SME
Štvrtok, 26. máj, 2022 | Meniny má Dušan

Afroameričana v štáte Missouri popravili napriek výzvam z Vatikánu

Johnsona odsúdili za zabitie troch zamestnancov pri vykrádaní obchodu, ktorým chcel získať peniaze na nákup drog. Jeho obhajcovia tvrdili, že je mentálne postihnutý.

Ernest Lee JohnsonErnest Lee Johnson (Zdroj: TASR/AP)

WASHINGTON - Napriek prosbám o milosť zo strany Vatikánu v utorok v americkom štáte Missouri popravili 61-ročného Afroameričana, o ktorom jeho obhajcovia tvrdili, že je mentálne postihnutý.

Ernest Lee Johnson bol popravený smrtiacou injekciou za vraždy troch zamestnancov obchodu so zmiešaným tovarom, ku ktorej došlo v roku 1994 v Columbii v štáte Missouri.

Republikánsky guvernér štátu Missouri Mike Parson v pondelok odmietol výzvy na zastavenie popravy, ktorá sa odohrala v meste Bonne Terre.

Johnsonovi právnici sa opakovane snažili zablokovať jeho popravu s odôvodnením, že je mentálne postihnutý, pričom argumentovali, že jeho poprava by bola v rozpore s ôsmym dodatkom ústavy, ktorý zakazuje kruté a neobvyklé tresty.

SkryťVypnúť reklamu

Aj vatikánsky vyslanec v USA Christophe Pierre zaslal minulý týždeň guvernérovi list v mene pápeža Františka, v ktorom ho vyzýva, aby popravu zastavil.

Dvaja demokratickí členovia Snemovne reprezentantov z Missouri, Cori Bushová a Emanuel Cleaver, tiež žiadali o milosť pre Johnsona a upozornili, že jeho poprava "by bola závažným aktom nespravodlivosti".

"Zabíjanie tých, ktorí nemajú intelektuálne schopnosti na to, aby prispôsobili svoje správanie zákonu, je morálne a právne nezodpovedné," uviedli vo vyhlásení.

"Toto nebola spravodlivosť. Bola to krutosť," tvítoval Bush po potvrdení popravy a vyzval na zrušenie trestu smrti.

Johnsona odsúdili za zabitie troch zamestnancov obchodu so zmiešaným tovarom - Mary Bratcherovej, Mabel Scruggsovej a Freda Jonesa - pri vykrádaní obchodu, ktorým chcel získať peniaze na nákup drog, dodala AFP.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Ilustračná fotografia.

Washington v posledných týždňoch úradovania amerického prezidenta Donalda Trumpa uvalil na Demirov sankcie.


TASR 27. apr
Animátori sa učili ako pripraviť farské stretnutie detí a mládeže.

V centre v Juskovej Voli školili vyše päťdesiat ľudí.


Viktória Žolnová 26. apr
Emmanuel Macron sa poďakoval všetkým ľuďom, ktorí hlasovali v druhom kole prezidentských volieb.

Slovenskí poslanci europarlamentu vítajú Macronove znovuzvolenie za prezidenta.


SITA 25. apr
Prešovský arcibiskup a metropolita Ján Babjak.

Pápež František prijal jeho zrieknutie sa pastoračnej služby.


kW 25. apr
SkryťZatvoriť reklamu