SME
Pondelok, 8. august, 2022 | Meniny má Oskar

Trump ženie sociálnu sieť Twitter pred súd. Chce obnoviť svoj účet

Firma má vďaka svojej sociálnej sieti "neúmernú mieru kontroly nad politickou debatou v tejto krajine, ktorá je historicky bezprecedentná a hlboko nebezpečná pre otvorenú politickú diskusiu," uviedli Trumpovi právnici.

Bývalý americký prezident Donald Trump.Bývalý americký prezident Donald Trump. (Zdroj: TASR/AP)

TAMPA BAY - Bývalý americký prezident Donald Trump požiadal federálny súd na Floride, aby prikázal technologickej spoločnosti Twitter obnoviť jeho zrušený účet.

Twitter ho zablokoval tento rok v januári po útoku Trumpovcov priaznivcov na budovu Kongresu s odôvodnením, že ho vtedajší prezident využíval k podnecovaniu nenávisti.

Twitter zatiaľ Trumpová žiadosť nekomentoval, píše server echo24.cz.

Trump v žiadosti tvrdí, že Twitter zablokoval jeho účet kvôli nátlaku členov Kongresu.

Firma má vďaka svojej sociálnej sieti "neúmernú mieru kontroly nad politickou debatou v tejto krajine, ktorá je historicky bezprecedentná a hlboko nebezpečná pre otvorenú politickú diskusiu," uviedli Trumpovi právnici v súdnom podaní.

SkryťVypnúť reklamu

Twitter a ďalšie veľké spoločnosti prevádzkujúce sociálne siete zablokovali Trumpove účty krátko po januárových nepokojoch. Exprezident na platformách opakovane bez predloženia dôkazov tvrdil, že v minuloročných voľbách prehral v dôsledku podvodov.

Tesne pred útokom na Kongres potom svojich priaznivcov vyzval, aby proti údajným podvodným výsledkom "bojovali hlava nehlava".

Tvrdenie o manipuláciách s volebnými lístkami odmietli súdy, volební činitelia v jednotlivých štátoch aj členovia exprezidentovej vlastné administratívy.

Trumpov účet na twitteri mal pred zmazaním cez 88 miliónov sledujúcich, čím sa radil do desiatky najpopulárnejších na tejto sociálnej sieti. Trump twitter hojne využíval, preslávené bola napríklad jeho séria tweetov, ktoré písal skoro ráno pri sledovaní spravodajských relácií na káblovej televízii Fox News.

SkryťVypnúť reklamu

Podľa mnohých pozorovateľov exprezident zrušenie svojho účtu na twitteri veľmi zle niesol.

Twitter proti Trumpovým tweetuje dlho nijako nezasahoval, vlani v máji však začal k niektorým jeho výrokom o údajných rizikách korešpondenčného hlasovania pridávať vysvetľujúce poznámky a odkazy na nezávislé informácie.

Po novembrových voľbách potom začal rad jeho tvrdenia o domnelých volebných podvodoch skrývať a pridávať k nim poznámku, že ide o zavádzajúce informácie.

Na zrušenie účtu pristúpil po januárových nepokojoch, ktoré viedli k úmrtiu niekoľkých ľudí.

Trump v súdnej sťažnosti tvrdia, že Twitter zablokoval jeho účet, hoci napríklad dovolil afganskému hnutia Taliban pravidelne písať príspevky o jeho vojenských víťazstvách v Afganistane počas sťahovania amerických vojsk z krajiny.

SkryťVypnúť reklamu

Exprezident sa vo funkcii pravidelne dostával do sporov s prevádzkovateľmi sociálnych sietí a hrozil im zmenou zákona, ktorý technologické spoločnosti chráni pred zodpovednosťou za príspevky, ktoré na ne posielajú používatelia.

V júli potom podal žalobu na Twitter, Facebook a Google a ich šéfov za to, že podľa neho nezákonne na svojich platformách umlčujú konzervatívne hlasy.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie články

     SkryťVypnúť reklamu
     SkryťVypnúť reklamu

     Neprehliadnite tiež

     Ilustračná fotografia.

     Washington v posledných týždňoch úradovania amerického prezidenta Donalda Trumpa uvalil na Demirov sankcie.


     TASR 27. apr
     Animátori sa učili ako pripraviť farské stretnutie detí a mládeže.

     V centre v Juskovej Voli školili vyše päťdesiat ľudí.


     Viktória Žolnová 26. apr
     Emmanuel Macron sa poďakoval všetkým ľuďom, ktorí hlasovali v druhom kole prezidentských volieb.

     Slovenskí poslanci europarlamentu vítajú Macronove znovuzvolenie za prezidenta.


     SITA 25. apr
     Prešovský arcibiskup a metropolita Ján Babjak.

     Pápež František prijal jeho zrieknutie sa pastoračnej služby.


     kW 25. apr
     SkryťZatvoriť reklamu