SME
Pondelok, 18. október, 2021 | Meniny má LukášKrížovkyKrížovky
EURÓPSKA ÚNIA

Ako súvisí právny štát s peniazmi? Poliaci a Maďari to zisťujú na súde Európskej únie

Varšava i Budapešť začali svoje súdne ťaženie proti novému pravidlu, ktoré umožňuje Európskej komisii odobrať dotácie krajine, ktorá nemá nezávislé justičné orgány. Podľa Maďarska a Poľska je definícia vlády práva nejasná.

Ilustračné foto. Ilustračné foto. (Zdroj: Fotolia.eu)

LUXEMBURG - Súdny dvor Európskej únie v pondelok začal posudzovať spor o spojenie vlády práva a únijných peňazí, ktorý môže ďalej prehĺbiť nezhody medzi Maďarskom a Poľskom na jednej a inštitúciami EÚ na druhej strane.

Varšava i Budapešť začali svoje súdne ťaženie proti novému pravidlu, ktoré umožňuje Európskej komisii odobrať európske dotácie krajine, ktorá nemá nezávislé justičné orgány.

Podľa Maďarska a Poľska je definícia vlády práva nejasná.

Dvadsaťsedmička členských štátov sa napriek odporu oboch spomínaných krajín na novej podmienenosti zhodla v decembri.

Skryť Vypnúť reklamu

Poľsko a Maďarsko kvôli nej hrozili vetom sedemročného únijného rozpočtu, nakoniec sa však uspokojili so spoločným vyhlásením summitu EÚ, podľa ktorého musí pravidlo preskúmať súd.

Na ten sa obe krajiny spoločne obrátili v marci.

Varšava i Budapešť tvrdia, že Európska komisia nemá právomoc definovať pojem "vláda práva" alebo stanovovať podmienky pre jeho naplňovanie.

Zástupcovia oboch krajín v pondelok tvrdili, že by sa EÚ mala držať svojich zmlúv a nesnažiť sa prijímať pravidlá, ktoré by mohli byť namierené výhradne voči niektorým štátom.

"Fungovanie právneho štátu by malo byť posudzované úplne nezávisle na únijnom rozpočte," vyhlásil pred únijným súdom zástupca maďarského ministerstva spravodlivosti Miklós Fehér.

Skryť Vypnúť reklamu

Jeho poľská kolegyňa Sylwia Zyreková spochybnila nielen kompetencie Európskej komisie, ale aj samotného najvyššieho únijného súdu, ktorý by podľa nej mohol byť spolitizovaný preto, že je zložený zo zástupcov navrhnutých vládami jednotlivých krajín.

Na druhej strane sporu stoja právnici únijných inštitúcií, ktorí nové pravidlo obhajujú ako kľúčový nástroj pre ochranu únijného rozpočtu pred možným zneužívaním peňazí.

"Právny štát je zásadnou podmienkou pre dobré hospodárenie s (únijnými) peniazmi," povedal právny zástupca Európskeho parlamentu Tamás Lukács.

Práve europarlament nalieha na komisiu, aby začala nové pravidlo uplatňovať ešte pred rozhodnutím súdu, ktoré sa čaká zrejme až v prvej polovici budúceho roka.

EP sa chystá ešte v októbri podať na únijnú exekutívu žalobu pre nečinnosť, ak komisia mechanizmus nespustí.

Skryť Vypnúť reklamu

EK preto podľa niekoľkých únijných činiteľov hodlá podmienenosť prvýkrát využiť už tento mesiac. Ak by však Maďarsko a Poľsko terajší súdny spor vyhrali, bude musieť komisia zrejme procedúru anulovať.

S oboma krajinami vedú únijné orgány už niekoľko rokov zatiaľ bezvýsledné riadenie kvôli obavám Bruselu z obmedzovania nezávislosti justície či médií.

Minulý týždeň do vývoja výrazne zasiahol poľský ústavný súd, ktorý spochybnil nadradenosť práva EÚ nad poľskou ústavou. Komisia uvedla, že využije k ochrane dodržiavania únijných zmlúv všetky prostriedky. Práve v pozastaveniu prísunu európskych peňazí pritom vidia únijní činitelia páku, ktorá by nacionálne-konzervatívne vlády oboch krajín mohla prinútiť ku kompromisom.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Prezident USA Joe Biden.

Video z Talladega, kde dav volá Fuck Joe Biden a reportérka to podáva ako Let's go Brandon, je pre mnohých stelesnením toho, ako liberálne médiá ohýbajú pravdu.


idnes.cz 20m
Ilustračné foto

Spolu s Českou republikou a Fínskom patríme medzi krajiny s najnižšou mierou rizika chudoby v Európe.


TASR 2 h
Testovanie na koronavírus.

Hospitalizovaných pacientov je v nemocniciach 964.


SITA 6 h
Režisér s herečkou a kozmonautmi na palube.

Filmárska vesmírna cesta môže poslúžiť aj ako reklama, ktorá by mohla prilákať mladých ľudí k práci vo vesmíre. Má však svojich kritikov, ktorým sa nepáči, že bolo toľko peňazí vložené do filmového projektu namiesto do výskumu.


echo24.cz 8 h
Skryť Zatvoriť reklamu