SME
Štvrtok, 26. máj, 2022 | Meniny má Dušan

SaS podporuje vládu Hegera, aj keby sa Sme rodina rozhodla odísť z koalície

Matovič pripustil koalíciu bez Sme rodina, ak nepodporí očistu spoločnosti. Kollár hovorí, že ju podporí iba vtedy, ak sa bude diať zákonným spôsobom.

Lídri koaličných strán.Lídri koaličných strán. (Zdroj: SME/Jozef Jakubčo )

BRATISLAVA - Strana SaS plne podporuje vládu Eduarda Hegera (OĽANO) so všetkými poslancami klubu SaS vrátane odídencov zo Za ľudí.

Platilo by to, aj keď by sa Sme rodina rozhodla opustiť koalíciu.

"Hodnotové rozdiely medzi koaličnými partnermi sú prirodzené, avšak ak sa neustále zväčšujú, je taktiež prirodzené, že sa budeme rozprávať aj o ďalších možnostiach spoločného vládnutia," doplnil hovorca SaS Ondrej Šprlák.

Matovič pripustil koalíciu bez Sme rodina

Ak by hnutie Sme rodina blokovalo očistný proces a rozhodlo sa "drukovať" predstaviteľom opozície, z koalície sa mentálne vzďaľuje a partneri by si museli klásť otázku, či dokážu koalíciu udržať aj bez Sme rodina.

SkryťVypnúť reklamu

V diskusnej relácii TA3 V politike to povedal líder OĽANO a minister financií Igor Matovič.

Dodal, že ak by sa potvrdilo, že Slovenská informačná služba (SIS) je za "hataním" spravodlivosti, treba post riaditeľa SIS vziať Sme rodina.

Matovič tiež kritizoval ministra školstva Branislava Gröhlinga (SaS) za to, že "absolútne zlyhal" a nezvládol bezpečný návrat detí do škôl.

"Urobím všetko pre to, aby Sme rodina zostala súčasťou protikorupčnej koalície. Ak by Sme rodina blokovala očistný proces, ak by blokovala možnosť chrániť statočných ľudí v polícii, prokuratúre, súdnictve pri očiste v boji s mafiou a ak by naďalej chcela umožniť mafii, aby vedela na poslednú chvíľu kedykoľvek vytiahnuť nejaký kľúčový záhadný paragraf, ktorým očistia akéhokoľvek zločinca, potom sa mentálne Sme rodina z koalície vzďaľuje. Vtedy si musíme klásť otázku, či dokážeme udržať koalíciu aj bez Sme rodina," povedal Matovič.

SkryťVypnúť reklamu

Matovičovi je ľúto postoja lídra Sme rodina Borisa Kollára, ktorý sa rozhodol nebyť súčasťou pracovnej skupiny, ktorá má obnoviť dôveru v právny štát.

"Nazvať Jána Čurillu mafiánom je za všetky čiary," reagoval na Kollárove slová, za ktoré by sa mal podľa Matoviča ospravedlniť.

"Musíme chrániť statočných vyšetrovateľov a aj keď to bude spôsobovať problémy v koalícii," dodal.

Reči o nájomných bytoch berie ako odpútanie pozornosti od podstaty.

Matovič reagoval aj na boj medzi jednotlivými skupinami v bezpečnostných zložkách.

"Cítim sa aj osobne zodpovedný. Mrzí ma to, pretože po voľbách sme si povedali, že skúsime dať aj zlým ľuďom možnosť, ktorých stovky si Kaliňák so Sakovou 'nasáčkovali' do Policajného zboru, že im dáme možnosť sa obrátiť na dobro. Bola to najväčšia chyba, tí ľudia iba kuli pikle," povedal Matovič s tým, že minister vnútra Roman Mikulec (OĽANO) má jeho dôveru.

SkryťVypnúť reklamu

Špeciálny prokurátor Daniel Lipšic podľa Matoviča pri podozreniach o sledovaní jeho osoby SIS vychádza z informácií, ktoré má, treba tomu dávať dôležitosť. Ak by to bola pravda, išlo by podľa Matoviča o obrovské zlyhanie SIS. "Ak by sa preukázali slová Daniela Lipšica, že by za týmto 'hataním' spravodlivosti bola činnosť SIS, treba buchnúť po stole a zobrať tento post Sme rodina," doplnil.

Matovič dodal, že rezort školstva rozdal testy na domáce testovanie, hoci v lete podľa Matoviča prisľúbili, že deti budú mať tieto testy k dispozícii v škole.

