SME
Štvrtok, 21. október, 2021 | Meniny má UršuľaKrížovkyKrížovky
ZAHRANIČIE

Na porušovanie pravidiel počas volieb v Rusku sa sťažujú už aj verní Putinovi spojenci

Prokremeľská strana Jednotné Rusko si v Dume zrejme zachová dominantné postavenie, ale niektoré prognózy naznačujú, že by mohla stratiť dvojtretinovú väčšinu, ktorá je potrebná na zmeny v ústave.

Ilustračné foto.Ilustračné foto. (Zdroj: TASR/AP)

MOSKVA - Predseda Komunistickej strany Ruskej federácie (KPRF) Gennadij Ziuganov v sobotu upozornil, že počas prebiehajúcich volieb do dolnej komory ruského parlamentu - Štátnej dumy - dochádza k porušovaniu zákona o voľbách.

Ziuganov v sobotu, v druhý z troch dní hlasovania vo voľbách, podľa agentúry AFP vyzval, aby polícia a Ústredná volebná komisia (ÚVK) reagovali na podnety o "viacerých úplne závažných faktoch" porušovania zákona o voľbách vrátane vhadzovania hlasovacích lístkov neupravených voličmi.

Skryť Vypnúť reklamu

O porušovaní pravidiel hlasovania vrátane kupovania hlasov a laxných opatrení pri uskladňovaní hlasovacích lístkov vo volebných miestnostiach upozornila aj organizácia Golos, ktorá monitoruje priebeh volieb v Rusku. Podobné nedostatky odhalili aj viaceré nezávislé médiá.

Ziuganov uviedol, že KPRF zaznamenala najmenej 44 závažných prípadov porušenia pravidiel hlasovania a podala sťažnosť na ÚVK. Dodal, že KPRF požiadala o povolenie usporiadať na budúci týždeň protestné zhromaždenia.

Spravodajský web Znak v sobotu informoval, že nemenovaný obyvateľ Moskovskej oblasti ponúka ľuďom, ktorí hlasovali za vládnu stranu Jednotné Rusko, po 1000 rubľov (13 eur). Podľa Znaku muž túto platbu podmienil zaslaním dôkazu o hlasovaní prostredníctvom aplikácie na odosielanie správ.

Skryť Vypnúť reklamu

Organizácia Golos zasa citovala správy od svojich pozorovateľov a miestnych spravodajských médií o rade zjavných porušení, vrátane hlasovacích lístkov uložených na noc v skrini s rozbitými dverami a či obálok na vloženie hlasovacích lístkov, ktoré sa zdali byť otvorené a potom znova zapečatené.

Médiá v Petrohrade zasa informovali o podozrivých prípadoch "kolotočového hlasovania", pri ktorom voliči hlasovali vo viacerých volebných miestnostiach.

Novinár agentúry AP videl takýchto voličov - údajne študentov vojenských škôl - v dvoch rôznych volebných miestnostiach; jeden z nich mu na vysvetlenie povedal, že skupina najskôr išla do nesprávnej volebnej miestnosti.

Člen jednej z volebných komisií zasa zverejnil video, ktoré zachytáva muža, ako sa pokúša odovzdať niekoľko hlasovacích lístkov. Muž pri konfrontácii s členom volebnej komisie vyhlásil, že hlasovacie lístky dostal na stanici metra.

Skryť Vypnúť reklamu

V piatok, v prvý deň hlasovania, sa pred niektorými volebnými miestnosťami vytvárali nečakane dlhé rady a nezávislé médiá v tejto súvislosti naznačovali, že možno ide o prejav toho, že štátne inštitúcie a firmy zamestnancov nútia, aby šli voliť.

Agentúra AFP konštatovala, že prokremeľská strana Jednotné Rusko si v Dume zrejme zachová dominantné postavenie, ale niektoré prognózy naznačujú, že by mohla stratiť súčasnú dvojtretinovú väčšinu, ktorá je potrebná na zmeny v ústave.

Očakáva sa, že komunisti získajú najväčší podiel zo všetkých kresiel, o ktoré Jednotné Rusko príde.

Hoci komunisti iniciatívy Kremľa v parlamente vo všeobecnosti podporujú, fakt, že komunistickí kandidáti majú v týchto voľbách šancu získať poslanecké mandáty na úkor prokremeľských, by bol debaklom Jednotného Ruska, dodala AFP.

Skryť Vypnúť reklamu

Komunisti sú tiež vnímaní ako subjekt, ktorý môže mať najväčší osoh z projektu Chytré hlasovanie, propagovaného tímom väzneného opozičného lídra Alexeja Navalného. Cieľom takéhoto taktického hlasovania je "podkopať" Jednotné Rusko radami voličom, ktorí kandidáti sú v najsilnejšej pozícii na porážku kandidátov dominantnej strany.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Antigénne testovanie na ochorenie covid-19.

Podiel nakazených pri PCR testoch stúpol nad 20 percent, vzrástol aj počet hospitalizovaných.


SITA 38m
Ilustračná fotografia.

Podľa výskumníkov ide o malý krok v dlhodobej snahe použiť jedného dňa zvieracie orgány pri život zachraňujúcich transplantáciách.


TASR 2 h
Protivládna demonštrantka v Londýne.

Priaznivé je aspoň to, že počty vážne chorých a obetí sú vďaka očkovaniu nižšie ako vlani, avšak aj tieto čísla teraz vytrvalo stúpajú.


idnes.cz 19 h
Covid semafor platný od 25. októbra.

Väčšina z nich je na východnom Slovensku.


SITA 19 h
Skryť Zatvoriť reklamu