SME
Sobota, 21. máj, 2022 | Meniny má Zina

Pandora Papers odhalili podozrivé finančné prevody desiatok svetových politikov vrátane Babiša

Český premiér si cez svoje offshorové firmy poslal takmer 16 miliónov eur, za ktoré si potom kúpil nehnuteľnosti na francúzskej Riviére. Nebolo to nelegálne a nebol som vtedy v politike, zdôrazňuje Babiš.

Český premiér Andrej Babiš. Český premiér Andrej Babiš. (Zdroj: SME/Marko Erd)

PRAHA - Český premiér Andrej Babiš si cez svoje offshorové firmy poslal takmer 400 miliónov korún (takmer 16 miliónov eur), za ktoré si potom kúpil nehnuteľnosti na francúzskej Riviére.

Vyplýva to z vyšetrovania Medzinárodného konzorcia investigatívnych novinárov (ICIJ), ktoré dostalo označenie Pandora Papers. Jeho výsledky boli zverejnené v nedeľu, informoval server iDNES.cz.

Zistenia sú založené na rozsiahlom úniku dokumentov označovaných ako Pandora Papers, ktoré odhaľujú offshorové aktivity a skryté majetky viac než stovky miliardárov a vyše 35 súčasných i bývalých hláv štátov a vlád.

SkryťVypnúť reklamu

Okrem Babiša sú medzi nimi aj jordánsky kráľ Abdalláh II. či britský expremiér Tony Blair.

Na vyšetrovaní sa podľa agentúry AFP podieľalo približne 600 novinárov z desiatok svetových médií vrátane denníkov The Washington Post a The Guardian.

Zistenia sú založené na úniku približne 11,9 milióna dokumentov od spoločností poskytujúcich finančné služby.

Andrej Babiš podľa zistení investigatívnych novinárov použil spoločnosti v daňových rajoch, aby si nakúpil luxusné nehnuteľnosti vrátane zámku na juhu Francúzska za 22 miliónov dolárov. Podľa novinárov tieto transakcie niesli znaky prania špinavých peňazí.

Babiš nezákonnosť poprel

Český premiér Andrej Babiš priznal, že kúpil 16 nehnuteľností vo Francúzsku za takmer 400 miliónov korún, ktoré si podľa zistení svetových investigatívnych novinárov poslal cez svoje offshorové firmy.

SkryťVypnúť reklamu

To, že by však nejaké nehnuteľnosti alebo offshory vlastnil, pre spravodajský server Novinky.cz poprel.

Novinárom povedal, že mu nákup cez reťazec offshorových firiem odporučila realitná kancelária. Pripustil, že takýto postup nebol vhodný pre politika, vtedy však vraj v politike nefiguroval, ako sám doplnil v Českej televízii.

"Bolo to odporúčanie realitnej kancelárie; odporučila to kúpiť cez advokáta. Nie je to nič nelegálne," povedal Babiš.

Premiér pre Novinky zároveň uviedol, že žiadne nehnuteľnosti nevlastní.

"Ja žiadne offshorové firmy nevlastním a ani žiadnu nehnuteľnosť vo Francúzsku. Kvôli českému zákonu 'lex Babiš' nemám už ani svoju bývalú českú firmu," napísal Novinkám premiér, ktorý zistenie investigatívnych novinárov odmieta a považuje to za snahu o očiernenie svojej osoby pred parlamentnými voľbami, ktoré sa budú konať v piatok a sobotu.

SkryťVypnúť reklamu

Babiš ako fyzická osoba tieto nehnuteľnosti nemá napísané na seba. Majetky spadajú pod holdingy Agrofert a SynBiol, ktoré premiér v roku 2017 previedol v dôsledku zákona o konflikte záujmov do zverenských fondov.

Premiér je však stále beneficientom fondu. Po odchode z politiky si holdingy môže opäť z fondov vziať.

Aj Zelenskyj a Blair

V dokumentoch Pandora Papers sa spomínajú aj ďalší svetoví štátnici. Jordánsky kráľ Abdalláh II. si tajne prostredníctvom offshorových firiem kupoval nehnuteľnosti v Malibu, vo Washingtone či v Londýne. Cyperský prezident Nikos Anastasiades zase založil firmu, ktorá pomohla ukryť majetky ruského miliardára.

Kenský prezident Uhuru Kenyatya a jeho príbuzní získali prostredníctvom spoločností v daňových rajoch majetky za 30 miliónov dolárov. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj počas predvolebnej kampane previedol svoj podiel v offshorovej firme na svojho známeho, ale nie je isté, či mal z toho osobný prospech.

SkryťVypnúť reklamu

Na zozname Pandora Papers sú aj viacerí blízki spolupracovníci a známi ruského prezidenta Vladimira Putina. Britský expremiér Tony Blair aj s manželkou sa v kauze spomína v súvislosti s podozrivou kúpou luxusného domu v Londýne.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Ilustračná fotografia.

Washington v posledných týždňoch úradovania amerického prezidenta Donalda Trumpa uvalil na Demirov sankcie.


TASR 27. apr
Animátori sa učili ako pripraviť farské stretnutie detí a mládeže.

V centre v Juskovej Voli školili vyše päťdesiat ľudí.


Viktória Žolnová 26. apr
Emmanuel Macron sa poďakoval všetkým ľuďom, ktorí hlasovali v druhom kole prezidentských volieb.

Slovenskí poslanci europarlamentu vítajú Macronove znovuzvolenie za prezidenta.


SITA 25. apr
Prešovský arcibiskup a metropolita Ján Babjak.

Pápež František prijal jeho zrieknutie sa pastoračnej služby.


kW 25. apr
SkryťZatvoriť reklamu