SME
Sobota, 21. máj, 2022 | Meniny má Zina

Najvyšší trest za vraždu, ktorá zdesila Britániu. Policajt dostal doživotie

Ženu ľstivo zatkol, posadil do požičaného auta a odviezol na odľahlé miesto, kde ju znásilnil a uškrtil. Jej telo potom spálil.

Spomienka na zavraždenú ženu.Spomienka na zavraždenú ženu. (Zdroj: TASR/AP)

LONDÝN - Britský policajt Wayne Couzens dostal za únos, znásilnenie a vraždu mladej Londýnčanky Sarah Everardovej doživotný trest.

Sudca kvôli závažnosti zločinu nariadil, aby odsúdený strávil za mrežami zvyšok života bez možnosti predčasného prepustenia na slobodu, píše server idnes.cz.

"Žiadny váš trest sa nikdy nevyrovná bolesti a mučeniu, ktoré ste nám spôsobil," povedal vrahovi ženin otec.

Štyridsaťosemročný policajt pracoval ako strážca diplomatických budov. Zároveň sa začiatkom roka zúčastnil hliadok, ktoré mali za cieľ dohliadať na dodržiavanie protikoronavírusových opatrení. Poznal tak formality ohľadom potenciálneho porušenia predpisov.

SkryťVypnúť reklamu

O pätnásť rokov mladšiu marketingovú manažérku uniesol v marci, keď sa v noci vracala z londýnskeho Claphamu domov do štvrte Brixton.

Prokurátor na súde opísal, že na to použil lesť: ukázal žene služobný preukaz a predstieral, že ju zatýka kvôli porušeniu karanténnych opatrení proti covidu-19.

Everardová totiž skutočne bola vonku večer v čase lockdownu, čím bola voči policajtovi zraniteľnejšia.

S putami na rukách ju potom Couzens posadil do požičaného auta a odviezol na odľahlé miesto, kde ju znásilnil a uškrtil. Jej telo potom spálil.

Obeť "zatkol" v civile

Svedkom únosu sa podľa prokuratúry stal pár, ktorý okolo prechádzal v aute. Dvojica sa pritom domnievala, že sleduje, ako policajt v civile niekoho zatýka.

Polícia Couzensa zatkla pár dní po ženinom zmiznutí. Telo Everardovej potom objavila zhruba po týždni v lese pri meste Ashford v grófstve Kent.

SkryťVypnúť reklamu

Couzensov obhajca žiadal, aby súd vo svojom verdikte prihliadol na to, že sa jeho mandant k činom dobrovoľne priznal a vyjadril ľútosť. Podľa neho nešlo o vopred plánovanú vraždu. Sudca mu však nedal za pravdu.

Couzens si pred činom prenajal v požičovni vozidlo, čo podľa obžaloby svedčí o tom, že mal v pláne auto použiť k únosu a znásilneniu osamotenej ženy.

"Jeho aktivity zodpovedali tomu, že obžalovaný hľadal, alebo lovil osamelú mladú ženu, aby ju uniesol a znásilnil, čo je presne to, čo urobil," vyhlásil v stredu prokurátor Tom Little na súde.

"Zneužitie role policajta, ktoré sa v tomto prípade stalo kvôli únosu, znásilneniu a vražde osamelej obete je rovnako závažné, ako by išlo o vraždu s politickým, náboženským alebo ideologickým motívom," povedal sudca Adrian Fulford, ktorý týmito priťažujúcimi okolnosťami odôvodnil udelenie najvyššieho trestu .

SkryťVypnúť reklamu

"Zradil ste svoju rodinu a nie sú dôkazy, že by ste to naozaj ľutoval," dodal k odsúdenému.

Na trest doživotie bez možnosti prepustenia siaha britská justícia pri tých najťažších zločinoch, ako sú napríklad sériové vraždy.

Nič sa nevyrovná našej bolesti

Na súde v stredu prehovorila tiež rodina Everardovej. Jej rodičia a sestra po Couzensovi žiadali, aby sa na nich pozeral, keď hovorili, napísala agentúra AP.

"Žiadny trest, ktorý dostanete, sa nikdy nevyrovná bolesti a mučeniu, ktoré ste nám spôsobil," povedal mu otec zavraždenej ženy.

"Trápia ma myšlienky na to, čo pretrpela," predniesla matka. "Správal sa k mojej dcére, ako by nebola nič, a zbavil sa jej, ako by bola odpad," dodala.

SkryťVypnúť reklamu

Vražda Everardovej hlboko otriasla verejnosťou. Najmä ženy začali hlasno poukazovať na to, že sa v meste za tmy necítia bezpečne a že sa úrady tejto téme málo venujú. Prípad vyvolal tiež protesty proti násiliu na ženách.

Britská vláda sľúbila investovať milióny libier na posilnenie policajných hliadok, vylepšenie systému bezpečnostných kamier a pouličného osvetlenia, čo má podľa nej urobiť ulice britských miest bezpečnejšími.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Ilustračná fotografia.

Washington v posledných týždňoch úradovania amerického prezidenta Donalda Trumpa uvalil na Demirov sankcie.


TASR 27. apr
Animátori sa učili ako pripraviť farské stretnutie detí a mládeže.

V centre v Juskovej Voli školili vyše päťdesiat ľudí.


Viktória Žolnová 26. apr
Emmanuel Macron sa poďakoval všetkým ľuďom, ktorí hlasovali v druhom kole prezidentských volieb.

Slovenskí poslanci europarlamentu vítajú Macronove znovuzvolenie za prezidenta.


SITA 25. apr
Prešovský arcibiskup a metropolita Ján Babjak.

Pápež František prijal jeho zrieknutie sa pastoračnej služby.


kW 25. apr
SkryťZatvoriť reklamu