SME
Štvrtok, 21. október, 2021 | Meniny má UršuľaKrížovkyKrížovky
ZAHRANIČIE

Rasizmus profesora Kleina. Odmietol známkovať černochov lepšie

Spustila sa tým lavína - študenti spísali petíciu za jeho vyhodenie, dostával výhražné maily a paradoxne, aj s rasistickým kontextom.

UCLA v Kalaifornii.UCLA v Kalaifornii. (Zdroj: FB UCLA)

LOS ANGELES - Nabudúce si páni profesori asi radšej rozmyslia, čo urobia, keď ich niekto vyzve, aby známkovali černošských študentov zhovievavo.

Profesor Gordon Klein mal známkovať černochov lepšie. Odmietol a už to išlo.

Teraz sa súdi a skoro ho za to vyhodili zo slávnej UCLA, Kalifornskej univerzity v Los Angeles, píše server idnes.cz.

Prežil to len troma týždňami "mimo služby", takže dopadol lepšie ako mnohí iní kolegovia, ktorých hysterická politická korektnosť zomlela za nezmysly podobného druhu.

Skryť Vypnúť reklamu

Ale musel ustáť štvanicu, vláčenie bahnom i vyhrážky smrťou a zmieriť sa so stratami vo výške údajne pol milióna dolárov, pretože celá aféra ochromila aj jeho vlastnú poradenskú firmu.

Jeho previnenie: chcel všetkým študentom merať rovnakým metrom.

Tento drobný príbeh z univerzitnej Ameriky predpätého pokrokárstva a nemilosrdnej cancel culture začal mailom, ktorý Klein dostal osem dní po smrti George Floyda.

Jeden študent ho žiadal, aby bol pri skúškach zhovievavý k černošským študentom.

Zdôvodnil to tým, že smrť George Floyda a ďalších černochov, o ktorých sa v Amerike práve široko referovalo, "viedla k strachu a úzkosti, ktoré sú ďalej znásobené neprimeraným dopadom covidu na černochov, a tieto traumatizujúce okolnosti, ktoré černošskí študenti nemôžu ovplyvniť, ich vystavujú nespravodlivej študijnej nevýhode".

Skryť Vypnúť reklamu

A tak sa mal Klein zachovať tak, aby im neuškodil, čo mal urobiť tým, že sa bude "správať so súcitom a zhovievavosťou".

Drobný problém bol, že Klein neučil žiadny "okecávací" humanitný predmet, ale účtovníctvo na fakulte riadenia.

To hlavné však bolo v tom, že Klein mal poprieť princípy, podľa ktorých na univerzite učil a skúšal desiatky rokov. A tak sadol a napísal ironickú odpoveď.

Upozornil, že nevie, ktorí študenti sú čierni, pretože kvôli covidu prebieha dištančná výučba. Potom sa opýtal pisateľa, ako by to mal urobiť so študentmi zo zmiešaných manželstiev. Má ich brať ako černochov, alebo k nim má byť zhovievavý len na päťdesiat percent? A nevie pisateľ náhodou, či niektorý z kolegov nie je priamo z Minneapolisu, kde zahynul George Floyd? Veď tí musia byť obzvlášť zdrvení, aj keď sú to napríklad belosi.

Skryť Vypnúť reklamu

K tomu napísal, že mail považuje za povýšenecký a urážlivý voči černochom. A odcitoval ikonu boja za černošské práva Martina Luthera Kinga, že ľudia by nemali byť hodnotení podľa farby pleti.

Študent sa mu ospravedlnil a prihlásil sa na ďalšie Kleinove prednášky, lenže profesorova odpoveď sa nejako dostala na verejnosť.

Vyvolala búrku a z Kleina sa stal exemplárny "rasista". Už večer študenti volali po jeho vyhodení.

Do dvoch dní požiadavku na jeho vyhodenie podpísalo vyše dvadsať tisíc ľudí.

A fakulta podľahla tlaku. Zaviedla vyšetrovanie, dekan sa ospravedlnil za jeho správanie vyhlásením, z ktorého vlastne plynulo, že Klein neverí v rovnosť ľudí, zakázal mu učiť, aj prístup do areálu školy.

