SME
Štvrtok, 21. október, 2021 | Meniny má UršuľaKrížovkyKrížovky
ZAHRANIČIE

"Priznajte svoju vinu." Na prestížnej britskej univerzite majú nové podmienky pre uchádzačov o štúdium

Britská Únia slobodného slova uviedla, že podobné požiadavky na uchádzačov a študentov sú úplne nevhodné.

Univerzita St. Andrews. Univerzita St. Andrews. (Zdroj: University of St Andrews)

Čínske väzenské metódy prevýchovy? Študenti, ktorí sa chystajú na štúdium na prestížnej britskej univerzite St. Andrews, musia prejsť kurzami, v ktorých okrem iného priznajú "svoju vlastnú vinu".

Univerzita tak chce, aby sa mladí ľudia priznali k niečomu, čo označuje za "nevedomú predpojatosť", než začnú naozaj študovať.

Čakajú ich tiež kurzy diverzity či klimatických zmien, informuje o denník The Times, píše server echo24.cz.

Univerzita St. Andrews, ktorá sa nachádza v Škótsku, tento rok prvýkrát predskočila možno známejšie školy Oxford a Cambridge na prvom mieste medzi najlepšími univerzitami v Británii.

Skryť Vypnúť reklamu

Navštevoval ju okrem iného princ William a jeho žena, vojvodkyňa Kate.

Denník The Times teraz prišiel s tým, že škola zaviedla nové podmienky, ktoré študenti musia splniť, aby na škole mohli študovať. Následne musia prejsť novými, povinnými kurzami, ktoré na túto vstupnú podmienku nadväzujú.

Počas vstupného testu musia študenti okrem iného súhlasiť s tvrdením, že "priznanie svojej osobnej viny je skvelý začiatok pre prekonanie nevedomej predpojatosti." Následne sa musia priznať ku svojej osobnej vine.

Odpovedať musí tiež na otázky typu: Znamená rovnosť (equality) to, že sa ku každému správame rovnako? Správna odpoveď nie je áno, univerzita ako správnu odpoveď uvádza, že "rovnosť môže znamenať iný prístup k rôznym ľuďom s ohľadom na ich osobné potreby."

Skryť Vypnúť reklamu

Ak študenti v tomto teste odpovedia na príliš mnoho otázok zle, neprejdú a budú musieť študovať takzvaný "Úvodný kurz".

Na ten nadväzujú povinné predmety týkajúce sa diverzity, klimatickej zmeny alebo správania náuky o konsenzuálnym spolužití a sexuálnom styku.

Sama univerzita tvrdenie denníka The Times nevyvracia, tvrdí len, že podobné kurzy už fungujú asi päť rokov a za celý čas "zaznamenala len jednu sťažnosť".

"Moduly boli navrhnuté tak, aby išli ruka v ruke s našimi strategickými prioritami: diverzitou, inklúziou, sociálnou zodpovednosťou, dobrou akademickou praxou a nulovou toleranciou voči rodovo podmienenému násiliu," uviedla univerzita vo svojom vyhlásení pre denník Daily Mail.

Britská Únia slobodného slova uviedla, že podobné požiadavky na uchádzačov a študentov sú úplne nevhodné.

Skryť Vypnúť reklamu

"Okamžite napíšeme rektorovi St. Andrews, aby to hneď zrušil, "uviedli zástupcovia únie.

Informácie z univerzity St. Andrews sa objavili potom, čo si akademický pracovník vysokej školy v Kente sťažoval na zbytočné "progresívnu dogmu".

V rámci jedného z kurzov sa napríklad malo podľa nemenovaného pedagóga vyučovať o tom, že študenti bielej pleti, ktorí nosia oblečenie z druhej ruky, bez toho, že by to robili kvôli rase, chudobe alebo zlé morálke, sú ukážkou bielych privilégií.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Antigénne testovanie na ochorenie covid-19.

Podiel nakazených pri PCR testoch stúpol nad 20 percent, vzrástol aj počet hospitalizovaných.


SITA 38m
Ilustračná fotografia.

Podľa výskumníkov ide o malý krok v dlhodobej snahe použiť jedného dňa zvieracie orgány pri život zachraňujúcich transplantáciách.


TASR 2 h
Protivládna demonštrantka v Londýne.

Priaznivé je aspoň to, že počty vážne chorých a obetí sú vďaka očkovaniu nižšie ako vlani, avšak aj tieto čísla teraz vytrvalo stúpajú.


idnes.cz 19 h
Covid semafor platný od 25. októbra.

Väčšina z nich je na východnom Slovensku.


SITA 19 h
Skryť Zatvoriť reklamu