SME
Utorok, 30. november, 2021 | Meniny má Ondrej, AndrejKrížovkyKrížovky

Nemá zmysel začínať s reformami, na ktorých nie je dohoda, hovorí Hrabko

Robiť reformu zdravotníctva de facto počas posledného roka pred parlamentnými voľbami je podľa publicistu komplikované a myslí si, že k žiadnej nedôjde. „Osobne si myslím, že k žiadnej reforme už nepríde

Ilustračné foto.Ilustračné foto. (Zdroj: SME/Jozef Jakubčo)

BRATISLAVA – Robiť štrukturálne reformy nie je jednoduché ani vtedy, keď je na nich jednoznačná dohoda. Na reforme zdravotníctva a súdnictva však takáto dohoda nie je a reálna šanca, že budú prijaté v navrhovanej podobe, je malá.

V diskusii v TASR TV to povedal publicista Juraj Hrabko, ktorý si nemyslí, že k reformám dôjde.

O reforme zdravotníctva by sa mala po väčšiu časť budúceho roka ešte uskutočňovať odborná a verejná diskusia. Zoznam nemocníc, ktoré sa budú v dôsledku reformy meniť, má byť zverejnený až po komunálnych a regionálnych voľbách v roku 2022.

Skryť Vypnúť reklamu

Hrabko hovorí, že robiť takúto reformu de facto počas posledného roka pred parlamentnými voľbami je komplikované.

„Osobne si myslím, že k žiadnej reforme už nepríde,“ odhadol.

Pri reforme súdnictva pripomína, že nejde o prvý pokus, tá predchádzajúca však nebola schválená.

„A zrejme neprejde ani táto druhá, aj keď je rozdelená na časti, jej podstata ostáva tá istá,“ povedal Hrabko s tým, že čo sa týka reforiem, nie je dohodnuté nič.

„Z tohto uhla pohľadu by bolo možno lepšie sa do toho ani nepúšťať. Načo pôjdete do reforiem, ktoré spustia okamžite búrku nevôle, a to o nich ešte iba diskutujeme?“ dodal.

Medializované obavy Petra Pellegriniho (Hlas-SD) o budúcnosť reforiem sú podľa publicistu politickou rétorikou.

„On sa toho vôbec neobáva, on si to želá,“ myslí si Hrabko.

Skryť Vypnúť reklamu

Problémy vládnej koalície pri implementácii reforiem, na ktorých neexistuje dohoda, by opozičný politik podľa Hrabka vedel využiť vo svoj prospech.

Podľa premiéra Eduarda Hegera (OĽANO) sa koalícia zhodla na tom, aby si policajného prezidenta priamo vyberal minister vnútra, a v tomto zmysle predloží do parlamentu návrh legislatívnej zmeny.

„Ak má minister niesť politickú zodpovednosť za Policajný zbor, musí mať kompetenciu vymenovávať a odvolávať rôznych funkcionárov,“ reaguje Hrabko.

Zo zákona by však vypustil aj verejné vypočutie kandidáta na policajného prezidenta parlamentným výborom, ktoré podľa neho stratilo zmysel.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Ilustračné foto.

Počet hospitalizovaných stúpol o 297, podiel nakazených pri PCR testoch klesol na 25 percent.


SITA 9. nov
Bývalý americký prezident Donald Trump.

Denníky Washington Post a New York Times za informovanie okolo celej kauzy dokonca dostali Pullitzerovu cenu. Washington Post vo svojich aktuálnych článkoch priznáva, že pravdepodobne pochybil.


echo24.cz 9. nov
Eduard Heger

"Verím, že prevádzky budú rozumné a nebudú riskovať tvrdé sankcie pri obchádzaní povinností. To znamená, že nevpustia do interiérov nezaočkované osoby," uviedol predseda vlády.


TASR 9. nov
Ilustračné foto.

Potom, čo si motorkár „volanie“ o pomoc všimol, nasledoval auto ďalších 11 kilometrov a polícii podával informácie. Policajtom sa vďaka tomu podarilo vozidlo zastaviť a dievča zachrániť.


idnes.cz 8. nov
Skryť Zatvoriť reklamu