SME
Štvrtok, 21. október, 2021 | Meniny má UršuľaKrížovkyKrížovky
EURÓPSKA ÚNIA

Pence a konzervatívni lídri diskutujú na fóre o "rodinných hodnotách"

"Zažívame krízu, ktorá triafa do samotného srdca našej civilizácie. Zažívame rozklad základnej rodiny, poznamenanej klesajúcim počtom manželstiev, stúpajúcim množstvom rozvodov, rozšírenými interrupciami a prudko klesajúcou pôrodnosťou," povedal Pence.

Mike Pence.Mike Pence. (Zdroj: SIITA/AP)

BUDAPEŠŤ - Bývalý americký viceprezident Mike Pence a ďalší konzervatívni lídri sa od štvrtka zúčastňujú na dvojdňovom fóre v Budapešti, kde diskutujú o demografii a rodinných hodnotách.

Táto akcia ešte viac upevní povesť Maďarska ako bašty konzervativizmu v Európskej únii, píše tlačová agentúra AFP.

Maďarský premiér Viktor Orbán (58) od svojho nástupu k moci v roku 2010 bráni "kresťanskú Európu", pričom sa svojimi politikami proti migrantom a ľuďom z komunity LGBTQ často dostáva do sporov s Bruselom.

Skryť Vypnúť reklamu

Takzvaný Budapeštiansky demografický summit sa prvýkrát konal v roku 2015 a odvtedy sa uskutočňuje každé dva roky.

Lídri tam kritizujú migráciu a vyzývajú manželské dvojice, aby mali viac detí.

Niekdajší viceprezident USA Pence vyjadril vo štvrtok na fóre nádej, že nová konzervatívna väčšina na americkom najvyššom súde, vytvorená za administratívy prezidenta Donalda Trumpa a jeho samotného, čoskoro zruší práva na interrupciu v Spojených štátoch.

Konzervatívni lídri zo strednej Európy už na akcii vyjadrili obavy z klesajúcej pôrodnosti v západnom svete a diskutujú o spôsoboch, ako tento trend zvrátiť, píše tlačová agentúra AP.

"Zažívame krízu, ktorá nás sem dnes priviedla; krízu, ktorá triafa do samotného srdca našej civilizácie. Zažívame rozklad základnej rodiny, poznamenanej klesajúcim počtom manželstiev, stúpajúcim množstvom rozvodov, rozšírenými interrupciami a prudko klesajúcou pôrodnosťou," povedal Pence.

Skryť Vypnúť reklamu

Ocenil fakt, že za vlády konzervatívneho a proti migrantom zameraného maďarského premiéra Orbána klesá percento umelých potratov, a vyjadril nádej, že aj v USA sa táto situácia zmení.

Spomenul, že administratíva, v ktorej slúžil ako viceprezident, vymenovala 300 konzervatívnych sudcov federálnych súdov, vrátane troch nových na najvyšší súd.

"Aj my v Amerike môžeme mať nový začiatok v otázke života," uviedol Pence.

"Dúfame a modlíme sa, aby v nasledujúcich dňoch nová konzervatívna väčšina na Najvyššom súde USA podnikla kroky, ktoré obnovia posvätnosť a nenarušiteľnosť života," dodal.

V otázke práv na interrupciu v USA je teraz kľúčové obdobie. Republikánmi vedené zákonodarné zhromaždenia jednotlivých štátov uzákoňujú čoraz prísnejšie zákony proti interrupciám a konzervatívna väčšina najvyššieho súdu nedávno odsúhlasila, aby zákon štátu Texas zakazujúci väčšinu interrupcií vstúpil do platnosti.

Skryť Vypnúť reklamu

Najvyšší súd USA má najbližšie posudzovať zákon štátu Mississippi, ktorý zakazuje väčšinu interrupcií po 15 týždňoch tehotenstva.

Na tohtotýždňovom fóre v Budapešti sa okrem Pencea a Orbána zúčastňujú hlavy štátov z Českej republiky, Poľska, Slovinska či Srbska, sumarizuje AFP.

Orbán tento rok oznámil balík finančných stimulov na zvýšenie pôrodnosti, vrátane celoživotných daňových úľav pre ženy, ktoré majú štyri a viac detí.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Antigénne testovanie na ochorenie covid-19.

Podiel nakazených pri PCR testoch stúpol nad 20 percent, vzrástol aj počet hospitalizovaných.


SITA 18m
Ilustračná fotografia.

Podľa výskumníkov ide o malý krok v dlhodobej snahe použiť jedného dňa zvieracie orgány pri život zachraňujúcich transplantáciách.


TASR 2 h
Protivládna demonštrantka v Londýne.

Priaznivé je aspoň to, že počty vážne chorých a obetí sú vďaka očkovaniu nižšie ako vlani, avšak aj tieto čísla teraz vytrvalo stúpajú.


idnes.cz 19 h
Covid semafor platný od 25. októbra.

Väčšina z nich je na východnom Slovensku.


SITA 19 h
Skryť Zatvoriť reklamu