SME
Sobota, 21. máj, 2022 | Meniny má Zina

Pacientka sa prebudila počas operácie, po siedmich rokoch vysúdila odškodné

"Cítila som sa ako zavretá v rakve. Bolo to desivé. Najprv ma napadlo, či vôbec žijem," povedala s tým, že "vo vnútri človeka je strašná tma".

Ilustračné foto.Ilustračné foto. (Zdroj: Pixabay)

VARŠAVA - Odškodné vo výške 200 000 zlotých (necelých 44-tisíc eur) po rokoch vysúdila poľská pacientka, ktorá sa náhle prebrala uprostred operácie.

O verdikte súdu v Bydgoszczi informovala televízia TVN 24, píše server idnes.cz.

Predčasné prebudenia z narkózy sa podľa odborníkov stávali aj skôr, ale v Poľsku išlo o prvý súdny proces, ktorý pacientka vyhrala, uviedla stanica.

Pacientku po neplánovanom prebudení zaliala vlna bolesti a súčasne bola úplne bezmocná: prestali fungovať prostriedky, ktoré jej uspala vedomie, ale naďalej účinkovali látky ochromujúce jej svaly, a tak žena nebola schopná kričať o pomoc, zatiaľ čo operácia pokračovala ešte 30 minút - bez narkózy či aspoň znecitlivenia.

SkryťVypnúť reklamu

"Cítila som sa ako zavretá v rakve. Bolo to desivé, "opísala traumatizujúci zážitok Beata Szulcová z mesta Świecie, ležiacom na severe Poľska. "Najprv ma napadlo, či vôbec žijem," dodala s tým, že "vo vnútri človeka je strašná tma".

Anestéziologičky pred súdom podľa TVN 24 pripustila, že si všimla, že pacientkina ruka sa mierne pohla, ale rozhodla sa to ignorovať.

"Tvrdila, že sa ponáhľala, že jej prestala písať prepisovačka, že sa jej chcelo na záchod, a to všetko sa dialo počas tej operácie," uviedla advokátka Aneta Naworská.

Lekárka podľa nej pripustila, že nikto na operačnom sále nechcel uveriť pacientke, že skoro celú operáciu cítila všetko, čo sa s ňou dialo.

"Nastúpilo ohromujúce ticho. Sála bol úplne zdesená a podozrievam ich, že nevedeli, čo povedať. Ale potom sa ozvala pani doktorka, čo to vraj vykladám," zaspomínala niekdajší pacientka na okamih, kedy mohla dať najavo, čo sa stalo.

SkryťVypnúť reklamu

O odškodnenie potom bojovala ďalších sedem rokov.

Verdikt ešte nie je právoplatný, ale obhajobe sa vraj len ťažko podarí spochybniť posudky znalcov, podľa ktorých pacientka dostala narkózu v nesprávnom množstve.

Terajší riaditeľ kliniky sa odmietol vyjadriť, či anestéziologička v nemocnici stále pracuje a či za svoje zlyhanie niesla nejaké dôsledky, dodala TVN 24.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Ilustračná fotografia.

Washington v posledných týždňoch úradovania amerického prezidenta Donalda Trumpa uvalil na Demirov sankcie.


TASR 27. apr
Animátori sa učili ako pripraviť farské stretnutie detí a mládeže.

V centre v Juskovej Voli školili vyše päťdesiat ľudí.


Viktória Žolnová 26. apr
Emmanuel Macron sa poďakoval všetkým ľuďom, ktorí hlasovali v druhom kole prezidentských volieb.

Slovenskí poslanci europarlamentu vítajú Macronove znovuzvolenie za prezidenta.


SITA 25. apr
Prešovský arcibiskup a metropolita Ján Babjak.

Pápež František prijal jeho zrieknutie sa pastoračnej služby.


kW 25. apr
SkryťZatvoriť reklamu