SME
Nedeľa, 5. december, 2021 | Meniny má OtoKrížovkyKrížovky

Za vysoké ceny energií môže klimatická politika Európskej komisie, tvrdí Viktor Orbán

„Dôvod, prečo ceny stúpajú, je chyba komisie. Musíme zmeniť niektoré nariadenia, pretože inak budú trpieť všetci," povedal maďarský premiér.

Viktor Orbán.Viktor Orbán.

BRATISLAVA - Za vysoké ceny energií v Európe môže politika boja proti klimatickej zmene, ktoré presadzuje Európska komisia (EK). Vyhlásil to v stredu maďarský premiér Viktor Orbán.

Odkázal tým na Európsku zelenú dohodu, v rámci ktorej sa členské štáty únie zaviazali znížiť do roku 2030 emisie skleníkových plynov o 55 percent v porovnaní s rokom 1990.

Plán iniciovaný komisiou predpokladá, že blok 27 krajín sa do roku 2050 stane uhlíkovo neutrálnym.

„Dôvod, prečo ceny stúpajú, je chyba komisie. Musíme zmeniť niektoré nariadenia, pretože inak budú trpieť všetci," povedal novinárom Orbán v rámci samitu EÚ v Slovinsku.

Skryť Vypnúť reklamu

Ako dodal, zelená dohoda znamená „nepriame zdanenie" majiteľov domov a áut.

Podpredseda komisie Frans Timmermans však povedal, že „legislatíva EÚ v oblasti klímy je našim riadiacim princípom a túto legislatívu už nebudeme otvárať".

„Čím rýchlejšie posilníme naše obnoviteľné zdroje energií, tým rýchlejšie dokážeme chrániť našich občanov pred nárastom cien tradičných energií," zdôraznil podpredseda Európskej komisie.

Európska komisárka pre energetiku Kadri Simsonová predtým v stredu vyzvala členské štáty, aby sa pripravili na zimnú sezónu v znamení vysokých cien energií.

„Tento cenový šok nesmieme podceňovať,“ uviedla počas rozpravy v Európskom parlamente.

Z dlhodobého hľadiska je podľa nej nevyhnutné, aby sa EÚ stala menej závislou od fosílnych palív a ich kolísavých cien.

Skryť Vypnúť reklamu

Za prioritu v krátkodobom horizonte označila eurokomisárka pomoc domácnostiam s nízkymi príjmami, napríklad prostredníctvom priamych platieb alebo nižších daní za energie.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Ilustračné foto.

Počet hospitalizovaných stúpol o 297, podiel nakazených pri PCR testoch klesol na 25 percent.


SITA 9. nov
Bývalý americký prezident Donald Trump.

Denníky Washington Post a New York Times za informovanie okolo celej kauzy dokonca dostali Pullitzerovu cenu. Washington Post vo svojich aktuálnych článkoch priznáva, že pravdepodobne pochybil.


echo24.cz 9. nov
Eduard Heger

"Verím, že prevádzky budú rozumné a nebudú riskovať tvrdé sankcie pri obchádzaní povinností. To znamená, že nevpustia do interiérov nezaočkované osoby," uviedol predseda vlády.


TASR 9. nov
Ilustračné foto.

Potom, čo si motorkár „volanie“ o pomoc všimol, nasledoval auto ďalších 11 kilometrov a polícii podával informácie. Policajtom sa vďaka tomu podarilo vozidlo zastaviť a dievča zachrániť.


idnes.cz 8. nov
Skryť Zatvoriť reklamu