SME
Piatok, 21. január, 2022 | Meniny má VincentKrížovkyKrížovky

Problém so spolupracujúcimi obvinenými nastal až pri „bielogolierových“ zločincoch, tvrdí Lipšic

Špeciálny prokurátor pripomína, že s inštitútom problém nebol, kým sa využíval pri stíhaní „hrubokrkých“ zločineckých skupín.

Špeciálny prokurátor SR Daniel Lipšic počas 40. schôdze NRSR. Špeciálny prokurátor SR Daniel Lipšic počas 40. schôdze NRSR. (Zdroj: TASR/Jaroslav Novák)

BRATISLAVA – Diskutovaný paragraf 363 Trestného poriadku je úplne ojedinelý inštitút, ktorý nie je nikde v Európskej únii. Špeciálnemu prokurátorovi Danielovi Lipšicovi „príde trochu groteskné“, že bez tohto paragrafu je ohrozená zákonnosť v krajine.

Lipšic to povedal počas parlamentnej debaty o výročnej správe Úradu špeciálnej prokuratúry za minulý rok.

O spomínanom paragrafe sa hovorí v súvislosti s rozhodnutím generálnej prokuratúry, ktorá zbavila obvinenia bývalého riaditeľa Slovenskej informačnej služby (SIS) Vladimíra Pčolinského a podnikateľa Jaroslava Haščáka.

Skryť Vypnúť reklamu

Špeciálny prokurátor počas debaty upozornil, že namiesto inštitútu spolupracujúci obvinený sa používa termín kajúcnik v pejoratívnom význame, ktorý je predmetom veľkej polemiky.

Doteraz podľa Lipšica s týmto inštitútom problém nebol, kým sa využíval pri stíhaní „hrubokrkých“ zločineckých skupín, ale nastal až pri stíhaní „bielogolierových“ zločineckých skupín.

Lipšic zdôraznil, že sú desiatky rozhodnutí, keď sa využili výpovede spolupracujúcich obvinených podporené nepriamymi dôkazmi.

Podľa špeciálneho prokurátora nie je možné odhaliť a odstíhať zločinecké skupiny, ktoré sú uzatvorené, trestnú činnosť nepáchajú na verejnosti a ani si nepíšu potvrdenia, komu, kto a čo odovzdal.

Ako poznamenal Lipšic, súdy úzkostlivo preskúmavajú dôveryhodnosť spolupracujúcich obvinených, hlavne, aká je ich motivácia.

Skryť Vypnúť reklamu

Lipšic hovoril pred poslancami aj o výhradách k jeho mediálnym vyjadreniam.

Poznamenal, že prvé mesiace vo funkcii nedával žiadne rozhovory a ani ich nemal v pláne robiť. Vzhľadom na to, že Úrad špeciálnej prokuratúry napádali vplyvné podozrivé a obvinené osoby alebo vplyvní politici, tak považoval za potrebné reagovať.

„Bol by som radšej, keby sa nás zastal niekto iný,“ uviedol Lipšic.

Poznamenal, že o tom hovoril aj s generálnym prokurátorom, aby tak urobil on.

Dodal, že by bol „najšťastnejším človekom na svete“, keby sa vyjadrovať nemusel a jeho úrad a prokurátori by mali podporu z tých miest, z ktorých by ju mali mať.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Arcibiskup Ján Babjak udelil nižšie svätenia.

Ocenil, že sa nehanbili priznať k svojej viere.


kW 19 h
Ruský prezident Vladimir Putin.

Chce, aby USA odstránili z Európy svoj jadrový dáždnik a umožnili Rusku obnoviť svoju sféru vplyvu vo východnej Európe ako za sovietskej éry.


cs.gatestoneinstitute.org 20. jan
Povoľte šatky! Žiadali študentky na marcovej demonštrácii v Istanbule. Ústavný súd im nevyhovel.

Nosiť nápadné náboženské symboly je zakázané.


TASR 19. jan
Michal Šimečka

Europoslanec sa stal prvým slovenským podpredsedom EP. Získal 494 hlasov.


SITA 19. jan
Skryť Zatvoriť reklamu