej spoločnosti. " Barónka Wars uviedla ako príklad finančné dlhopisy a študentské pôžičky, ktoré sú v súlade so šaríou, rovnako ako halal potraviny a obriezka. "

Len keby to bolo takto.

Sayeeda Wars argumentovala, že ženy nie sú zbavené svojich práv v civilno neuznaných "islamských" sobášoch "Nikah" a predložila trochu nejasný návrh, že vláda by mala oficiálne uznať islamské manželstvá, a tak obmedziť bigamiu a polygamiu.

V Pakistane nie je nezvyčajné, že muži majú viac manželiek. Hoci je bigamia v Spojenom kráľovstve nezákonná, polygamné manželstvo je uznané, keď bolo uzavreté v krajine, kde je táto prax legálna. V súčasnej dobe existuje vo Veľkej Británii v moslimskej komunite až 20 000 takýchto manželstiev.

SkryťVypnúť reklamu

Nedávny prieskum pre dokumentárny program televízie Channel 4 zistil, že 61 % moslimských párov, ktoré uzavreli manželstvo podľa tradičného islamského svadobného obradu "Nikah", nemalo samostatnú civilnú svadbu, ktorá by legalizovala manželstva podľa britského práva.

To znamená, že 6 z 10 žien vo Veľkej Británii, ktoré podstúpili obrad "Nikah", nie je legálne vydatých. Žijú teda ako bez zákonných práv, tak aj bez akejkoľvek civilnej ochrany. To, že takmer 100% vydatých moslimských žien uzavrelo manželstvo prostredníctvom svadobného obradu "Nikah", ale menej ako 40 % z nich je podľa britského práva legálne vydatých, je alarmujúce štatistika.

Ak by sa manželstvo rozpadlo, 61% vydatých moslimských žien nemá inú možnosť, než sa odvolať na právo šaría skôr než na britskej všeobecné právo, a sú preto zbavené práv, ktoré by k nim boli v britských súdoch spravodlivejší, najmä čo sa týka podmienok potenciálneho výživného a pridelenie detí do starostlivosti.

SkryťVypnúť reklamu

Takéto zanedbanie znamená, že tieto ženy v skutočnosti stratili akékoľvek britské práva.

Bez prístupu k britským rodinným súdom, kde by mohli usilovať o rozdelenie majetku, či už ide o rodinný dom alebo dôchodok ich manžela, zostávajú extrémne zraniteľné.

Keď napríklad moja matka podala v roku 1973 žiadosť o rozvod, bol to prvý prípad v Británii, keď vyšla najavo svadba "Nikah" - a manželstvo mojich rodičov bolo súdom spochybnené.

Na prekvapenie celej mojej rodiny bolo zistené, že podľa britských zákonov moji rodičia nikdy neboli legálne zosobášení.

"Talak" - islamský rozvod - ktorý môj otec dosiahol dva roky predtým na konzuláte Spojených arabských emirátov v Londýne (v tej dobe v Británii neexistovali žiadne súdy šaría), kde trikrát vyhlásil pred moslimským svedkom, že sa svojej manželky "zrieka" - bol však podľa britského práva tiež neplatný.

SkryťVypnúť reklamu

Ďalšia importovaná moslimská praktika je porážka zvierat podľa šaríe, ktorej produktom je tzv. Halal mäso, ktoré teraz zaviedla väčšina predajní rýchleho občerstvenia.

Aktivisti za práva zvierat proti halal porážke bojujú, pretože zabitie neomráčeného zvieraťa považujú za zbytočne krutú prax.

Tón tohto programu BBC o práve šaría dokonale ladí s islamským prístupom a zdá sa, že BBC záleží na citoch moslimov ďaleko viac, než na názoroch ochrancov zvierat:

"Mnoho ľudí, vrátane moslimov, šaríu zle chápu. Často sa dáva do súvislosti s amputáciou končatín, smrťou ukameňovaním, bičovaním a ďalšími stredovekými tresty. Z tohto dôvodu je niekedy považovaná za drakonickú. Niektorí ľudia na Západe považujú šaríu za archaickú a nespravodlivú spoločenskú prax , ktorá bola ľuďom, ktorí žijú v krajinách ovládaných šaríou, vnútená.

