SME
Sobota, 21. máj, 2022 | Meniny má Zina

Václav Klaus: Posolstvo nemeckých volieb alebo Dopredu, ľavá!

Zosun Nemecka doľava (a do zelena) tieto voľby len potvrdili a ak sledujeme dnešné nemecké politické strany, je potrebné predpokladať, že tento zosun bude ďalej pokračovať.

Václav Klaus, bývalý prezident Českej republiky, na snímke z marca 2017.Václav Klaus, bývalý prezident Českej republiky, na snímke z marca 2017. (Zdroj: TASR/Pavel Neubauer)

Nemecké voľby priniesli celý rad číselných výsledkov, ktoré sú horlivo (a občas účelovo) komentované, a v tom asi nič originálne - navyše s niekoľkodňovým odstupom - priniesť nemôžem.

Zaujíma ma posolstvo týchto volieb pre Nemecko (a tým aj pre celú Európu) a posolstvo týchto volieb pre naše blížiace sa voľby, píše český exprezident Václav Klaus v komentári uverejnenom na serveri novinky.cz a webe Inštitútu Václava Klausa.

Čísla sú jasné. Veľký skok urobila SPD, najmä oproti tomu, ako táto strana vyzerala pred niekoľkými mesiacmi. Skok to bol veľký, ale na druhej strane výsledný predstih SPD o 1,5 percentuálneho bodu pred CDU / CSU zase tak veľký nie je.

SkryťVypnúť reklamu

SPD bola úplne odpisovaná a navyše vo voľbách žiadnu veľkú originálnu tému nemala - mala však na čele seriózne vyzerajúceho politika nerobiaceho triviálne chyby. Ukázalo sa, že to stačí. Ohľadom zásadných tém dneška SPD nič nové a zaujímavé neprináša. Zmena sa teda nedá očakávať.

CDU zažilo v histórii najhorší výsledok, ktorý je dôsledkom veľmi problematického dedičstva Angely Merkelovej a totálnej ideovej prázdnoty strany, ktorá v ére Angely Merkelovej urobila obrovský krok doľava.

Angele Merkelovej som ešte vo svojej prezidentskej funkcii opakovane hovorieval, že sú v Nemecku dve sociálnodemokratické strany, z ktorých len jedna má slovo "sociálny" v názve, zatiaľ čo druhá sa skrýva za adjektívum "kresťanská".

SkryťVypnúť reklamu

Angela Merkelová sa neurazila, usmiala sa a išla v rozhovore ďalej.

CDU v merkelovskej ére úplne zradila svoje pôvodné - hoci vo svojej pravicovosti preceňované a v mojich očiach vždy rozporuplné a nekonzistentné - idey.

V Nemecku stále pretrváva chybná interpretácia pravicovosti a ľavicovosti ako následok mylného, ​​dobovo podmieneného výkladu nacizmu a Hitlera po druhej svetovej vojne. Nemci si to uľahčili tým, že Hitlera označili za pravicu. Slovo pravica bolo kvôli tomu v Nemecku odvtedy odmietané a kŕčovito spochybnené.

CDU bolo od začiatku hnutia fakticky ľavicové, nie pravicové. Stretával som sa s tým hneď na začiatku deväťdesiatych rokov, keď som odmietal našou ľavicou obdivované "soziale Marktwirtschaft" (sociálne trhové hospodárstvo) a zdôrazňoval som, že posadiť slovo "soziale" pred slovo "trh" je fatálnou chybou.

SkryťVypnúť reklamu

Chcel som u nás trh (či trhové hospodárstvo) bez prívlastkov, vtedy sa hovorilo bez adjektív, čiže bez onoho "soziale", navyše v dnešnej dobe pretvoreného v "sociálno ekologickú" ekonomiku a spoločnosť ako celok vôbec.

Táto interpretácia druhej svetovej vojny ovplyvnila Nemecko (a Európu) v celej druhej polovici dvadsiateho storočia. Hoci išlo o umiernení ľavicový model spoločenského usporiadania, politika CDU (a CSU), a teda Nemecka, bola interpretovaná ako pravicová.

Nebola. Angele Merkelovej som to opakovane hovoril, a to nielen pri káve, ale aj pri oficiálnych rokovaniach.

Myslím, že je potrebné nemecké voľby hodnotiť práve v tomto kontexte. Nič zásadné sa týmito voľbami nestalo, žiadne zemetrasenie sa nekonalo.

SkryťVypnúť reklamu

Nekonalo, pretože nemohlo.

Zosun Nemecka doľava (a do zelena) tieto voľby len potvrdili a ak sledujeme dnešné nemecké politické strany, je potrebné predpokladať, že tento zosun bude ďalej pokračovať. Vznik tej či onej povolebnej koalície v tom žiadnu zmenu urobiť nemôže.

Rovnaký zosun bude podľa všetkých náznakov - ako som sa pokúsil argumentovať vo svojom príspevku v publikácii nášho Inštitútu "Voľby '21: Budú o niečom?" - pokračovať aj u nás. Veľa ľuďom to asi bude stačiť a všeobecnejšie veci, kontext a dôsledky im budú unikať.

Splní sa im totiž nejaký z ich malých cieľov nesystémového typu - zmizne tá či oná neobľúbená osobnosť, niektorá, dlho vo vláde absentujíca strana sa do vlády dostane, autentickou personálnou krízou postihnuté strany KSČM a ČSSD asi oslabia, šancu dostanú nejaké zaujímavé nové tváre, nastane čiastková generačná obmena, ale onen nešťastný zosun doľava bude pokračovať.

SkryťVypnúť reklamu

Voľby len naznačia, či zrýchleným tempom alebo či - pre mňa aj tak príliš rýchlo - ako doteraz.

V tom nemecké voľby našu budúcnosť prednaznačili. Chcelo by sa mi burcovať, ale nie je koho. Voliča burcovať nemá zmysel, nemajú skutočnú voľbu. Žiadna z u nás kandidujúcich strán - relevantných svojím významom - si nekladie za explicitný cieľ tento zosun akokoľvek narušiť.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Ilustračná fotografia.

Washington v posledných týždňoch úradovania amerického prezidenta Donalda Trumpa uvalil na Demirov sankcie.


TASR 27. apr
Animátori sa učili ako pripraviť farské stretnutie detí a mládeže.

V centre v Juskovej Voli školili vyše päťdesiat ľudí.


Viktória Žolnová 26. apr
Emmanuel Macron sa poďakoval všetkým ľuďom, ktorí hlasovali v druhom kole prezidentských volieb.

Slovenskí poslanci europarlamentu vítajú Macronove znovuzvolenie za prezidenta.


SITA 25. apr
Prešovský arcibiskup a metropolita Ján Babjak.

Pápež František prijal jeho zrieknutie sa pastoračnej služby.


kW 25. apr
SkryťZatvoriť reklamu