SME
Sobota, 21. máj, 2022 | Meniny má Zina

Európsku úniu už nemôže riadiť len nemecko-francúzska os, hovorí Orbán pre lidovky.cz

"Je smiešne, keď nás Anglosasovia poučujú o rasizme. Oni mali otroctvo, my nie. Je to ako keď sa nás Nemci snažia poúčať o antisemitizme," hovorí maďarský premiér.

Maďarský premiér Viktor Orbán.Maďarský premiér Viktor Orbán. (Zdroj: TASR/AP)

PRAHA - To, čo elegantne nazývame woke, je v skutočnosti neomarxizmus. A my v strednej Európe sme proti nemu zaočkovaní, tvrdí v exkluzívnom rozhovore s exšéfredaktorom Istvánom Lékom pre Lidovky.cz maďarský premiér Viktor Orbán.

V globálnej vojne identít sú všetky tri úrovne vlastnej identity pod obrovským globálnym mocenským tlakom dominantných západných politikov, korporátnych gigantov, médií a sveta celebrít. Útočia na rodinu, národ a kresťanskú kultúru. Možno bojovať proti takémuto tlaku?

- Nie sú to preteky v šprinte, je to beh na dlhú trať, maratón. Kto je vytrvalejší, vyhráva. Vzdelávanie, rodinná politika, školská výchova a regulácia médií sú v kompetencii jednotlivých národných štátov. Nikto nám ju nemôže vziať. Otázkou je, či sme dostatočne odvážni a vytrvalí, aby sme tieto otázky riešili spôsobom, ktorý je pre naše národy prospešný. Ak budeme vytrvalejší, vyhráme, ak budú vytrvalejší oni, vyhrajú oni.

SkryťVypnúť reklamu

Čo je príčinou rýchleho a mohutného vzostupu cancel culture (označenie pre modernú formu ostrakismu, ktorá vytláča jedinca zo sociálnych alebo profesionálnych kruhov) alebo woke hnutia (nová ideológia takzvaných prebudených, čo je zmes krajne ľavicových ideí, kritickej rasovej teórie a politickej korektnosti) na Západe?

- To, čo elegantne nazývame woke, je v skutočnosti neomarxizmus. Používa iné slová, ale riadi sa rovnakými myšlienkovými vzorcami ako marxizmus. Marxizmus je úspešný či populárny len vtedy, keď mu predchádza niekoľko desaťročí liberálneho vládnutia a príprav. Neomarxistické semená nemôžu nikdy vyklíčiť z konzervatívnej pôdy, iba z liberálnej.

Podľa liberálneho myslenia musí byť všetko regulované rozumom a racionalitou. Ignoruje veci, ktoré sú mimo rozum, pričom pre človeka a spoločnosť sú dôležité. Taká je napríklad kultúra, tradícia, história či náboženstva. Tieto faktory oni považujú za neexistujúce. Spoločenské problémy chce riešiť ich odstránením.

SkryťVypnúť reklamu

My v strednej Európe sme proti neomarxismu zaočkovaní, pretože marxizmus tu vládol 45 rokov. Máme účinnú vakcínu proti hnutiu woke, pretože sme 45 rokov videli, čo sa vyvinie z marxizmu. V tomto svete sme žili a nikomu ho neprajeme. Ľudia zo Západu proti tomu nie sú očkovaní. Marxizmus je pre nich intelektuálne otázkou.

My vieme, ako svet vyzerá, keď sú ekonomika a spoločnosť organizované podľa marxistických princípov. Vieme, že to bude diktatúra, pretože marxizmus a demokracia sú nezlučiteľné. Ľudia zo Západu si ešte stále myslia alebo veria, že je možné tieto dve veci spojiť. Napísali o tom literatúru, ktorá by vydala na celú knižnicu. Zbytočne. Mali by prísť do strednej Európy a vidieť realitu a hneď by zistili, že to nebude fungovať. Takže my sme chránení, oni nie.

SkryťVypnúť reklamu

Čo si myslíte o odstraňovaní sôch významných osobností západnej histórie?

- Jedným z najdôležitejších zážitkov môjho života bola návšteva rodného domu prvého amerického prezidenta Georgea Washingtona. Tam som sa mohol presvedčiť, že bol otrokárom a že budova, kde boli otroci držaní, bola súčasťou jeho statku.

