SME
Pondelok, 8. august, 2022 | Meniny má Oskar

Marian Kechlibar: Budú Evergrande čínskymi Lehman Brothers?

Je možné, že sme svedkami prasknutia historickej realitnej bubliny. Ohroziť to môže aj výstavbu na Slovensku.

Mapa ukazujúca developerské projekty realitného giganta Evergrande a v pozadí jeho bytové domy.Mapa ukazujúca developerské projekty realitného giganta Evergrande a v pozadí jeho bytové domy. (Zdroj: TASR/AP)

V práve vyšlých Zabudnutých príbehoch 5 nájdete kapitolu "Falošný čarodejník", pojednávajúcej o raketovom raste a páde chlapíka menom Charles Ponza.

Ten vyplácal jedny investorov z peňazí druhých a nafúkol tak v Bostone roku 1920 poriadnu bublinu, ktorá potom tiež s poriadnym rachotom spľasla, píše Marián Kechlibar v článku uverejnenom na svojom serveri kechlibar.net.

Ponza je dávno mŕtvy, ale ďalších bublín ušetrení nie sme; nejakí jeho nasledovníci - podvodníci sa budú vynárať vždy.

SkryťVypnúť reklamu

Podvody všetkého druhu sú kultúrnou univerzalitou ľudstva a poznajú ich všetky civilizácie, ktoré sa naučili prevádzkovať obchod.

Jednou z najstarších písaných pamiatok ľudstva je hlinená tabuľka písaná akkadsky, na ktorej sa napálený obchodník sťažuje predajcovi medi Ea-Násirovi, že ním dodaný tovar nestojí za nič. Je stará asi 3800 rokov.

No, a teraz to vyzerá, že svoju kapitolu o bublinách napíše Čína, aj keď zatiaľ nie je jasné, ako veľkú. Ale centrálne úrady informovali miestnych činiteľov, že sa majú "pripraviť na možnú búrku".

Takže minimálne stojí za to tú situáciu sledovať.

Evergrande je gigantický čínsky developer so sídlom v Šen-čene, vlastník značného množstva hotových aj rozostavaných nehnuteľností po celej Číne, o pôde určenej na stavanie ani nehovoriac.

SkryťVypnúť reklamu

Vedenie Evergrande však investovalo aj mimo realitný odbor, napríklad do výroby elektrických vozidiel, pričom rad týchto vedľajších investícií sa neosvedčil.

Práve tá továreň na elektroautá mala skvelý marketing, ale za tri roky od nákupu Evergrande nedodala ani jedno hotové auto na trh a jej prevádzka bola ťažko stratová.

Tieto investície, realitné aj nerealitné, robili v Evergrande napospol na dlh a dlhy teraz tiež majú, oficiálne odhadované na 300 miliárd dolárov; to je zhruba polovica toho, čo mali na tričku Lehman Brothers, keď sa roku 2008 zložili.

Lenže ona to nemusí byť konečná suma. Toto sú záväzky v dlhopisoch, ale firma Evergrande má takmer určite aj nejaké ďalšie záväzky - napríklad voči dodávateľom (však sú to stavebníci), zamestnancom a tiež zákazníkom, ktorí si kúpili rozostavané alebo dosiaľ ani nezapočaté byty.

SkryťVypnúť reklamu

Zmapovať jej skutočnú finančnú situáciu bude asi pre úrady náročná úloha.

(Zaujímavá paralela s Ponziho prípadom: taliansky hochštapler viedol tak zamotanú evidenciu vkladov, že sa v nej privolaní odborníci nemohli vyznať a trvalo nejaký čas, než spočítali, ako na tom jeho firma je.)

A vyzerá to, že Evergrande je insolventné. Tento štvrtok nebola firma schopná zaplatiť niektorým zámorským investorom, čo už sa pár dní čakalo. (Čínski investori svoje peniaze dostali.)

Teraz beží tridsaťdňová lehota, počas ktorej by Evergrande mala oneskorené platby vykonať; ak to nezvládne, bude v insolvencii aj papierovo a oficiálne.

Existuje podozrenie, že v Evergrande sa nejaké obdobie praktizoval Ponziho spôsob hospodárenia a že starých investorov vyplácali novo nabraným dlhom.

SkryťVypnúť reklamu

(Sám jej zakladateľ zarobil na dividendách z akcií, ktoré držia, celkom 8 miliárd dolárov.)

Lenže firma už si ďalšie dlhy oficiálne naberať nesmie, pretože narazila na reguláciu zvanú "tri červené čiary", ktorú čínska vláda nedávno zaviedla kvôli prehrievaniu trhu: podľa nej nesmú okrem iného dlhy realitných developerov prekračovať hodnotu ich majetku v realitách.

Ak chce Evergrande tieto podmienky aspoň časom splniť, musí objem svojho dlhu naopak redukovať, rozhodne už si nemôže požičiavať ďalej.

No dobre, veľká firma to asi prehnala sa zadlžením a hrozí jej, že skrachuje. Čo je na tom zaujímavé?

Prvá vec, efekt infekcie. Evergrande nie sú jediným developerom vystaveným finančnému stresu. Realitný trh pripomína svojou prepletenosťou hromadné incestné orgie a ak pôjde jeden obor do kolien, pravdepodobne so sebou stiahne aj iné firmy, ktoré momentálne držia jeho dlhopisy (tie sa vraj dokonca používali ako neoficiálna mena k vybavovanie vzájomných záväzkov!) alebo spoločne s ním rozostavali nejaké projekty.

