SME
Piatok, 9. december, 2022 | Meniny má Izabela

Ako je to so šírením koronavírusu v zaočkovaných krajinách?

Matematik Smatana vysvetľuje súvislosti.

Testovanie na koronavírus v austrálskom Sydney.Testovanie na koronavírus v austrálskom Sydney. (Zdroj: SITA/AP)

Zdravotnícky analytik Martin Smatana vysvetľuje metodologické chyby a mylné závery nedávno medializovanej štúdie, podľa ktorej s vysokou mierou zaočkovanosti rastie počet pozitívnych prípadov, píše ministerstvo zdravotníctva na svojom facebooku:

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

"Rastie s počtom očkovaných aj počet nakazených?

Tento týždeň koluje po médiách štúdia, ktorá tvrdí, že vysoká zaočkovanosť nie len že nespomaľuje šírenie covidu ale dokonca indikovala vzťah, že s rastúcim počtom očkovaných, rastie aj počet pozitívnych.

SkryťVypnúť reklamu

Správu zdieľali viaceré média, ako napríklad TA3 a netrvalo dlho a správa sa stala virálnou. Ako to teda je?

Tieto závery vychádzajú nie zo štúdie, ale komentára dvoch autorov, ktorý bol publikovaný v European Journal of Epidemiology.

Komentáre však nie sú recenzované tak detailne ako štúdie. Sú to krátke správy, ktoré vyjadrujú názor autorov a nie vedeckú štúdiu či stanovisko periodika (komentár si môžete pozrieť tu).

Ako sa dopracovali k takýmto záverom?

Autori štúdie analyzujú dve tézy. V prvej porovnávajú počet nakazených s mierou zaočkovanosti v 68 krajinách naprieč svetom. V druhej analyzujú jednotlivé kraje v USA. Avšak. Stačí na takúto analýzu tak jednoduchá analýza? Odpoveď je určite nie. Prečo?

1. Rozdielna fáza vlny spôsobuje, že niektoré krajiny majú „pred“, „práve“ alebo „po“ vlne

SkryťVypnúť reklamu

Tejto téme som sa venoval v poslednom FB statuse , ktorý vysvetľuje, že vírus sa šíri ako vlna. Kým v niektorých krajinách začína, v iných končí. Vírus sa „prelieva“ medzi krajinami, preto sa rozprávame často o „vlnách“. Delta vlna sa šírila z Indie, kde vrchol krivky dosahovali v máji, odtiaľ sa šírila do Anglicka, USA a odtiaľ ďalej do Európy. V súčasnosti majú rastúcu krivku krajiny strednej a východnej Európy, kým India či mnohé iné krajiny sú stabilné.

Porovnávanie 68 krajín, bez zohľadnenia opatrení v krajinách a ich načasovanie (napr. lockdowny) sa proste nedá. Taktiež, mnohé krajiny s rastúcou očkovanosťou uvoľňujú opatrenia, čo sa síce prejavuje na nárastoch pozitívnych, ale len marginálne na hospitalizáciách či úmrtiach.

2. Mnohé porovnávané krajiny nereportujú dáta

SkryťVypnúť reklamu

Jednoducho povedané, mnohé krajiny pristupujú ku covidu s heslom „čo oči nevidia, srdce nebolí“. Čiže netestujú, preto nereportujú nákazu.

Zvyčajne sa to týka krajín Afriky či Ázie. Máme tu však indikátor „nadmerných úmrtí“, ktorý nám ukazuje, že aj keď nereportujú covid, zomierajú im v krajine násobne vyššie počty ľudí ako štandardne. Napríklad, v Indickom Uttar Pradeshi až 43x toľko koľko oficiálne nahlásili na COVID.

V tomto komentári je tento problém zreteľný. Z TOP 10 krajín s najnižším počtom prípadov bolo až 8 s nízkym očkovaním (priemer 2,4%; 2 majú okolo 40%). Z tých 8 krajín je 7 z Afriky – Mali, Somálsko, Angola, Senegal, či Egypt. Verili by ste ich dátam? Egyptu som sa venoval tu, čiže ja určite nie.

