SME
Štvrtok, 21. október, 2021 | Meniny má UršuľaKrížovkyKrížovky
ZAHRANIČIE

Taliban pritvrdzuje. Zlodejom sa budú stínať ruky, možno aj verejne, povedal minister

V posledných dňoch boli v Kábule zaznamenané prípady trestania drobných zlodejov spôsobmi, ktoré boli uplatňované už skôr. Zviazaného muža napríklad posadili do pick-upu a vozili ho po meste kvôli zahanbeniu. Inokedy trestanému pomaľovali tvár farbou alebo mu natlačili do úst starý chlieb.

Núrruddín Turábí, jeden z predstaviteľov militantného hnutia Taliban.Núrruddín Turábí, jeden z predstaviteľov militantného hnutia Taliban. (Zdroj: TASR/AP)

KÁBUL - Hnutie Taliban zavedie v Afganistane tvrdé tresty podľa práva šaría, ako sú popravy alebo sekanie rúk za krádeže, oznámil minister väzenstva Mullah Núrruddín Turabi, píše server idnes.cz.

Na rozdiel od predchádzajúcej vlády hnutia tentoraz trestanie najskôr nebude verejné. Ústupkom by podľa ministra mohlo byť naopak povolenie elektroniky.

Od augusta, keď Taliban prevzal vládu nad Afganistanom, všetci, predovšetkým obyvatelia krajiny, čakajú, aké pravidlá bude zavádzať a či sa vráti ku krutovláde, ktorú nastolil v 90. rokoch.

Skryť Vypnúť reklamu

Turabi je jeden zo zakladateľov Talibanu, počas skoršej vlády zastával pozíciu ministra spravodlivosti a šéfa úradu pre propagáciu cnosti a prevenciu neresti.

Tiež je považovaný za jedného z najradikálnejších priaznivcov hnutia.

"Stínanie rúk je nutné kvôli bezpečnosti," povedal Turabi s tým, že ide hlavne o výstrahu ostatným.

Dodal, že vláda už sa zaoberá tým, či budú tresty vykonávané verejne, alebo nie, a že momentálne pracuje na postupe výkonov trestov.

V posledných dňoch boli v Kábule zaznamenané prípady trestania drobných zlodejov spôsobmi, ktoré boli uplatňované už skôr.

Zviazaného muža napríklad posadili do pick-upu a vozili ho po meste kvôli zahanbeniu. Inokedy trestanému pomaľovali tvár farbou alebo mu natlačili do úst starý chlieb.

Skryť Vypnúť reklamu

Pri predchádzajúcej vláde Talibanu boli bežné verejné popravy na štadiónoch.

"Každý nás kritizoval za tresty na štadióne, ale my sme nikdy nič nepovedali o zákonoch a trestoch iných. Nikto nám nebude hovoriť, aké by mali byť naše zákony. Budeme sa riadiť islamom a vytvoríme si vlastné zákony na základe koránu," vyhlasuje Turabi.

Kriminalita sa znížila, uznávajú miestni

"Oproti minulosti sme sa zmenili," hovorí Turabi v rozhovore pre AP.

Taliban by mal podľa neho povoliť televízie, mobilné telefóny, fotoaparáty či videá, pretože je to v dnešnej dobe pre ľudí nevyhnutnosť.

Hnutie teraz vidí médiá ako prostriedok na šírenie svojho posolstva.

"Namiesto toho, aby sme pôsobili len na stovky ľudí, môžeme pôsobiť na milióny," dodáva s tým, že ak prejde verejné trestanie, ľudia budú môcť jeho záznamy šíriť na sociálnych sieťach.

Skryť Vypnúť reklamu

Obyvatelia Kábule sa priaznivcov hnutia boja, napriek tomu priznávajú, že ich metódy rapídne kriminalitu znížili. Pred prevzatím vlády Talibanom sa väčšina obyvateľov hlavného mesta bála po zotmení vychádzať von.

"Nie je to nič dobré, ale zastaví to kriminalitu. Keď to ľudia vidia, povedia si, že by to nechceli byť oni," hovorí Ammán, majiteľ obchodu v centre Kábulu.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Ilustračná fotografia.

Podľa výskumníkov ide o malý krok v dlhodobej snahe použiť jedného dňa zvieracie orgány pri život zachraňujúcich transplantáciách.


TASR 41m
Protivládna demonštrantka v Londýne.

Priaznivé je aspoň to, že počty vážne chorých a obetí sú vďaka očkovaniu nižšie ako vlani, avšak aj tieto čísla teraz vytrvalo stúpajú.


idnes.cz 17 h
Covid semafor platný od 25. októbra.

Väčšina z nich je na východnom Slovensku.


SITA 18 h
Testovanie na koronavírus.

Počet hospitalizovaných sa znížil o 16, v nemocniciach je tak 1 040 obsadených lôžok pacientmi s koronavírusovou infekciou.


SITA 22 h
Skryť Zatvoriť reklamu