Na otrokárstvo máme jasne vyhranené názory, napriek tomu pre mňa George Washington aj naďalej zostáva veľkým štátnikom.

Nemôžeme súdiť, že ten, kto dnes nezodpovedá našim merítkam, nemohol byť za svojho života veľkým štátnikom. Teraz, o 300 rokov neskôr, chceme stanovovať nové normy a potom jeho sochu strhávame?

Na druhej strane sa v západnej Európe stavajú sochy Marxa, čoho sa prekvapivo zúčastnil aj vtedajší predseda Európskej komisie kresťanský demokrat Jean-Claude Juncker, ale aj Lenina. Zvíťazí komunistická revolúcia na Západe?

SkryťVypnúť reklamu

- Tam, kde nebol komunizmus, stále existujú ilúzie. Naozaj som dúfal, že začlenením strednej Európy do Európskej únie doplníme súčasnú celoeurópsku kultúru o antikomunistickú, antimarxistickú a antileninistickú kultúru. My to neustále ponúkame, ale oni o to nejavia záujem.

Jedným z prejavov pokrokárskej ideológie je pokľaknutie na začiatku futbalových zápasov. Aký je váš postoj k tejto otázke?

- Maďar si kľakne na svoju milú, keď ju žiada o ruku, a pred Bohom. Možno dokonca pred veľkosťou národa v inšpirovanom okamihu. Nechápeme teda, čo sa odohráva v mysliach ľudí, ktorí kľačia tak často, ako my meníme košele. Ak to však uznajú za vhodné, nech pokľaknú. Problém je, že od nás očakávajú, aby sme pokľakli tiež. Možno to súvisí s ich zlým svedomím ohľadom otroctva. Je smiešne, keď nás Anglosasovia poučujú o rasizme. Oni mali otroctvo, my nie. Je to ako keď sa nás Nemci snažia poúčať o antisemitizme. To sú absurdné veci. Ak je navyše rasizmus formulovaný ako skrytá, ale systémová nadradenosť bielych nad nebielymi, skončí to rasizmom proti belochom.

SkryťVypnúť reklamu

Stále častejšie sme svedkami, že ak ste obvinený z rasizmu a popierate to, potom sa popretie automaticky stáva priznaním. Čo si myslíte o stále agresívnejším hnutí BLM (Black Lives Matter - Na černosšských životoch záleží)?

- Myslím, že k tejto otázke máme pristúpiť obrátene. Ak nás niekto obviní z rasizmu a my sa hneď začneme brániť, už sme prehrali. Musíme sa teda jednoducho zasadiť o to, aby ten, kto zaútočí, musel danú vec preukázať. Nemalo by sa od nás očakávať, že budeme dokazovať, že nie sme vinní z ich obvinenia. To je absurdné.

Maďarsko je z Bruselu opäť kritizované za zákon proti pedofílii. Obviňujú vás z toho, že parlament prijal homofóbny zákon. Ako by ste na to reagoval?

- Maďarsko prijalo zákon, ktorý jasne stanovuje, že v školskej a sexuálnej výchove rozhodujú výhradne rodičia. Takže žiadny LGBTQ aktivista ani predstaviteľ inej ideológie nie je v tomto smere kompetentný. Brusel to chce zrušiť. Ich postoj je, že LGBTQ aktivistov treba pustiť do škôl. Mimochodom, maďarský zákon sa nevzťahuje na osoby staršie ako 18 rokov. Ide len o ochranu detí.

SkryťVypnúť reklamu

Hovoríte, že súčasná nemecko-francúzska os, ktorá rozhoduje o dôležitých veciach v EÚ, by mala byť nahradená osou Nemecko-Francúzsko-V4. V čom vidíte výhody takéhoto usporiadania?

- Predstavte si Európu ako sieť regiónov. Najväčší hospodársky rast dnes vykazuje stredoeurópsky región. Pobaltské štáty, V4, Chorvátsko, Slovinsko, Bulharsko a Rumunsko. Bez nás by Únia dnes nemala takmer žiadny rast, bol by to stagnujúci kontinent. Predtým sa myslelo, že bez Západu nemôžeme viesť svoje hospodárstvo, dnes ale Západ nemôže viesť svoje hospodárstvo bez nás.