V komentári porovnávajú krajiny, ktoré majú presné dáta a veľa testujú s krajinami, kde reálne netušíme, čo sa deje. Ak by sme sa ale pozreli na pozitivitu testov, ich počet a zaočkovanosť, tak dostaneme opačný tvar krivky, ako ilustrovali v krátkej analýze tu.

SkryťVypnúť reklamu

2.1 Náhodne vybraný časový úsek

Štúdia sa pozerala na dáta za posledný týždeň k 3. septembru. Ak by sa pozreli na dáta za napríklad posledné 3 mesiace, za máj alebo posledný týždeň k včerajšku, závery by boli odlišné. Výrazne odlišné. Začiatkom leta boli práve nízko očkované krajiny na tom katastrofálne (delta vlna vrcholila v Indií), ale situácia bola v lepšie očkovanej Európe pomerne stabilná.

3. Rozdielna kvalita vakcín hrá úlohu v počte nakazených

Efektivitu registrovaných vakcín vo FDA či EMA poznáme. Po svete sa však používajú mnohé iné vakcíny, napríklad Sinopharm and Sinovac, ktorých výsledky proti delta variantu sú výrazne slabšie alebo neznáme. Nedá sa preto aplikovať záver z krajín, kde ich masovo používajú na krajiny Európskej Únie.

SkryťVypnúť reklamu

4. Počet nakazených „ťahajú“ primárne neočkovaní

Komentár vôbec neodlišuje koľko z nakazených bolo očkovaných a koľko nie. Nie len na príklade Slovenska vieme, že väčšina nakazených je práve neočkovaných. Keď sa to dá do pomeru s počtom ľudí a štandardizuje tak zistíme, že očkovanie chráni pred symptomatickým prenosom na 65-99% a pred hospitalizáciou na 90-99%, ako pravidelne počítajú v Anglickom PHE.

Graf nižšie pomáha vysvetliť tento problém a aj druhú tézu, ktorá porovnáva jednotlivé kraje v USA. USA a rozdielom sa venovali aj tu, či tu a štátom sa povenujem detailne v separátnom statuse.

Ak to teda zosumarizujem, komentár je veľmi zlý. Je pravda, že pri tak agresívnom víruse ako je delta variant je koncept kolektívnej imunity teoretický. Vieme aj že efektivita klesá časom či u určitých skupín populácie aj to, že očkovaný sa môže nakaziť. To však nemení nič na tom, že tento komentár je metodologicky príšerný a v žiadnom prípade nepotvrdzuje, čo prezentuje.

SkryťVypnúť reklamu

To, že opak je pravdou, čiže očkovanie znižuje pravdepodobnosť šírenia vírusu sa venovalo aj ministerstvo zdravotníctva len predvčerom tu.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie články

     SkryťVypnúť reklamu
     SkryťVypnúť reklamu

     Neprehliadnite tiež

     Ilustračná fotografia.

     Washington v posledných týždňoch úradovania amerického prezidenta Donalda Trumpa uvalil na Demirov sankcie.


     TASR 27. apr
     Animátori sa učili ako pripraviť farské stretnutie detí a mládeže.

     V centre v Juskovej Voli školili vyše päťdesiat ľudí.


     Viktória Žolnová 26. apr
     Emmanuel Macron sa poďakoval všetkým ľuďom, ktorí hlasovali v druhom kole prezidentských volieb.

     Slovenskí poslanci europarlamentu vítajú Macronove znovuzvolenie za prezidenta.


     SITA 25. apr
     Prešovský arcibiskup a metropolita Ján Babjak.

     Pápež František prijal jeho zrieknutie sa pastoračnej služby.


     kW 25. apr
     SkryťZatvoriť reklamu