SME
Štvrtok, 21. október, 2021 | Meniny má UršuľaKrížovkyKrížovky
SLOVENSKO

Na vrchol tretej vlny pandémie sa dostaneme až v novembri, predpovedá matematik Kollár

Uviedol, že vlna teraz rastie pomaly, preto bude trvať dlhšie, kým „vylezie na svoj úplný kopec”. Lengvarský tvrdí, že vrchol príde už v októbri.

Richard Kollár, matematikRichard Kollár, matematik (Zdroj: SME/Jozef Jakubčo)

BRATISLAVA - Na vrchol tretej vlny pandémie ochorenia COVID-19 sa dostaneme až v novembri.

Tvrdí to matematik Richard Kollár, ktorý pravidelne pripravuje predikcie vývoja pandémie, na sociálnej sieti.

Minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský pritom minulý týždeň uviedol, že vrchol tretej vlny nastane v prvej polovici októbra.

„Ešte nedávno sme sa nádejali, že vlna bude kratučká, rýchlo príde a potom rýchlo odíde. Nemôže byť predsa taká veľká ako tá minule, však sme premorení a zaočkovaní. Lenže zďaleka nie všetci. Tisícky nových ľudí sa infikujú každý týždeň, stovky končia v nemocniciach a desiatky už na COVID zomierajú. A to ešte vrchol asi ani nevidíme,” napísal Kollár v úvode svojej predikcie.

Skryť Vypnúť reklamu

Dodal, že vlna teraz rastie pomaly, preto bude trvať dlhšie, kým „vylezie na svoj úplný kopec”.

Kollár, ktorý pôsobí na Fakulte matematiky, fyziky a informatiky Univerzity Komenského v Bratislave, zároveň priznáva, že vrchol už môže byť pred nami, ale nič tomu nenasvedčuje.

Rastový faktor vykazuje pokles

Jedným z argumentov, ktorý potvrdzuje vyjadrenia Lengvarského, je rastový faktor pozitivity testov. Ten v posledných dňoch ukazuje prudký pokles, ako v prípade PCR testov, tak aj antigénových. To by malo signalizovať vrchol vlny.

Avšak, Kollár upozorňuje na to, že spomalenie dynamiky rastu počtu nových pozitívnych testov súvisí najmä so spomalením dynamiky rastu počtu testov celkovo. Preto sa na tento faktor pri posudzovaní ďalšieho priebehu pandémie nedá prihliadať.

Skryť Vypnúť reklamu

Dá sa však vychádzať z iných údajov, a to konkrétne z rastového faktoru novoprijatých ľudí v nemocniciach.

„Vidíme, že faktory rastu incidencie už celkom dobre sedia s rastom nových hospitalizácií,” doplnil Kollár.

Podľa jeho slov je to dobrá aj zlá správa. Rast je pomalší, to znamená, že vlna sa rozkladá na plytšiu, preto bude zrejme záťaž na vrchole vlny v nemocniciach nižšia.

„Do nemocníc by sa tak mali dostať všetci, ktorí to budú potrebovať. Viac ľudí tak zachránime. Zároveň je tu aj zlá správa. Vlna bude pravdepodobne oveľa dlhšia. Pomalší rast znamená viac vzdialený vrchol a aj spomalenie následného poklesu,” predpovedá matematik.

Preto sa zrejme až v novembri, dokonca možno až v druhej polovici mesiaca, dostaneme na vrchol tretej vlny. Kollár zároveň pripomenul, že v tom čase už bude polovica európskych krajín fungovať bez opatrení.

Skryť Vypnúť reklamu

„To bude presné znázornenie toho, aká je cena za to, že sme sa nezaočkovali tak, ako oni. Zároveň to však hovorí, že súčasné pandemické opatrenia už rast znižujú zrejme dostatočne,” dodal na záver.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Ilustračná fotografia.

Podľa výskumníkov ide o malý krok v dlhodobej snahe použiť jedného dňa zvieracie orgány pri život zachraňujúcich transplantáciách.


TASR 1 h
Protivládna demonštrantka v Londýne.

Priaznivé je aspoň to, že počty vážne chorých a obetí sú vďaka očkovaniu nižšie ako vlani, avšak aj tieto čísla teraz vytrvalo stúpajú.


idnes.cz 18 h
Covid semafor platný od 25. októbra.

Väčšina z nich je na východnom Slovensku.


SITA 18 h
Testovanie na koronavírus.

Počet hospitalizovaných sa znížil o 16, v nemocniciach je tak 1 040 obsadených lôžok pacientmi s koronavírusovou infekciou.


SITA 23 h
Skryť Zatvoriť reklamu