SME
Pondelok, 8. august, 2022 | Meniny má Oskar

Rodina, ktorá slávila Hitlerove narodeniny, dostala podmienku

Obžalovaní sa k organizovaniu "nacistickej" oslavy priznali. Napriek tomu tvrdili, že nie sú stúpencami Hitlera a že išlo len o žart.

Ilustračná snímka.Ilustračná snímka. (Zdroj: TASR/AP)

SALZBURG - Podmienečné tresty väzenia od 12 do 21 mesiacov dostali vo štvrtok na súde v Salzburgu členovia rakúskej rodiny, ktorí v roku 2017 usporiadali oslavu pri príležitosti narodenín Adolfa Hitlera. Informovala o tom na svojej webstránke stanice ORF.

Obžaloba vychádzala z fotografií zdieľaných v skupine na sociálnej sieti WhatsApp, ktoré zachytávajú členov rodiny, ako oslavujú 128. narodeniny Adolfa Hitlera - zadovážili si pri tom tortu s hákovým krížom, na stôl prestreli nacistickú vlajku a pili aj víno s hitlerovskou etiketou.

SkryťVypnúť reklamu

Traja obžalovaní - dvaja bratia a ich strýko - sa k organizovaniu "nacistickej" oslavy priznali. Napriek tomu tvrdili, že nie sú stúpencami Hitlera a že išlo len o žart. Odsúdení boli na 21, 18 a 14 mesiacov väzenia podmienečne. Štvrtá obžalovaná osoba - matka dvojice bratov - dostala 12-mesačnú podmienku.

Vyšetrovanie prípadu siaha až do roku 2011, keď boli vykonané i domové prehliadky. Jeden z obžalovaných - vtedajší lokálny politik pravicovo-populistickej Slobodnej strany Rakúska (FPÖ) - do mája 2018 používal na dvoch osobných automobiloch poznávacie značky s nacistickou číselnou symbolikou.

Okrem toho je obžalovaný i z poburovania za to, že v roku 2018 na Facebooku uverejnil príspevok, v ktorom tvrdil, že islam si v porovnaní s nemeckým národným socializmom, stalinistickým komunizmom a čínskym maoizmom vyžiadal najviac obetí na životoch.

SkryťVypnúť reklamu

Jeden z obvinených sa priznal, že na sociálnej sieti posielal správy podporujúce myšlienky nacizmu. Podľa prokuratúry išlo napríklad o obrázok ženy s tetovaním v podobe ríšskeho orla či Mikuláša s čiapkou s motívom ríšskeho orla a hákovým krížom na ramene. Ďalší obrázok zobrazoval Hitlera s protižidovským heslom zľahčujúcim holokaust.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie články

     SkryťVypnúť reklamu
     SkryťVypnúť reklamu

     Neprehliadnite tiež

     Ilustračná fotografia.

     Washington v posledných týždňoch úradovania amerického prezidenta Donalda Trumpa uvalil na Demirov sankcie.


     TASR 27. apr
     Animátori sa učili ako pripraviť farské stretnutie detí a mládeže.

     V centre v Juskovej Voli školili vyše päťdesiat ľudí.


     Viktória Žolnová 26. apr
     Emmanuel Macron sa poďakoval všetkým ľuďom, ktorí hlasovali v druhom kole prezidentských volieb.

     Slovenskí poslanci europarlamentu vítajú Macronove znovuzvolenie za prezidenta.


     SITA 25. apr
     Prešovský arcibiskup a metropolita Ján Babjak.

     Pápež František prijal jeho zrieknutie sa pastoračnej služby.


     kW 25. apr
     SkryťZatvoriť reklamu