Gröhling mal podľa neho zorganizovať pretestovanie v triedach. Kritizuje, že pozitívne deti sa nechali v triedach. Skritizoval aj ministerstvo hospodárstva, že nezabezpečilo samotesty.

SkryťVypnúť reklamu

Kollár: Podporujem zákonnú očistu

Hnutie Sme rodina podporuje vládny program očisty spoločnosti, ale musí sa to diať zákonným spôsobom.

V diskusnej relácii RTVS O 5 minút 12 to vyhlásil predseda Sme rodina a parlamentu Boris Kollár.

Ak chce líder OĽANO Igor Matovič vládnuť bez Sme rodina, budú sa o tom podľa Kollára rozprávať na koaličnej rade.

"Nebránim sa očiste, hovorím, že všetci, na ktorých sú relevantné dôkazy, majú byť postavení pred spravodlivý súd," reagoval Kollár na slová Matoviča, že ak Sme rodina bude brániť očistnému procesu, treba sa rozprávať o koalícii bez nich.

"Igor Matovič sa zase len vyhráža a chce vstupovať do svedomia Borisa Kollára, že si má vybrať, na ktorej strane chce byť," reagoval Pellegrini. Najlepšie, čo sa môže Slovensku stať, je podľa neho pád tejto vládnej koalície, aby si ľudia vybrali v predčasných voľbách.

SkryťVypnúť reklamu

Kollár chápe Pellegriniho, že sa mu nechce čakať do riadnych volieb, no nechce pustiť späť "smerácku mafiu".

"Budem podporovať túto vládu, aj keď robíme chyby. Určite je to lepšie, ako keby sa mala vrátiť ficovská mafia," dodal.

Kollár odmieta, aby existovala skupinka s rozviazanými rukami, ktorá si bude rozhodovať, koho zavrie a koho nie. Kritizoval, že keď Slovenská informačná služba (SIS) pri svojej operatívnej činnosti vypočúvala kriminálne 'závadovú' osobu a zistenia postúpila prijímateľom zákona, zrazu sa našli dvaja kajúcnici a zbavili sa šéfa SIS Vladimíra Pčolinského.

Ak by sa hlasovalo o odvolaní Mikulca, Sme rodina nebude za, povedal Kollár.

"Zatiaľ nemám relevantné dôkazy v rukách, aby som vyhlásil, že Roman Mikulec je zlý," dodal.

SkryťVypnúť reklamu

Minister vnútra musí mať podľa Kollára kompetenciu vymeniť si policajného prezidenta či šéfa NAKA alebo inšpekcie.

"Teraz sa to ukázalo, keď tam má minister zabetónovaných smeráckych nominantov, nevie sa pohnúť. Musíme rozviazať ministrovi ruky aj v tomto, aby si mohol riadiť políciu," doplnil Kollár.

Kollár pripomenul, že každá strana musí garantovať poslancov v parlamente, a to už Za ľudí nemá.

"Zmenila sa situácia, nemôžeme sa tváriť, že zmluvu neotvoríme. Musíme znova otvoriť koaličnú zmluvu a dohodnúť sa na prerozdelení," dodal.

Chce, aby do budúcna bolo možné v súlade s Ústavou SR skrátiť volebné obdobie aj cez referendum. Dodal, že takýto návrh v koalícii pripravia.

Šéf Sme rodina tiež dodal, že ďalší lockdown a ani núdzový stav už jeho hnutie nepodporí. Pripomenul, že vďaka legislatíve, ktorú podporilo aj Sme rodina, sa nemusia zatvárať prevádzky v regiónoch so zhoršenou epidemickou situáciou. Aby sa predišlo zatváraniu, zákon podľa neho dovolí mať prevádzky otvorené pre očkovaných a pretestovaných ľudí.

SkryťVypnúť reklamu

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Ilustračná fotografia.

Washington v posledných týždňoch úradovania amerického prezidenta Donalda Trumpa uvalil na Demirov sankcie.


TASR 27. apr
Animátori sa učili ako pripraviť farské stretnutie detí a mládeže.

V centre v Juskovej Voli školili vyše päťdesiat ľudí.


Viktória Žolnová 26. apr
Emmanuel Macron sa poďakoval všetkým ľuďom, ktorí hlasovali v druhom kole prezidentských volieb.

Slovenskí poslanci europarlamentu vítajú Macronove znovuzvolenie za prezidenta.


SITA 25. apr
Prešovský arcibiskup a metropolita Ján Babjak.

Pápež František prijal jeho zrieknutie sa pastoračnej služby.


kW 25. apr
SkryťZatvoriť reklamu