SME
Piatok, 9. december, 2022 | Meniny má Izabela

Omyl reportérky a nová nadávka. "Do toho, Brandon" znamená "Fuck Joe Biden"

Video z Talladega, kde dav volá Fuck Joe Biden a reportérka to podáva ako Let's go Brandon, je pre mnohých stelesnením toho, ako liberálne médiá ohýbajú pravdu.

Prezident USA Joe Biden.Prezident USA Joe Biden. (Zdroj: SITA/AP)

WASHINGTON - Nad štadiónom pred jedným víkendovým zápasom amerického futbalu v Alabame preletelo prenajaté lietadlo vlečúce obrovský plagát s nápisom Let's go Brandon!

Čo znamená, že je potrebné sa trochu pozrieť na posledné novinky v politickej americkej angličtine, píše Milan Vodička v článku uverejnenom na serveri idnes.cz.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Je to zvláštne, ale Let's go Brandon!, čo by sme mohli preložiť ako "Do toho, Brandon", v skutočnosti znamená presne to isté, ako keď sa povie" Fuck Joe Biden".

SkryťVypnúť reklamu

To sa asi prekladať nemusí, ale predsa: slušne povedané to má rovnaký význam ako naše staré "Jakeša do koša".

Nehľadajte v tom žiadnu logiku, ani etymológiu. Je za tým možno len omyl jednej športovej komentátorky, možno zlá nápoveda z réžie, ale možno hlavne aj snaha zakryť niečo nepríjemné voči Joe Bidenovi, ako to americké médiá usilovne robia.

To bolo tak. V automobilovom závode NASCAR na okruhu Talladega v Alabame vyhral pred dvoma týždňami závod mladučký pretekár menom Brandon Brown.

A krátko po jeho víťazstve s ním robila živý rozhovor reportérka stanice NBC Kelli Stavastová, ktorá tým vstúpila do dejín americkej angličtiny, pretože ju pomohla obohatiť o novú nadávku.

V tejto chvíli je treba podotknúť, že v Amerike sa už asi dva mesiace na štadiónoch a v hľadiskách automobilových oválov skanduje "Fuck Joe Biden".

SkryťVypnúť reklamu

Američania, ktorí očividne Bidena nevolili, tak dávajú najavo, čo si o výkonoch jeho vlády myslia. Je to vlna, ktorá zasiahla štadióny aj tých najznámejších tímov.

Takže keď reportérka hovorila s Brandonom Brownom, ktorý s výrazom šťastného vytrženia a za mávania rukami rozprával do kamier, bolo nádherne počuť, ako dav na tribúne za ním skanduje to svoje o Bidenovi.

A reportérka v tej chvíli stopla svoju otázku a pretekárovi povedala: "Teraz môžeš počuť, ako davy skandujú Let's go Brandon!"

Ale všetci počuli, že davy majú na srdci niečo úplne iné.

Video sa šírilo na sociálnych sieťach ako kalifornský požiar. Snáď aj demokrati sa tomu museli pod perinou zasmiať. Republikáni sa toho radostne chopili a americká angličtina bola obohatená.

SkryťVypnúť reklamu

Zrazu bolo možné hovoriť a písať vulgárne "Fuck Joe Biden" slušne, takže nikto neriskoval problémy s internetovými čističmi.

Bolo to tak slušné, že vyjadriť sa mohli aj babičky a školáci. Jedno z videí ukazuje tri deti, ktoré štartujú automobilový závod, a keď im štartér povie, aby mu "pomohli spustiť tú vec", zborovo do mikrofónu oddeklamujú "vodiči, naštartujte svoje motory", načo chlapec uprostred dodá: "Let's go Brandon!" .

Ale tým to nekončí. Rapový spevák Loza Alexander rýchlo napísal pieseň Let's go Brandon, ktorá sa cez víkend dostala do čela hiphopovej hitparády hudobnej aplikácie iTunes. Kto má záujem, môže si objednať tričká Let's go Brandon (dobrá cena je okolo dvadsiaťdva dolárov), čiapku, mikinu, samolepky, plagáty.

SkryťVypnúť reklamu

Republikáni majú na nejakú dobu protibidenovský vojnový pokrik a vtipný hec. Kým demokrati pred rokmi vo veľkom pochodovali ulicami so smrteľne vážne mysleným skandovaním "Trump nie je môj prezident", republikánom stačí povedať "Do toho, Brandon!"

Joseph Biden je príliš veľký profesionál, aby sa tým nechal rozhodiť, ale dobre vie, že slogan Let's go Brandon je dokladom, že nesplnil jeden zo svojich hlavných sľubov: nespojil rozdelenú krajinu.

Lenže nejde len o to. Jeho prezidentovanie je v súčasnej dobe dôkazom platnosti Murphyho zákona, že všetko, čo sa môže pokaziť, sa aj pokazí.

Koronavírus, ktorý mal skrotiť, sa rozbehol, takže za jeho vlády USA už dorovnávajú počet mŕtvych za Donalda Trumpa.

Do toho ponižujúci priebeh odchodu z Afganistanu, inflácia a stúpajúce ceny a dokonca občasný nedostatok tovaru v regáloch.

SkryťVypnúť reklamu

A programy vybubnované ako niečo, čo od základu vylepší Ameriku, uviazli v Kongrese kvôli vnútorným bitkám demokratov.

Tlačenica migrantov na Rio Grande je najhoršia za dvadsať rokov. Bezradná vláda nakoniec prijala pokorujúce riešenie: v piatok znovu zaviedla Trumpove pravidlá, ktoré po nástupe hneď zrušila ako "nehumánne".

Takže republikáni majú pocit, že majú dôvod hovoriť "Do toho, Brandon". Nielen oni: Brandon-Biden sa prepadá v prieskumoch, pretože sa k nemu otáča chrbtom i rad nezávislých, ktorí ho volili.

Pre veľa Američanov má však slogan o Brandonovi ešte jednu vrstvu. Video z Talladega, kde dav volá Fuck Joe Biden a reportérka to podáva ako Let 'go Brandon, je pre nich stelesnením toho, ako liberálne médiá ohýbajú pravdu, čo je často naozaj ich súdobá predstava o pravdivosti a objektivite.

SkryťVypnúť reklamu

Z videa to vyzerá, že tentoraz to bola skôr chyba než úmysel, ale to už je dnes vzhľadom na okolnosti jedno.

Brandon ide a nejaký čas sa nezastaví.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie články

     SkryťVypnúť reklamu
     SkryťVypnúť reklamu

     Neprehliadnite tiež

     Ilustračná fotografia.

     Washington v posledných týždňoch úradovania amerického prezidenta Donalda Trumpa uvalil na Demirov sankcie.


     TASR 27. apr
     Animátori sa učili ako pripraviť farské stretnutie detí a mládeže.

     V centre v Juskovej Voli školili vyše päťdesiat ľudí.


     Viktória Žolnová 26. apr
     Emmanuel Macron sa poďakoval všetkým ľuďom, ktorí hlasovali v druhom kole prezidentských volieb.

     Slovenskí poslanci europarlamentu vítajú Macronove znovuzvolenie za prezidenta.


     SITA 25. apr
     Prešovský arcibiskup a metropolita Ján Babjak.

     Pápež František prijal jeho zrieknutie sa pastoračnej služby.


     kW 25. apr
     SkryťZatvoriť reklamu