SME
Štvrtok, 21. október, 2021 | Meniny má UršuľaKrížovkyKrížovky
SLOVENSKO

Prokurátor požaduje pre Kováčika minimálne 13 rokov väzenia, obhajca jeho oslobodenie

Podľa prokurátora nie je pochybnosť, že sa žalované skutky stali a spáchal ich obžalovaný. Kováčik tvrdí, že peniaze, ktoré uňho pri zadržaní našli, mal na kúpu lúky, kde chcel chovať včely.

Dušan Kováčik prichádza na pojednávanie. Dušan Kováčik prichádza na pojednávanie. (Zdroj: TASR)

PEZINOK - V súdnom procese s bývalým špeciálnym prokurátorom Dušanom Kováčikom začali dnes na Špecializovanom trestnom súde v Pezinku procesné strany prednes svojich záverečných rečí.

Ako uviedol prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) Michal Šúrek, obžalovanému navrhuje úhrnný trest minimálne 13 rokov väzenia v ústave s minimálnym stupňom stráženia.

Zároveň navrhol prepadnutie jeho majetku.

Podľa Šúreka v tomto prípade nie je pochybnosť, že sa žalované skutky stali a spáchal ich obžalovaný.

„V tomto prípade bolo vykonané komplexné dokazovanie," zdôraznil prokurátor.

Skryť Vypnúť reklamu

Zároveň uviedol, že Dušan Kováčik sa v priebehu procesu snažil „úmyselne odkláňať smer dokazovania". Robil tak podľa neho predkladaním množstva podaní, ktoré obsahovali rôzne „pseudodôkazy".

Zároveň Šúrek pripomenul, že Dušan Kováčik odmietol vypovedať, keď mal na to príležitosť a vyjadroval sa len k už vykonaným dôkazom, keď mohol svoje argumenty prispôsobiť dôkaznej situácii.

Prokurátor tiež uviedol že výpovede rôznych svedkov proti Dušanovi Kováčikovi spolu obsahovo súhlasili.

Takýmito svedkami boli napríklad bývalý šéf daňových kriminalistov Ľudovít Makó, dnes už zosnulý bývalý príslušník Slovenskej informačnej služby František Böhm, obvinený člen skupiny takáčovcov Matej Z. aj bývalí kolegovia obžalovaného z ÚŠP.

Prokurátor tiež pripomenul, že v kancelárii obžalovaného boli zaistené spisy k trestným veciam, v ktorých nebol dozorovým prokurátorom.

Skryť Vypnúť reklamu

„Dôkazy do seba zapadajú a vytvárajú presnú mozaiku," skonštatoval Šúrek.

Obhajoba navrhuje oslobodenie

Podľa obhajcu obžalovaného Erika Magála viedli v prípade Dušana Kováčika orgány činné v trestnom konaní jednostranné vyšetrovanie a odmietali dôkazy v prospech obžalovaného.

„Skutky, ktoré sú predmetom obžaloby, sa nikdy nestali a z logických dôvodov sa ani nemohli stať," vyhlásil.

To, že súd zamietol viaceré návrhy dôkazov obhajoby, je podľa neho „devastáciou trestného konania".

Advokát pripomenul obvinenie viacerých vyšetrovateľov Národnej kriminálnej agentúry pre manipulovanie vyšetrovania. Jedným z nich bol aj Pavol Ď., ktorý mal na starosti prípad Dušana Kováčika.

Magál tiež pripomenul správu Slovenskej informačnej služby, ktorá hovorila o manipulácii medializovaných káuz.

Skryť Vypnúť reklamu

„Autentickosť tejto správy potvrdil aj súčasný šéf SIS Michal Aláč," povedal obhajca s tým, že z daného dôvodu požadovali vypočutie Aláča alebo jeho predchodcu Vladimíra Pčolinského.

Ich výpovede, ako aj výpovede iných navrhovaných svedkov napríklad z prostredia polície, mohli podľa neho priniesť fakty k prospechu Dušana Kováčika.

Advokát zároveň navrhol oslobodenie obžalovaného v celom rozsahu.

Peniaze mal na kúpu lúky

Kováčik je v kolúznej väzbe už takmer 11 mesiacov a za ten čas sa podľa vlastných slov nemal možnosť brániť proti nezmyslom. Uviedol to dnes na Špecializovanom trestnom súde v Pezinku v rámci svojej záverečnej reči. Zároveň kritizoval prílišnú rýchlosť trestného konania v jeho veci.

Rozhodnutie súdu o ukončení dokazovania zo štvrtku 16. septembra bolo pre neho totálnym šokom.

Skryť Vypnúť reklamu

„To bol blesk, ukončené," povedal s tým, že keďže pojednávanie sa skončilo o 18:00 a vo väzbe mu o 21:30 zhasli svetlo, nemal čas riadne si pripraviť záverečnú reč.

Zároveň sa pýtal, či rýchle ukončenie konania nesúvisí s obvinením vyšetrovateľov NAKA z manipulácii vyšetrovania.

„Na hlavnom pojednávaní nám nebolo umožnené absolútne nič," uviedol obžalovaný. Zároveň vyhlásil, že viera v nevinu mu dodáva silu. „Ja nemám inú možnosť, ako veriť v spravodlivosť," povedal.

Dušan Kováčik pripustil, že celý život bol nadpriemerne zarábajúcim človekom, jeho majetok je však podľa neho menší ako ten vlastnený kajúcnikmi.

„Nemám nič v Chorvátsku, žiadne byty v Bratislave," uviedol s tým, že vlastní len dom v Skalke nad Váhom. Jeho celoživotné úspory s manželkou boli podľa neho 72 000 eur.

Skryť Vypnúť reklamu

Sumu 10 000 eur, ktorú mal u seba pri zadržaní chcel podľa vlastných slov použiť na kúpu lúky, kde by choval včely. Doplnil, že po zaistení majetku jeho aj jeho manželky by si bez pomoci rodiny nemohol dovoliť ani obhajcov.

Dušan Kováčik je obžalovaný z toho, že bol činný pre zločineckú skupinu takáčovcov, a tiež z toho, že prijal úplatok 50 000 eur za to, že Úrad špeciálnej prokuratúry nepodá sťažnosť proti prepusteniu údajného šéfa takáčovcov Ľubomíra Kudličku z väzby.

Takisto podľa obžaloby v dvoch prípadoch neoprávnene poskytol informácie o trestných konaniach bývalému šéfovi Kriminálneho úradu Finančnej správy SR Ľudovítovi Makóovi.

Bývalý špeciálny prokurátor však trvá na svojej nevine.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Ilustračná fotografia.

Podľa výskumníkov ide o malý krok v dlhodobej snahe použiť jedného dňa zvieracie orgány pri život zachraňujúcich transplantáciách.


TASR 2 h
Protivládna demonštrantka v Londýne.

Priaznivé je aspoň to, že počty vážne chorých a obetí sú vďaka očkovaniu nižšie ako vlani, avšak aj tieto čísla teraz vytrvalo stúpajú.


idnes.cz 18 h
Covid semafor platný od 25. októbra.

Väčšina z nich je na východnom Slovensku.


SITA 18 h
Testovanie na koronavírus.

Počet hospitalizovaných sa znížil o 16, v nemocniciach je tak 1 040 obsadených lôžok pacientmi s koronavírusovou infekciou.


SITA 23 h
Skryť Zatvoriť reklamu