SME
Štvrtok, 26. máj, 2022 | Meniny má Dušan

Taliban pritvrdzuje. Zlodejom sa budú stínať ruky, možno aj verejne, povedal minister

V posledných dňoch boli v Kábule zaznamenané prípady trestania drobných zlodejov spôsobmi, ktoré boli uplatňované už skôr. Zviazaného muža napríklad posadili do pick-upu a vozili ho po meste kvôli zahanbeniu. Inokedy trestanému pomaľovali tvár farbou alebo mu natlačili do úst starý chlieb.

Núrruddín Turábí, jeden z predstaviteľov militantného hnutia Taliban.Núrruddín Turábí, jeden z predstaviteľov militantného hnutia Taliban. (Zdroj: TASR/AP)

KÁBUL - Hnutie Taliban zavedie v Afganistane tvrdé tresty podľa práva šaría, ako sú popravy alebo sekanie rúk za krádeže, oznámil minister väzenstva Mullah Núrruddín Turabi, píše server idnes.cz.

Na rozdiel od predchádzajúcej vlády hnutia tentoraz trestanie najskôr nebude verejné. Ústupkom by podľa ministra mohlo byť naopak povolenie elektroniky.

Od augusta, keď Taliban prevzal vládu nad Afganistanom, všetci, predovšetkým obyvatelia krajiny, čakajú, aké pravidlá bude zavádzať a či sa vráti ku krutovláde, ktorú nastolil v 90. rokoch.

SkryťVypnúť reklamu

Turabi je jeden zo zakladateľov Talibanu, počas skoršej vlády zastával pozíciu ministra spravodlivosti a šéfa úradu pre propagáciu cnosti a prevenciu neresti.

Tiež je považovaný za jedného z najradikálnejších priaznivcov hnutia.

"Stínanie rúk je nutné kvôli bezpečnosti," povedal Turabi s tým, že ide hlavne o výstrahu ostatným.

Dodal, že vláda už sa zaoberá tým, či budú tresty vykonávané verejne, alebo nie, a že momentálne pracuje na postupe výkonov trestov.

V posledných dňoch boli v Kábule zaznamenané prípady trestania drobných zlodejov spôsobmi, ktoré boli uplatňované už skôr.

Zviazaného muža napríklad posadili do pick-upu a vozili ho po meste kvôli zahanbeniu. Inokedy trestanému pomaľovali tvár farbou alebo mu natlačili do úst starý chlieb.

SkryťVypnúť reklamu

Pri predchádzajúcej vláde Talibanu boli bežné verejné popravy na štadiónoch.

"Každý nás kritizoval za tresty na štadióne, ale my sme nikdy nič nepovedali o zákonoch a trestoch iných. Nikto nám nebude hovoriť, aké by mali byť naše zákony. Budeme sa riadiť islamom a vytvoríme si vlastné zákony na základe koránu," vyhlasuje Turabi.

Kriminalita sa znížila, uznávajú miestni

"Oproti minulosti sme sa zmenili," hovorí Turabi v rozhovore pre AP.

Taliban by mal podľa neho povoliť televízie, mobilné telefóny, fotoaparáty či videá, pretože je to v dnešnej dobe pre ľudí nevyhnutnosť.

Hnutie teraz vidí médiá ako prostriedok na šírenie svojho posolstva.

"Namiesto toho, aby sme pôsobili len na stovky ľudí, môžeme pôsobiť na milióny," dodáva s tým, že ak prejde verejné trestanie, ľudia budú môcť jeho záznamy šíriť na sociálnych sieťach.

SkryťVypnúť reklamu

Obyvatelia Kábule sa priaznivcov hnutia boja, napriek tomu priznávajú, že ich metódy rapídne kriminalitu znížili. Pred prevzatím vlády Talibanom sa väčšina obyvateľov hlavného mesta bála po zotmení vychádzať von.

"Nie je to nič dobré, ale zastaví to kriminalitu. Keď to ľudia vidia, povedia si, že by to nechceli byť oni," hovorí Ammán, majiteľ obchodu v centre Kábulu.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Ilustračná fotografia.

Washington v posledných týždňoch úradovania amerického prezidenta Donalda Trumpa uvalil na Demirov sankcie.


TASR 27. apr
Animátori sa učili ako pripraviť farské stretnutie detí a mládeže.

V centre v Juskovej Voli školili vyše päťdesiat ľudí.


Viktória Žolnová 26. apr
Emmanuel Macron sa poďakoval všetkým ľuďom, ktorí hlasovali v druhom kole prezidentských volieb.

Slovenskí poslanci europarlamentu vítajú Macronove znovuzvolenie za prezidenta.


SITA 25. apr
Prešovský arcibiskup a metropolita Ján Babjak.

Pápež František prijal jeho zrieknutie sa pastoračnej služby.


kW 25. apr
SkryťZatvoriť reklamu