SkryťVypnúť reklamu

odávatelia stavebného materiálu, napríklad oceliarne alebo cementárne, tiež pocítia neodolateľné volanie krachu; a to sú často firmy zamestnávajúce veľké množstvo ľudí a vyvážajúce ten isté tovar aj do Európy či Ameriky.

Paradoxným efektom prípadného pádu Evergrande by tak mohlo byť, že nebudeme mať z čoho stavať my.

Druhá vec, spoločenské následky. Evergrande nie je iba developer, vraj sa v mnohých miestach stará aj o dodávky vody či elektriny, ktoré musia bežať ďalej.

Závažnejšia je však otázka nedostavaných bytov. V Číne je údajne bežné, že sa na nákup bytu pre mladých zložia všetky generácie rodiny zo svojich úspor. Pri nákupe doteraz nepostavenej nehnuteľnosti však vždy podstupujete riziko, že nikdy dokončená nebude. V tomto prípade by to znamenalo milióny ľudí, ktorí by prišli o úspory.

SkryťVypnúť reklamu

Tretia vec, prasknutie bubliny. Ak je Evergrande skutočne v insolvencii, jej situácia by čiastočne mohla byť riešená núteným odpredajom nehnuteľností, ktoré v súčasnej dobe vlastní - rozostavaných i hotových.

Takéto masívne výpredaje však bývajú sprevádzané rovnako masívnym poklesom cien na celom trhu. To by dostalo do problémov iné čínske realitné firmy, dokonca aj také, ktoré sa držali od Evergrande stranou (neviem, či také vôbec sú).

Spomínate si na "tri červené línie" spomínané o pár odsekov vyššie? Firmy nesmú mať viac dlhov, než koľko činí hodnota ich portfólia nehnuteľností; lenže hodnota dlhov sa nemení, kdežto hodnota nehnuteľností je určovaná trhom. V tomto prípade by išla dole, takže X ďalších firiem by sa stalo predĺženými prakticky cez noc.

SkryťVypnúť reklamu

Toto je natoľko čerstvá situácia, že je ťažké určiť, či z toho bude len krátka búrka alebo ozajstné tornádo.

Za posledný rok a niečo sme si užili strašenia dosť, takže k nemu nechcem pridávať.

Na druhú stranu - realitné bubliny bývajú v okamihu prasknutia extra nemilosrdné. Rád jazdím do Španielska a tá krajina je dodnes troskami neobývaných nehnuteľností z doby španielskej realitnej bubliny priamo posiata;

Čína je tridsaťkrát väčšia, takže následky by sa násobili úmerne tomu. V Španielsku mal realitné krach značné politické následky, vďaka nemu asi dnes ultraľavicoví Podemos sedia vo vláde.

V Číne nepochybne žiadna nové protestná strana nevznikne, ale zlosť obyvateľstva musia brať vážne aj v Pekingu.

Zaznamenal som aj názory, že "tri červené línie" sú zo strany pekinskej vlády v skutočnosti pokus o úmyselné prepichnutie čínskej realitnej bubliny skôr, než nadobudne skutočne mamutích rozmerov, a to aj za cenu otrasov a krachov postihnutých firiem.

SkryťVypnúť reklamu

Predseda Si totiž "virtuálnej ekonomike" veľmi nedôveruje a dal by prednosť ďalšiemu rozvoju "skutočnej" ekonomiky, tj. priemyselnej výrobe, ktorá sa v poslednej dobe pomaly začína sťahovať do krajín lacnejších než Čína (napríklad do Vietnamu alebo do Bangladéša).

Celkové následky budú asi záležať hlavne na dvoch veciach. Tá prvá je, kto všetko je reálne v Evergrande exponovaný a ako veľmi.

Peniaze tam majú aj západní investori, aj keď snáď nie toľko, aby ich to zásadne ohrozovalo. Ako veľmi sú exponované čínske firmy, to sa ešte len ukáže.

Druhá je tá, čo teraz urobí čínska vláda. Vytiahne nejakým spôsobom Evergrande z najhoršieho, alebo ho nechá, aby si vyjedol svoju kašičku až do (spáleného) dna?

Oba postupy majú svoje riziká. Neriadený krach by sa mohol vymknúť z rúk. Záchrana nevďačnej firmy by znamenala, že tisíc ďalších firiem začne ešte viac riskovať a spoliehať na to, že v núdzi ich z problémov vytiahne štát.

SkryťVypnúť reklamu

Možná je aj nejaká tretia cesta, v štýle "firmu zachránime, ale najvyšších manažérov postavíme pred popravčiu čatu".

Toho sa v Lehman Brothers báť nemuseli, dokonca aj Bernie Madoff dostal "len" doživotie (technicky vzaté 150 rokov).

Avšak ak môžeme súdiť z doterajšej histórie ľudstva, na mamon býva aj hrozba popravy krátka.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie články

     SkryťVypnúť reklamu
     SkryťVypnúť reklamu

     Neprehliadnite tiež

     Ilustračná fotografia.

     Washington v posledných týždňoch úradovania amerického prezidenta Donalda Trumpa uvalil na Demirov sankcie.


     TASR 27. apr
     Animátori sa učili ako pripraviť farské stretnutie detí a mládeže.

     V centre v Juskovej Voli školili vyše päťdesiat ľudí.


     Viktória Žolnová 26. apr
     Emmanuel Macron sa poďakoval všetkým ľuďom, ktorí hlasovali v druhom kole prezidentských volieb.

     Slovenskí poslanci europarlamentu vítajú Macronove znovuzvolenie za prezidenta.


     SITA 25. apr
     Prešovský arcibiskup a metropolita Ján Babjak.

     Pápež František prijal jeho zrieknutie sa pastoračnej služby.


     kW 25. apr
     SkryťZatvoriť reklamu