SME
Sobota, 21. máj, 2022 | Meniny má Zina

Poľský Ústavný súd spochybnil prednosť legislatívy EÚ pred zákonmi Poľska

Právo EÚ má prednosť pred vnútroštátnym právom vrátane ústavných ustanovení. K tomu sa prihlásili všetky členské štáty EÚ, vyhlásila Leyenová s tým, že situáciu zanalyzujú a zakročia.

Sídlo poľského Ústavného súdu vo Varšave.Sídlo poľského Ústavného súdu vo Varšave. (Zdroj: SITA/AP)

VARŠAVA - Poľský Ústavný súd vo štvrtok rozhodol, že niektoré články zmlúv s Európskou úniou nie sú v súlade s poľskou ústavou.

Verdikt tak spochybňuje prednosť legislatívy EÚ pred poľskými zákonmi. Informovala o tom agentúra PAP.

Proti väčšine hlasovali iba dvaja zo 14 sudcov, napísala americká agentúra AP.

Podľa vyjadrenia súdu členstvo krajiny v EÚ a ratifikovanie príslušných zmlúv neznamená, že súdne orgány EÚ by mali mať zvrchovanú moc nad Poľskom.

Verdiktu poľského Ústavného súdu predchádzalo niekoľkomesačné súdne konanie, v ktorom prezident, predstavitelia vlády a parlamentu často zdôrazňovali, že poľská ústava má prednosť pred legislatívnymi normami Únie a rozsudky Súdneho dvora EÚ sú niekedy v konflikte s poľským právnym poriadkom.

SkryťVypnúť reklamu

Námestník poľského ministra zahraničných vecí Pawel Jablonski ešte pred zverejnením rozsudku zdôraznil, že takýto verdikt by nešiel proti zmluvám o členstve Poľska v EÚ, avšak by ich účinnosť presnejšie definoval v prípadoch podobným tým, keď súdy vo viacerých krajinách nevyhoveli rozsudkom európskeho súdu.

Poľský Ústavný súd sa začal zaoberať touto záležitosťou v júli na podnet premiéra Mateusza Morawieckeho v súvislosti s vymenúvaním sudcov a verdiktom Súdneho dvora EÚ, že legislatíva Únie má prednosť pred poľskými zákonmi.

Brusel zase vníma poľský Ústavný súd ako spolitizovaný, poukazujúc na spriaznenosť viacerých sudcov s vládou vrátane predsedníčky súdu Julie Przylebskej.

Eurokomisia má vážne obavy

Rozhodnutie vyvoláva vážne obavy, keďže právo EÚ má prednosť pred vnútroštátnym právom vrátane ústavy, uviedla Európska komisia (EK) v reakcii.

SkryťVypnúť reklamu

Komisia taktiež upozornila, že všetky rozhodnutia Súdneho dvora EÚ sú záväzné pre orgány všetkých členských štátov vrátane vnútroštátnych súdov.

"Rozhodnutie poľského Ústavného súdu si podrobne preštudujeme a následne rozhodneme o ďalších krokoch. Komisia v prípade potreby využije svoje právomoci podľa Zmlúv o fungovaní EÚ na zabezpečenie jednotného uplatňovania a integrity práva Únie," uvádza sa vo vyhlásení eurokomisie.

Vyhlásenie zároveň spresňuje, že EÚ je spoločenstvom založeným na hodnotách a práve, ktoré platia vo všetkých členských štátoch. Komisia zdôraznila, že práva Európanov podľa Zmlúv o fungovaní EÚ (ZFEÚ) musia byť chránené bez ohľadu na to, kde v Európskej únii žijú.

Von der Leyenová: Zakročíme

Predsedníčka Európskej komisie (EK) Ursula von der Leyenová v piatok oznámila, že poverila príslušné útvary exekutívy EÚ, aby dôkladne a rýchlo zanalyzovali situáciu.

SkryťVypnúť reklamu

"Som hlboko znepokojená včerajším rozhodnutím poľského Ústavného súdu. Poverila som útvary Európskej komisie, aby to dôkladne a rýchlo zanalyzovali. Na základe toho sa rozhodneme o ďalších krokoch," uviedla von der Leyenová.

Vo svojom oficiálnom odkaze šéfka eurokomisie pripomenula, že EÚ je spoločenstvom hodnôt a zákonov, čo Úniu ako takú spája a robí ju silnou.

"Budeme zachovávať základné zásady právneho poriadku Únie. Na to sa spolieha našich 450 miliónov Európanov," uviedla.

Podľa jej slov je najvyššou prioritou EK zabezpečiť, aby boli chránené práva poľských občanov a aby poľskí občania využívali výhody vyplývajúce z členstva v Európskej únii. Spresnila, že občania EÚ a spoločnosti podnikajúce v Poľsku potrebujú právnu istotu, že sa v tejto krajine plne uplatňujú pravidlá Únie vrátane rozhodnutí Súdneho dvora EÚ.

SkryťVypnúť reklamu

"Naše zmluvy sú veľmi jasné. Všetky rozhodnutia Európskeho súdneho dvora sú záväzné pre orgány všetkých členských štátov vrátane vnútroštátnych súdov. Právo EÚ má prednosť pred vnútroštátnym právom vrátane ústavných ustanovení. K tomu sa prihlásili všetky členské štáty EÚ. Na zaistenie tohto stavu použijeme všetky právomoci, ktoré máme k dispozícii podľa zmlúv," upozornila von der Leyenová.

Predseda Európskeho parlamentu (EP) David Sassoli v reakcii na správy z Varšavy uviedol, že rozhodnutie poľskej strany nemôže zostať bez následkov.

"Prvenstvo práva EÚ musí byť nesporné. Jeho porušenie znamená spochybniť jednu zo základných zásad EÚ," uviedol na Twitteri.

Týždenník Politico upozornil, že štvrtkový rozsudok z Poľska pobúril viacerých členov europarlamentu, ktorí ako najúčinnejšiu odpoveď voči vláde vo Varšave, odmietajúcej nadradenosť spoločnej legislatívy, vnímajú zmrazenie eurofondov.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Ilustračná fotografia.

Washington v posledných týždňoch úradovania amerického prezidenta Donalda Trumpa uvalil na Demirov sankcie.


TASR 27. apr
Animátori sa učili ako pripraviť farské stretnutie detí a mládeže.

V centre v Juskovej Voli školili vyše päťdesiat ľudí.


Viktória Žolnová 26. apr
Emmanuel Macron sa poďakoval všetkým ľuďom, ktorí hlasovali v druhom kole prezidentských volieb.

Slovenskí poslanci europarlamentu vítajú Macronove znovuzvolenie za prezidenta.


SITA 25. apr
Prešovský arcibiskup a metropolita Ján Babjak.

Pápež František prijal jeho zrieknutie sa pastoračnej služby.


kW 25. apr
SkryťZatvoriť reklamu