Situácia sa obrátila. Ak tomu tak je, potom musia mať Stredoeurópania väčší vplyv aj na politické rozhodnutia. Európska únia už nemôže byť riadená iba nemecko-francúzsku osou. Do strategických rozhodnutie musia byť zapojený aj najdynamickejšie sa rozvíjajúci región strednej Európy.

SkryťVypnúť reklamu

Viktor Orbán je pre ľavicových liberálnych politikov nich už roky stelesnením politika, ktorý chce rozvrátiť EÚ a vyviesť z nej Maďarsko. Bolo by Maďarsku lepšie mimo EÚ?

- Maďarsko musí zostať v Európskej únii. Potrebujeme trhy Európskej únie a máme záujem na jednotnom trhu. A jednotný trh sa rovná Európska únia, takže musíme v Únii ostať.

Je ale tiež pravda, že chceme EÚ zmeniť a presadzujeme, aby sa stredoeurópske záujmy a aspekty zohľadňovali viac ako doteraz. Domnievame sa, že náš vplyv na rozhodovanie EÚ je v porovnaní s našou skutočnou hospodárskou výkonnosťou a váhou neprimerane malý. To sa musí zmeniť.

Niekoľkokrát však bolo povedané, že EÚ je vám dobrá len vtedy, keď dáva peniaze.

- Urobme si jednoduchú bilanciu. Do jednej z misiek položme peniaze, ktoré prichádzajú z Európskej únie do Maďarska, Českej republiky alebo Poľska, a pozrime sa, koľko zisku sa od nás vyvádza, a ukáže sa, že Nemci a Francúzi na nás zarobili veľa peňazí. Ani my sme si neviedli zle, pretože medzitým sa zvýšila naša technologická úroveň, rozvinula sa priemyselná kultúra a vznikla pracovné miesta. Keď sa teda pozriete, kto komu dáva peniaze, zistíte, že na nás zarábajú. Je teda pokrytecké argumentovať tým, že nám dávajú peniaze, zatiaľ čo v skutočnosti ich od nás vyvádzajú.

SkryťVypnúť reklamu

Keď ste sa pred niekoľkými týždňami stretol s pápežom Františkom v Budapešti, požiadal ste ho, aby nenechal zahynúť kresťanskej Maďarsko. Čo ste mali na mysli?

- Tí, ktorí veria, že kresťanstvo je súčasťou nielen minulosti, ale aj našej budúcnosti, sa musia zjednotiť. Dnes existuje mnoho silových skupín, ktoré chcú európsky kontinent posunúť do postkresťanskej éry. Táto myšlienka je obľúbená najmä medzi byrokratmi v Bruseli. Najväčšou kresťanskou mocnosťou vo svetovej politike je dnes predsa len Vatikán. Preto som pokorne požiadal Svätého Otca, aby nám pomohol zostať kresťanmi.

Čo si myslíte o zavedení globálnej dane z príjmu právnických osôb vo výške 15 percent? To by nebolo dobré pre Maďarsko, v ktorom je táto daň deväť percent, že?

- Všeobecne nepodporujem medzinárodné rozhodnutia, ktoré zasahujú do daňovej politiky jednotlivých štátov. Podľa mňa Nemci ani Američania nemajú hovoriť do toho, aký má Maďarsko daňový systém. Ani my nehovoríme do toho, aký je nemecký alebo americký daňový systém.

SkryťVypnúť reklamu

V roku 2015 a neskorších rokoch vás veľmi často označovali za xenofóba, a niekedy dokonca za nacistu za to, že Maďarsko postavilo plot proti prílivu nelegálnych migrantov do EÚ. Zmenilo sa na tom niečo?

- Z Bruselu sa už vytratila veľkorysosť a s ňou aj schopnosť ospravedlňovať sa.

Keď sa pred niekoľkými mesiacmi pokúsili tisíce nelegálnych migrantov dostať do EÚ cez Bielorusko, začali príslušné členské štáty rýchlo stavať plot, ktorý EÚ okamžite podporila, namiesto toho, aby to Brusel podľa maďarského príkladu z roku 2015 - ako by sa dalo predpokladať - odsúdil. Znamená to, že maďarský plot je zlý plot a plot pobaltských krajín je dobrý plot?

