SME
Sobota, 21. máj, 2022 | Meniny má Zina

Markéta Šichtařová: Rozprávka o zlých kapitalistoch a šťastnom hladnom ľude

Čo na tom, že bude hlad. Hlavne že ľud nebude vykorisťovaný.

Berlínska ulicaBerlínska ulica (Zdroj: SITA/AP)

Bolo - nebolo, bola raz jedna Venezuela. A tá Venezuela mala ropu. A tiež komunistického diktátora, ktorý si však nehovoril komunistický, ale ľudový.

Jedného dňa sa diktátor Venezuely rozhodol, že dosť bolo zlých kapitalistov, ktorí vykorisťujú Venezuelčanov, kradnú im ropu a žijú z plodov ich práce.

To už si pracujúci ľud viac páčiť nenechá. A stalo sa, že diktátor jedným rozhodnutím ropný priemysel zoštátnil.

Koniec koncov štát bol predsa on, a kto je viac než štát, píše Markéta Šichtařová v článku uverejnenom na jej blogu na serveri idnes.cz.

SkryťVypnúť reklamu

Nebolo viac zlých kapitalistov, nebolo viac ich sprostých ziskov.

Nebolo viac ropného priemyslu. Nebolo viac pracujúceho ľudu. Nebolo viac čo jesť, pretože nepracujúci ľud nepracoval a potraviny nemal kto vyrábať.

Nepracujúci ľud ale mal ropu, a to sa počíta. Mal ju síce v krajine, nevykopaná, pretože bez zlých kapitalistov ju nikto nevedel dostať na povrch ani predať. Ale hlavne že zostala ľudu, že.

Nepracujúci ľud mal tiež veľa peňazí, pretože diktátor rozhodol, že peniaze vytlačí a ľuďom rozdá. Za peniaze síce nebolo čo kúpiť, pretože zlí kapitalisti boli z krajiny vyhnaní, takže nikto kapitalisticky nevyrábal a nepredával tovar.

Ale čo na tom, že bol hlad. Hlavne že ľud nebol vykorisťovaný.

Krásna rozprávka o Venezuele s dobrým koncom o tom, ako sa vykorisťovaný ľud zbavil okov a oslobodil sa od zlých kapitalistických vykorisťovateľov, nechá máloktoré oko suché.

SkryťVypnúť reklamu

Nenechala suché ani oči Berlínčanov. S nostalgiou sa rozpamätali na dávne doby NDR, v ktorých nebolo kapitalistov, nebolo bremeno nutnosti slobodného rozhodovania, nebolo podnikania a podnikateľov, ktorí si svinsky zarobili svoju nehanebnou prácou na byty.

A povážte, nehanební pracujúci podnikatelia tieto byty ešte nehanebne prenajímajú chudobnému nepracujúcemu ľudu žijúcemu zo štátnej pomoci.

A dosť, povedali si nepracujúci Berlínčania. Viac už sa vykorisťovať nenecháme. O majetku podnikateľov, ktorý nie je náš, ale mal by byť náš, usporiadame referendum.

Ako povedali, tak urobili. Vyše 56 percent Berlínčanov hlasovalo v nedávnom referende za vyvlastnenie bytov veľkých prenajímateľov. A rozhodli, že zhruba 240 tisíc berlínskych bytov má byť vyvlastnených.

SkryťVypnúť reklamu

To by tak bolo, aby o našich bytoch rozhodovali tí, ktorým byty patria, ktorí si na ne dokázali zarobiť.

Bývanie je predsa základné ľudské právo a ten, kto zarábať nevie, musí mať nárok na nezištnú pomoc od toho, kto zarábať vie.

"My Berlínčania sme sa rozhodli, že s našimi bytmi nesmie nikto špekulovať," vyhlásila pani Joanna Kusiaková, komunistická hovorkyňa iniciatívy za vyvlastnenie bytov, ktoré sa však komunistická nehovorí.

Byty postavené zlými kapitalistami sú totiž národným bohatstvom a patria všetkým, to dá rozum.

Rozprávka má krásny a romantický dej, ale koniec bude ešte romantickejší.

Ak sa vám až doteraz zdalo, že neľútostná súťaž mnohých schopných kapitalistov o zdroje a zisk bola neľudská, počkajte, akú rež rozpútajú ničoho neschopní progresivisti o vyvlastnené byty.

SkryťVypnúť reklamu

Zlí kapitalisti a developeri budú vyhnaní. Nebude už podnikateľov. Nebude už stavieb nových bytov. Nebude kupcov - nebude ponúkajúcich. S bytmi sa predsa nešpekuluje - zostanú ľudu.

Nebude tých, kto by ich opravoval, pretože bez zisku ani kury nehrabú, ani kapitalista nevykorisťuje, developer nestavia, stavebná firma neopravuje.

Medzi ľudom budú mraky peňazí. Uvedomelá vláda ich svojím rozhodnutím rozdala ako náplasť za vírusovú pandémiu. Za peniaze nebude aké byty kupovať, byty totiž nikto nebude stavať a tie zoštátnené budú drahé, pretože ich bude málo a budú sa rozpadať, ale čo už.

Hlavne, že nebydliaci a nepracujúci ľud nebude vykorisťovaný.

Berlínsky čin ľudu, ktorý vzal spravodlivosť do vlastných rúk, je veľmi inšpiratívny. O nutnosti znárodňovať byty a podniky (moderne sa tomu hovorí kapitálový vstup štátu do podniku) sa už bežne hovorí nielen v Nemecku, ale aj vo Francúzsku.

SkryťVypnúť reklamu

Je to v záujme ľudu a ekonomiky a v rámci boja s nákazou. Čím ďalej viac uvedomelých ľudí sa nehanbí vysloviť nahlas, ako to je nehorázne, aby niekto vlastnil viac bytov a špekuloval s nimi.

Našťastie aj medzi českými politikmi sú tiež uvedomelí ľudia - hovoria o dani z druhého a ďalšieho bytu alebo ukazujú na byty, ktoré nie sú prenajímané, a chcú ich identifikovať podľa toho, že u nich nie je pravidelne odoberaná elektrina.

Našťastie taká daň z nehnuteľností je geniálnym nástrojom, ako proti sebe rozoštvávať spoločnosť a vzbudzovať rovnostárske nálady.

Keď sa na vlastníctvo každého druhého a ďalšieho bytu uvalí riadne vysoká daň, väčšina ľudí nebude protestovať. Väčšina ľudí totiž vlastní byt len ​​jeden, ak vôbec niečo vlastní.

A tí, ktorí vlastnia byty dva a jeden z nich prenajímajú, sú "tí bohatí", teda si trest zaslúžia.

SkryťVypnúť reklamu

Tento text cituje pasáže z knihy Do dôchodku s plnou vreckom (september 2021).

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Ilustračná fotografia.

Washington v posledných týždňoch úradovania amerického prezidenta Donalda Trumpa uvalil na Demirov sankcie.


TASR 27. apr
Animátori sa učili ako pripraviť farské stretnutie detí a mládeže.

V centre v Juskovej Voli školili vyše päťdesiat ľudí.


Viktória Žolnová 26. apr
Emmanuel Macron sa poďakoval všetkým ľuďom, ktorí hlasovali v druhom kole prezidentských volieb.

Slovenskí poslanci europarlamentu vítajú Macronove znovuzvolenie za prezidenta.


SITA 25. apr
Prešovský arcibiskup a metropolita Ján Babjak.

Pápež František prijal jeho zrieknutie sa pastoračnej služby.


kW 25. apr
SkryťZatvoriť reklamu