SME
Nedeľa, 29. máj, 2022 | Meniny má Vilma

Neodstúpim, prehlasuje Kurz. Koalícia sa otriasa

Opozícia vyzýva kancelára, aby pre podozrenia z korupcie odstúpil.

Sebastian Kurz.Sebastian Kurz. (Zdroj: TASR/AP)

VIEDEŇ - Rakúsky kancelár Sebastian Kurz chce zostať v úrade aj po stredajšom oznámení rakúskej prokuratúry, že jeho a ďalších deväť ľudí bude vyšetrovať pre podozrenie z úplatkárstva a porušenia dôvery.

Zelení, ktorí sú s kurzovými ľudovcami (ÖVP) v koalícii, spochybnili spôsobilosť Kurza vykonávať kancelárkou funkciu, píše server idnes.cz.

Kurz a jeho kolegovia podľa stredajšieho oznámenia štátneho zastupiteľstva pre hospodársku kriminalitu a korupciu (WKStA) čelia podozreniu, že si pred rokmi kúpili priaznivý mediálny obraz za peniaze daňových poplatníkov.

SkryťVypnúť reklamu

To malo vtedajšiemu ministrovi zahraničia Kurzovi uľahčiť cestu do čela ľudovej strany i vlády. Predtým sa kvôli vyšetrovaniu odohrali razie v centrále ÖVP, v kancelára a na ministerstve financií. Spolu s Kurzom protikorupčná prokuratúra vyšetruje ďalších deväť ľudí.

"Všetky tieto výhrady, ktoré tu sú, sú namierené proti pracovníkom ministerstva financií," povedal Kurz v stredu večer v spravodajskom programe ZiB2 rakúskej televízie ORF.

To, že boli prieskumy údajne manipulované v jeho prospech, je podľa neho scestné už z toho dôvodu, že desiatky prieskumov v príslušnom období v roku 2016 vykazovali úplne podobné hodnoty pri jednotlivých strán a politikov.

Kurz poznamenal, že "samozrejme" zostane kancelárom. Na otázku, či bude pokračovať koalícia ľudovcov a zelených, odpovedal: "Nedokážem si pri najlepšej vôli predstaviť nič iné."

SkryťVypnúť reklamu

Vicekancelár a šéf Zelených Werner Kogler je podľa neho o situácii informovaný.

Vyšetrovanie Kurze a jeho okolia však už začína koalíciou otriasať. Zelení vo štvrtok spochybnili spôsobilosť kancelára zastávať úrad a Kogler a šéfka poslaneckého klubu Zelených Sigrid Maurerová preto pozvali ostatných šéfov frakcií k rozhovorom. Dojednané je aj stretnutie s prezidentom Alexandrom Van der Bellenom.

Nové vyšetrovania dosiahli podľa Koglera "nové dimenzie".

"Dojem je zničujúci, okolnosti musia byť kompletne vyšetrené. To ľudia v Rakúsku očakávajú. Nemôžeme prejsť k bežnému programu, akcieschopnosť spolkového kancelára je na tomto pozadí spochybnená," vyhlásil Kogler.

Opozičné strany žiadajú odstúpenie kancelára.

"Na stole ležia závažné obvinenia," povedala na štvrtkovej tlačovej konferencii predsedníčka Sociálnodemokratickej strany Rakúska (SPÖ) Pamela Rendiová-Wagnerová, ktorú citovala na svojom webe verejnoprávna stanica ORF.

SkryťVypnúť reklamu

Rakúsko podľa nej potrebuje "nový začiatok". Poznamenala, že dôležitá nie je len prezumpcia neviny, ktorú zaisťuje ústava, ale aj politická zodpovednosť. Ak Kurz naďalej zostane šéfom vlády, poškodí tým Rakúsko, varovala. Koaliční Zelení by podľa nej mali prehodnotiť, či chcú s Kurzom naďalej vládnuť.

Obdobie Kurzovej vlády zároveň kritizovala za neustále nezhody a polarizáciu vo vnútornej politike. ÖVP podľa nej stratila všetky zvyšky slušnosti a jej korupčné aféry siahajú až "do najvyšších poschodí".

Šéf krajne pravicovej Slobodnej strany Rakúska (FPÖ) Herbert Kickl uviedol, že Kurz je po vykonaných raziách "politicky neschopný konať".

"V zásade sa nebudeme vyhýbať rozhovorom, ktorých cieľom je - v záujme občanov - obnoviť politickú hygienu v Rakúsku a odstrániť škody, ktoré v našej krajine nastali systémom štrukturálnej korupcie zo strany ÖVP," povedal Kickl.

SkryťVypnúť reklamu

Predsedníčka liberálnej strany NEOS Beate Meinlová-Reisingerová však odmietla možnosť predčasných volieb. Ako zdôvodnila, protikorupčné vyšetrovanie sa predsa netýka parlamentu. Potrebná je teraz podľa jej slov "spolupráca síl, ktoré sú ochotné pracovať pre nový začiatok".

Budúci utorok sa ohľadom vyšetrovania Kurza a jemu blízkych ľudí uskutoční mimoriadne zasadnutie Národnej rady Rakúska. Oznámili to vo štvrtok opozičné strany SPÖ, FPÖ a NEOS.

Ak kancelár neodstúpi, strany podajú spoločný návrh na vyslovenie nedôvery vláde, uviedli podpredsedovia zmienených strán.

Vo štvrtok a piatok sa so všetkými predsedami parlamentných strán ohľadom aktuálnej situácie stretne i prezident Alexander Van der Bellen.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Ilustračná fotografia.

Washington v posledných týždňoch úradovania amerického prezidenta Donalda Trumpa uvalil na Demirov sankcie.


TASR 27. apr
Animátori sa učili ako pripraviť farské stretnutie detí a mládeže.

V centre v Juskovej Voli školili vyše päťdesiat ľudí.


Viktória Žolnová 26. apr
Emmanuel Macron sa poďakoval všetkým ľuďom, ktorí hlasovali v druhom kole prezidentských volieb.

Slovenskí poslanci europarlamentu vítajú Macronove znovuzvolenie za prezidenta.


SITA 25. apr
Prešovský arcibiskup a metropolita Ján Babjak.

Pápež František prijal jeho zrieknutie sa pastoračnej služby.


kW 25. apr
SkryťZatvoriť reklamu