- V Európskej únii platí dvojaký meter. Ak niečo robí liberálna vláda, je to vždy dobré, ak niečo robí konzervatívna vláda, je to vždy zlé. Aj keď ide o rovnakú vec.

SkryťVypnúť reklamu

Migračný tlak na EÚ bol už skôr veľký, ale teraz sa v súvislosti so situáciou v Afganistane ešte zvýši. Musia krajiny EÚ prijať afganskych utečencov?

- Nemusí. Afganskí migranti musí zostať v danom regióne. Mali by sme pomôcť krajinám v tejto oblasti zvládnuť záťaž ľudí prichádzajúcich z Afganistanu. Ale ak si to Nemci budú želať, radi otvoríme koridor, aby sa cez neho mohli afganskí migranti dostať do Nemecka. Ak si niečo také bude nemecký kancelár priať, ako si priala Angela Merkelová v roku 2015, budeme sa takouto žiadosťou zaoberať.

Niekto formuloval afganskú otázku tak, že "po vývoze demokracie zo Západu teraz nastáva čas dovozu terorizmu do západných krajín". Súhlasíte?

- Vždy sa oplatí vychádzať z faktov. Po veľkej invázii nelegálnych migrantov v roku 2015 sa na území EÚ zvýšil počet teroristických útokov. Existuje tu teda súvislosť. Väčšia migračné vlna, viac teroristických činov. Taká je realita.

SkryťVypnúť reklamu

Očakávate, že sa Brusel bude opäť snažiť vnútiť členským štátom rozdeľovanie migrantov? Napríklad hrozbou zadržiavanie peňazí, ktoré majú byť vyplatené z EÚ?

- Je to nekonečný príbeh. Budú to skúšať znova a znova a my to budeme musieť znovu a znovu vetovať na zasadnutí Európskej rady, ako sme to urobili pred rokmi spolu s českým premiérom Andrejom Babišom. V najbližších mesiacoch nás čaká ďalšie podobné zasadnutie Európskej rady, kde budeme musieť spolupracovať, aby sme zastavili nápady EÚ na rozdeľovanie migrantov. Peniaze z Európskej únie nám patria. Skôr alebo neskôr ich budú musieť dať, ale môžu toto rozhodnutie spomaliť. Preto sme si my, Maďari, požičali na finančnom trhu toľko peňazí, aby sme mohli začať všetky investície potrebné na zotavenie po koronavíruse. A to sme urobili, aj keď z Bruselu neprišiel ani halier. Maďarské programy už bežia.

SkryťVypnúť reklamu

O aký veľký úver ide?

- Požičali sme si štyri a pol miliardy eur s úrokovou sadzbou nižšou ako jedno percento. Bol to dobrý obchod.

Ľavicoví a liberálni kritici by povedali, že s Babišom máte spoločné diktátorské sklony, že obaja chcete vybudovať oligarchické systém a že chcete privatizovať štát.

- Obaja sa podriaďujeme rozhodnutie voličov a prijímame ho. Diktátori sa nepodriaďujú rozhodnutiu ľudu, takže na takúto kritiku hovorím len toľko, že ide o obyčajnú politickú propagandu.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Ilustračná fotografia.

Washington v posledných týždňoch úradovania amerického prezidenta Donalda Trumpa uvalil na Demirov sankcie.


TASR 27. apr
Animátori sa učili ako pripraviť farské stretnutie detí a mládeže.

V centre v Juskovej Voli školili vyše päťdesiat ľudí.


Viktória Žolnová 26. apr
Emmanuel Macron sa poďakoval všetkým ľuďom, ktorí hlasovali v druhom kole prezidentských volieb.

Slovenskí poslanci europarlamentu vítajú Macronove znovuzvolenie za prezidenta.


SITA 25. apr
Prešovský arcibiskup a metropolita Ján Babjak.

Pápež František prijal jeho zrieknutie sa pastoračnej služby.


kW 25. apr
SkryťZatvoriť reklamu