SkryťVypnúť reklamu

Veľa moslimov má však iný názor. V islamskej tradícii je šaría vnímaná ako niečo, čo ľudstvo podporuje. Veriaci moslimovia vnímajú šaríu nie ako niečo primitívne, ale ako niečo dané bohom. V spoločnosti, kde sú endemické sociálne problémy, šaría moslimov oslobodzuje, aby si mohli uvedomiť svoj individuálny potenciál. "

Predpokladám, že väčšina Britov sa o náboženské praktiky iných národov veľmi nezaujíma. Námietky však vyvstávajú, ak sa zákony, ktoré sa v Spojenom kráľovstve zdajú archaické, vo veľkom dovážajú. Či už to BBC a ostatné submisívny médiá zaregistrujú alebo nie, ich ospravedlňujúci postoj voči tomuto vývoju nutne rozzúri britskú verejnosť, ktorá si môže právom myslieť, že stáročné britské tradície ako Magna Carta, John Locke a Osvietenie sú teraz buldozérom tlačené do priekopy.

SkryťVypnúť reklamu

BBC a ostatné submisívny médiá zjavne nechápu, že šaría, ktorá bráni integrácii moslimov do britského života, našu spoločnosť poškodzuje. A to je ohromujúce. Je trochu trúfalé tvrdiť, že by sme mali tolerovať práva tých, ktorí sem prišli zo svojej vlastnej slobodnej vôle, ale ktorí tu teraz hľadajú riešenie svojich problémov prostredníctvom náboženských zákonov zo siedmeho storočia, ktoré nemajú miesto v živote nemoslimskej väčšiny obyvateľov Británie.

"Krajiny ovládané šaríou" - konkrétne "islamské štáty" - sú preslávené tým, čo my na Západe považujeme za barbarstvo a nedostatočné ľudské práva. Napríklad otroctvo, hoci možno nie je oficiálne povolené, stále existuje v niektorých častiach severnej Afriky a Blízkeho východu. Je tiež považované za prípustné, aby si moslimský muž vzal nemoslimku, ako sa mu zapáči - o čom svedčí viac ako 19 000 obetí grooming gangov v Británii. Import takýchto kontroverzných praktík neznamená len krok späť, ale je aj katalyzátorom rozkolu v britskej spoločnosti.

SkryťVypnúť reklamu

Zdá sa, že prijatie multikulturalizmu tak, aby vyhovovalo islamským tradíciám a šaríi, je užitočným nástrojom v mysliach tých, ktorí zastávajú rozmanitosť, aj keď tým do spoločnosti sejú semená rozkolu. Obhajcovia rozmanitosti potom tých, ktorí s týmito zastaranými praktikami nesúhlasia, nálepkujú ako "rasistov", "xenofóbov" alebo "islamofóby", hoci sa títo ľudia v skutočnosti stavajú proti bitiu žien, detským sobášom, mrzačeniu ženských pohlavných orgánov a proti celej rade krutých zvykov , o ktorých sme si mylne mysleli, že už skončili v prepadlisku dejín.

Andrew Ash sa narodil vo Veľkej Británii v anglo-egyptskej moslimskej rodine. Žije v Londýne.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Ilustračná fotografia.

Washington v posledných týždňoch úradovania amerického prezidenta Donalda Trumpa uvalil na Demirov sankcie.


TASR 27. apr
Animátori sa učili ako pripraviť farské stretnutie detí a mládeže.

V centre v Juskovej Voli školili vyše päťdesiat ľudí.


Viktória Žolnová 26. apr
Emmanuel Macron sa poďakoval všetkým ľuďom, ktorí hlasovali v druhom kole prezidentských volieb.

Slovenskí poslanci europarlamentu vítajú Macronove znovuzvolenie za prezidenta.


SITA 25. apr
Prešovský arcibiskup a metropolita Ján Babjak.

Pápež František prijal jeho zrieknutie sa pastoračnej služby.


kW 25. apr
SkryťZatvoriť reklamu