Jeden z kolegov dostal za úlohu sledovať Kleinove odosielané maily.

Skryť Vypnúť reklamu

Kampaň na sieťach bola oveľa drsnejšia. Prichádzali hrozby smrťou a maily typu, v ktorých bol rozvášnenými bojovníkmi proti rasizmu hanobený za svoj židovský pôvod.

Ten najvýživnejší z nich ľutoval, že "v blízkosti nie je Hitler a nacisti, aby mu dali toľko potrebnú sprchu cyklónom B".

Polícia začala Kleina strážiť.

Nakoniec sa ukázalo, že Klein nič nevykonal. Vedenie celej univerzity rozhodlo, že môže zostať.

Teraz žaluje fakultu za to, aký kolotoč okolo neho bezdôvodne roztočila. Tvrdí, že tým bola poškodená jeho konzultantská firma a prišiel o svoj ďalší privýrobok ako súdny znalec. Rad podnikov a právnych kancelárií, ktoré sa na neho obracali, sa stiahli, aby nikto nemohol povedať, že spolupracujú s "rasistom".

Skryť Vypnúť reklamu

Web The College Fix tvrdí, že ho to vyšlo na 500 000 dolárov. Klein tiež hovorí, že mu univerzita mala riadne zdvihnúť plat, ale neurobila to.

Klein je len vršok ľadovca a ešte dopadol dobre. Týždenník The Economist uvádza čísla americkej Nadácie pre individuálne práva v školstve, podľa ktorých idú čísla pedagógov, ktorí boli, či mali byť "zrušení", do stoviek.

Klasika: celoživotná profesorka Georgetownskej univerzity dostala padáka, pretože v rozhovore s kolegom starostlivo poznamenala, že černošskí študenti majú zvyčajne najhoršie výsledky.

Chudák kolega na to nepovedal nič, čiže neprotestoval, a tak dostal dočasný zákaz učenia a nakoniec rezignoval.

Pred dvoma rokmi bol na Harvarde donútený k odchodu dekan právnickej fakulty, pretože bol na súde obhajcom Harveyho Weinsteina.

Skryť Vypnúť reklamu

Na Univerzite Južnej Kalifornie bol suspendovaný profesor, ktorý pri výklade, aká vatové slovíčka používajú rôzne národy (niečo ako "jednoducho", "ako"), vyriekol čínske slovo, ktoré študentom znelo ako "neger". Verili, že to bolo čosi ako výhražná rasistická sabotáž.

Problém je, že keď hnev okolo domnelého rasizmu exploduje, málokoho sa zastanú, pretože okolie sa zvyčajne bojí, že bude s "rasistom" spájané, čo môže byť smrtonosné. A obvinenia v chytľavom univerzitnom pokrokárstve vie vzplanúť ako benzínová pumpa.

Keď profesor Klein podal žalobu, mal vraj na mysli aj toto.

"Je to možno prvýkrát, čo niekto ženie pred súd ľudí angažujúcich sa v cancel culture," povedal Klein, ktorý je tiež právnik.

Skryť Vypnúť reklamu

"Keď fungujú ako bojovníci od klávesnice a veria, že z toho nebudú žiadne následky, myslia si, že nemôžu byť potrestaní. Možno sa to teraz konečne zmení. "

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Ilustračná fotografia.

Podľa výskumníkov ide o malý krok v dlhodobej snahe použiť jedného dňa zvieracie orgány pri život zachraňujúcich transplantáciách.


TASR 41m
Protivládna demonštrantka v Londýne.

Priaznivé je aspoň to, že počty vážne chorých a obetí sú vďaka očkovaniu nižšie ako vlani, avšak aj tieto čísla teraz vytrvalo stúpajú.


idnes.cz 17 h
Covid semafor platný od 25. októbra.

Väčšina z nich je na východnom Slovensku.


SITA 18 h
Testovanie na koronavírus.

Počet hospitalizovaných sa znížil o 16, v nemocniciach je tak 1 040 obsadených lôžok pacientmi s koronavírusovou infekciou.


SITA 22 h
Skryť Zatvoriť reklamu