SME
Nedeľa, 29. máj, 2022 | Meniny má Vilma

Markéta Šichtařová: Inflácia, ktorá vám žerie peniaze, sa zatĺka

Inflácia v eurozóne existuje už dlho - len to nie je inflácia v cenách tovarov a služieb, ale je v cenách nehnuteľností a cenných papierov. Ceny bytov neustále rastú, hoci úrokové sadzby v bankách sú extrémne nízke.

Ilustračné foto.Ilustračné foto. (Zdroj: TASR/AP)

Inflácia zrýchľuje. To je jednoducho konštatovanie. Môžeme ho doložiť na číslach. Nielen u nás, ale prakticky v celej Európe. No - lepšie povedané - vlastne v celom svete, píše Markéta Šichtařová v článku uverejnenom na jej blogu na serveri idnes.cz.

Chcete čísla? Tak napríklad nemecký takzvaný harmonizovaný index spotrebiteľských cien (HICP) podľa zatiaľ predbežných údajov v auguste medziročne vzrástol o 3,4 percenta. O mesiac skôr bol medziročne vyšší o 3,1%.

Možno ešte horšou správou však je, že nielenže ceny rastú aktuálne, ale tento rast sa zabudováva aj do inflačných očakávaní. To je dosť zásadné zistenie. Očakávania spotrebiteľskej inflácie v eurozóne v auguste rastie na 31,1 bodu z 30,0 bodov za júl.

SkryťVypnúť reklamu

A tu pozor - inflačné očakávania majú značne sebenaplňujúci potenciál.

Čo tým mám na mysli? Tento sebanaplňujúci potenciál je v ekonómii celkom známou vecou. Dobre predstaviteľný je napríklad v prípade runov (útokov) na banky.

Predstavme si, že sa z nejakého dôvodu rozšíri na trhu fáma, že nejaká banka je zrelá na bankrot. Čo urobí prezieravý sporiteľ? Ihneď pobeží svoje úspory vybrať.

Čo na tom, že banka je úplne zdravá a zisková? Väčšina ľudí bude uvažovať tak, že na každom šprochu pravdy trochu a čo keby náhodou ...? Klienti tak vezmú banku útokom. Pretože ale banky na svojich pobočkách nemávajú toľko hotovosti, veľmi skoro prestanú byť pobočky schopné vklady vyplácať.

Začne sa šíriť nová správa, tentokrát už pravdivá, že banka zatvára pobočky, pretože nie je schopná vyplácať klientov. Ďalší sa preto rýchlo začnú o svoje peniaze hlásiť. A tak aj taká úplne nepravdivá fáma má potenciál zdravú banku zbúrať.

SkryťVypnúť reklamu

Druhým dobrým príkladom je privolávanie recesie. Akonáhle sa ľudia začnú báť budúcnosti, klesne ich dôvera v žiarivé zajtrajšky, začnú šetriť, firmy začnú obmedzovať výrobu a preventívne prepúšťať - a hospodárske spomalenie skutočne príde.

A presne tak to funguje aj pri inflácii. A sme doma. Akonáhle ľudia začnú počítať s tým, že inflácia sa usadí v ekonomike na dlhší čas, nielen prechodne, podnikatelia začnú automaticky preventívne zdražovať, aby rast cien "predbehli" a neboli tými poslednými, kto zdražie. A tým sa predpoklad rastu cien začne napĺňať.

Centrálni bankári majú v popise práce strážiť cenovú hladinu. Musia sa teda postarať aj o to, aby nerástli inflačné očakávania. Oni teda nemajú veľmi na výber - musia hovoriť, že inflácia globálne nie je dôsledkom tlačenia peňazí a že je len prechodná.

SkryťVypnúť reklamu

Ak by totiž priznali (čo tiež musia dobre vedieť), že ide o infláciu dlhodobú, rast cien by kvôli zabudovaniu inflačných očakávaní ešte zrýchlil.

Takže ak povieme, že v eurozóne rastú inflačné očakávania, v podstate tým skoro automaticky medzi riadkami tiež hovoríme, že inflácia sa v eurozóne udomácňuje asi ako dočasné okupačné sovietske vojská.

Kde sa však táto inflácia na samom počiatku vzala? Dôvodov je viac, ale jeden prebíja všetky ostatné: Vládam a centrálnym bankám ide o to maximálne znížiť úrokové sadzby, aby sa predlžená Európa dokázala ďalej úverovať.

Čiže aby si štáty dokázali ďalej požičiavať za umelo nízke úrokové sadzby na svoj chod, aby zombie firmy ďalej mohli existovať a nebankrotovali a podporovali tak zdanie hospodárskeho rastu.

SkryťVypnúť reklamu

V Európe sa však táto politika nižších úrokových sadzieb prejavila čoby vedľajší efekt v špekuláciách na ceny nehnuteľností a akcií. To práve preto sú ceny bývania tak vysoké, práve preto ceny akcií rastú, hoci podniky majú mnohokrát aj straty.

Inflácia v eurozóne a v o niečo menšom meradle aj v celej EÚ existuje - len to nie je inflácia v cenách tovarov a služieb, ale je v cenách nehnuteľností a cenných papierov. Budem ju nazývať finančná a realitná inflácia.

Všetci vedia, že inflácia je nepriateľom úspor. Jedinou možnosťou, ako sa uchrániť pred infláciou, je výrazne zvýšiť úrokové sadzby, aby tieto vysoké úroky infláciu viac ako kompenzovali.

V eurozóne aktuálne existuje enormne vysoká finančná a realitná inflácia, ale úrokové sadzby sú záporné. Bohužiaľ, nie sme schopní povedať, koľko percent táto finančná a realitná inflácia dosahuje, pretože štatistický úrad nič také nevykazuje. S istotou však môžeme povedať, že ide o hodnoty dvojciferné.

SkryťVypnúť reklamu

Inflácia v cenách cenných papierov je pre sporiteľov ešte zákernejšia než "klasická" inflácia. Akonáhle totiž uložíme peniaze do nejakej investície, môžeme čakať, že jej cena vzrastie. To na prvý pohľad vyzerá lákavo, ale len do chvíle, než si uvedomíme, že ide o cenovú bublinu. A každá cenová bublina v histórii skôr či neskôr spľasla.

Vlády, centrálna banka ani štatistici o finančnej a realitnej inflácii nehovoria, hoci každý ju môže vidieť v cenách akciových indexov, v cenách dlhopisov aj v cenách bývania.

Keby o nej totiž hovorili, jednak by priťahovali pozornosť na fakt, že ju spískali, a po druhé by vytvárali inflačné očakávania.

A tak sa bude zatĺkať. Bude sa zatĺkať, že vám inflácia bude požierať vaše peniaze.

Tento text cituje pasáže z knihy "Do dôchodku s plnou kapsou" (1. septembra 2021).

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Ilustračná fotografia.

Washington v posledných týždňoch úradovania amerického prezidenta Donalda Trumpa uvalil na Demirov sankcie.


TASR 27. apr
Animátori sa učili ako pripraviť farské stretnutie detí a mládeže.

V centre v Juskovej Voli školili vyše päťdesiat ľudí.


Viktória Žolnová 26. apr
Emmanuel Macron sa poďakoval všetkým ľuďom, ktorí hlasovali v druhom kole prezidentských volieb.

Slovenskí poslanci europarlamentu vítajú Macronove znovuzvolenie za prezidenta.


SITA 25. apr
Prešovský arcibiskup a metropolita Ján Babjak.

Pápež František prijal jeho zrieknutie sa pastoračnej služby.


kW 25. apr
SkryťZatvoriť reklamu