SME
Pondelok, 18. október, 2021 | Meniny má LukášKrížovkyKrížovky
ZAHRANIČIE

Amazon blokoval knihu kritizujúcu "marxistické" hnutie Black Lives Matter

Gonzales v knihe opisuje vznik hnutia, ktoré má podľa neho jasné marxistické korene. Amazon neskôr uviedol, že išlo o automaticky nastavený systém, ktorý "zrejme zle vyhodnotil situáciu." Nie je to však prvá blokácia pravicových názorov v knihách.

Amazon.Amazon. (Zdroj: SITA/AP)

NEW YORK - Amazon bol už niekoľkokrát terčom kritiky kvôli tomu, že výrazne obmedzuje možnosti obchodníkov aj zákazníkov na svojom e-shope.

Posledným príkladom je kniha Mikea Gonzalesa o hnutí Black Lives Matter s podtitulom Zrodenie novej marxistickej revolúcie, v ktorej opisuje okrem iného financovanie a zákulisné informácie zo vzniku organizácie.

Podľa Amazonu išlo o zle nastavený automatický systém, Gonzales však uviedol, že Amazon knihu blokoval zámerne, píše server echo24.cz.

Internetový predajca Amazon zablokoval tento týždeň reklamu na knihu Mikea Gonzalesa o hnutí Black Lives Matter, ktoré vzniklo pred viac ako rokom po vražde Georgea Floyda policajtom Derekom Chauvinom.

Skryť Vypnúť reklamu

Gonzales v knihe opisuje vznik hnutia, ktoré má podľa neho jasné marxistické korene. Táto blokácia trvala dlhšie ako týždeň, než Amazon možnosť propagovať knihu po opakovaných sťažnostiach povolil.

Sám Gonzales pre server New York Post v komentári napísal, že úplne očividne ide o snahu Amazonu zabrániť knihe, aby sa dostala k čo najväčšiemu množstvu čitateľov.

Pripomenul niekoľko ďalších prípadov, keď sa Amazon vymedzil proti pravicovým a konzervatívnym autorom, "úplne v odpore s ich podmienkami," povedal Gonzales.

Amazon neskôr uviedol, že išlo o automaticky nastavený systém, ktorý "zrejme zle vyhodnotil situáciu."

Organizácia Heritage Foundation uviedla, že stanovisko Amazonu znelo, že kniha "obsahuje informácie, ktoré nie sú povolené" a špecificky malo ísť o "obsah týkajúci sa veľmi diskutovaných sociálnych tém, ktorý nie je povolený".

Skryť Vypnúť reklamu

Gonzales ocenil, že Amazon nakoniec urobil správnu vec.

"Máme tu ale stále tú zásadnú otázku. Bola to individuálna chyba? Nesmieme zabudnúť, že Amazon zakázal predaj knihy môjho kolegu Ryana Andersona, ktorá sa týkala problematiky transgenderu," napísal Gonzales.

Kniha sa podľa autora venuje skutočnému pôvodu hnutia Black Lives Matter, ktoré má podľa Gonzalesa korene v marxistických zoskupeniach.

"Cieľom mojej knihy je ukázať, ako médiá zamlčala ľuďom skutočný pôvod tejto iniciatívy, ktorá chce len zasiať chaos do spoločnosti. BLM je považované za vzor cností, pritom to tak vôbec nie je," hovorí Gonzales.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Ilustračné foto

Spolu s Českou republikou a Fínskom patríme medzi krajiny s najnižšou mierou rizika chudoby v Európe.


TASR 56m
Testovanie na koronavírus.

Hospitalizovaných pacientov je v nemocniciach 964.


SITA 5 h
Režisér s herečkou a kozmonautmi na palube.

Filmárska vesmírna cesta môže poslúžiť aj ako reklama, ktorá by mohla prilákať mladých ľudí k práci vo vesmíre. Má však svojich kritikov, ktorým sa nepáči, že bolo toľko peňazí vložené do filmového projektu namiesto do výskumu.


echo24.cz 7 h
Nemecká polícia čaká na príchod migrantov v centre prijímajúcom žiadateľov o azyl.

Podľa nich môže nemecká vláda zabrániť "kolapsu" na hraniciach, k akému došlo v roku 2015, len zavedením dočasných hraničných kontrol.


TASR 8 h
Skryť Zatvoriť reklamu