SME
Nedeľa, 5. december, 2021 | Meniny má OtoKrížovkyKrížovky

Víťazom parlamentných volieb v Česku je koalícia Spolu, spoluprácu s Babišom odmieta

Prepadli ľavicové strany, do parlamentu sa nedostali ani sociálni demokrati, ani komunisti. Sklamaní sú aj Piráti, Okamurova SPD zopakovala výsledok spred 4 rokov.

Líder koalície Spolu Petr Fiala.Líder koalície Spolu Petr Fiala. (Zdroj: SITA/AP)

BRATISLAVA – V českých parlamentných voľbách po úplnom sčítaní hlasov zvíťazila koalícia Spolu (ODS, TOP 09, KDU-ČSL), ktorú podporilo 27,79 percent voličov.

Nasleduje hnutie ANO premiéra Andreja Babiša so ziskom 27,12 percenta.

Informuje o tom Český štatistický úrad na svojej internetovej stránke.

V Poslaneckej snemovni bude aj zoskupenie PIRSTAN (Česká pirátska strana a Starostovia a nezávislí) so ziskom 15,62 percenta a hnutie SPD Tomiho Okamuru (9,56 %).

Pod päťpercentnou hranicou potrebnou pre vstup do parlamentu zostali sociálni demokrati (ČSSD), komunisti (KSČM) alebo hnutie Prísaha.

Skryť Vypnúť reklamu

Víťaz nemá najviac kresiel

Najviac mandátov však získalo hnutie ANO, a to napriek tomu, že podľa počtu odovzdaných hlasov skončilo až na druhom mieste. Je to spôsobené systémom prepočtu hlasov na mandáty, uviedol server novinky.cz.

Koalícia SPOLU získala 27,79 percenta, čo jej stačí na zisk 71 mandátov. Tesne druhé ANO však bude mať aj s mierne slabším volebným výsledkom 27,12 percenta o jeden mandát viac, celkom 72 kresiel.

Je to spôsobené tým, ako sa volilo v jednotlivých krajoch v novom systéme prepočtu mandátov. Ten schválil parlament potom, ako Ústavný súd tento rok vo februári zrušil starý spôsob. Prekážalo mu, že výrazne zvýhodňoval silné strany na úkor slabých.

Hoci nový systém mal do prepočtu priniesť väčšiu pomernosť, isté zvýhodnenie veľkých strán v ňom aj naďalej zostalo. Podľa nového systému sa prvý súčet hlasov, čiže prvé skrutínium, snaží rozdeliť čo najviac mandátov už na úrovni krajov. Každý zo 14 krajov má svoj určený počet kresiel podľa počtu odovzdaných hlasov.

Skryť Vypnúť reklamu

V krajoch, kde prišlo voliť menej ľudí, potom nie sú výsledky také pomerné a rovnomerné ako v krajoch, kde sa kresiel rozdeľuje viac.

Menej pomerný bude výsledok aj v krajoch s nižším počtom poslancov (najmä Karlovarský), ako v krajoch s najvyšším počtom poslancov (Stredočeský, Praha).

V druhom skrutíniu sa potom rozdeľujú nepridelené mandáty na základe zvyškových nevyužitých hlasov. Každá strana však v druhom skrutíniu dostane približne rovnaký počet kresiel.

Spolu a PIRSTAN chcú zostaviť novú vládu

České volebné koalície SPOLU a Piráti a Starostovia podpísali v sobotu večer memorandum o vôli vytvoriť novú väčšinovú vládu.

Žiadajú prezidenta Miloša Zemana, aby poveril zostavením kabinetu lídra SPOLU Petra Fialu, ktorého koalícia zvíťazila vo voľbách.

Skryť Vypnúť reklamu

V memorande prisľúbili spoluprácu a to, že zatiaľ nebudú rokovať s inými stranami, informoval server iDNES.cz.

"Výsledkom rokovania je memorandum našich piatich strán o vytvorení vlády," povedal po stretnutí s lídrami Pirátov a Starostov Fiala.

"Vyhlasujeme a potvrdzujeme tým aj naše predošlé verejné vyhlásenia, že žiadny zo signatárov tohto memoranda nevstúpi do rokovania so žiadnym ďalším politickým subjektom," citoval šéf ODS z dokumentu.

O spoločnom programe a budúcom politickom usporiadaní chce pätica strán rokovať už v najbližších dňoch, dodal Fiala s tým, že o stretnutie so Zemanom požiada v pondelok, uviedla televízia CNN Prima News.

Zeman prostredníctvom svojho hovorcu avizoval, že sa v nedeľu stretne s premiérom Andrejom Babišom, šéfom hnutia ANO, ktoré vo voľbách tesne porazila koalícia SPOLU.

Skryť Vypnúť reklamu

Babiš v povolebnom vystúpení povedal, že ak ho prezident poverí zostavením vlády, osloví aj SPOLU. Koaličné zoskupenie však spoluprácu s Babišovým hnutím ANO vylúčilo.

Memorandum podpísali strany koalície SPOLU, ktorú tvoria Fialovo ODS, ľudovci z KDÚ-ČSL a strana TOP 09, a členovia koalície Piráti a starostovia - Česká pirátska strana a hnutie Starostovia a nezávislí (STAN).

Tieto koalície budú mať v 200-člennej Poslaneckej snemovni 108 kresiel. Do dolnej komory Parlamentu ČR sa dostali ešte hnutie ANO a populistická strana SPD.

"Vysielame jasný apel aj voči pánovi prezidentovi, aby rešpektoval ústavu a prianie občanov, ktorí prišli k voľbám," povedal na spoločnej tlačovej konferencii lídrov piatich strán predseda KDU-ČSL Marian Jurečka, ktorého citoval server Seznam Zprávy.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Ilustračné foto.

Počet hospitalizovaných stúpol o 297, podiel nakazených pri PCR testoch klesol na 25 percent.


SITA 9. nov
Bývalý americký prezident Donald Trump.

Denníky Washington Post a New York Times za informovanie okolo celej kauzy dokonca dostali Pullitzerovu cenu. Washington Post vo svojich aktuálnych článkoch priznáva, že pravdepodobne pochybil.


echo24.cz 9. nov
Eduard Heger

"Verím, že prevádzky budú rozumné a nebudú riskovať tvrdé sankcie pri obchádzaní povinností. To znamená, že nevpustia do interiérov nezaočkované osoby," uviedol predseda vlády.


TASR 9. nov
Ilustračné foto.

Potom, čo si motorkár „volanie“ o pomoc všimol, nasledoval auto ďalších 11 kilometrov a polícii podával informácie. Policajtom sa vďaka tomu podarilo vozidlo zastaviť a dievča zachrániť.


idnes.cz 8. nov
Skryť Zatvoriť reklamu