SME
Sobota, 21. máj, 2022 | Meniny má Zina

Covidové varovanie. Británia očkovala včas, napriek tomu má viac nakazených ako vlani

Priaznivé je aspoň to, že počty vážne chorých a obetí sú vďaka očkovaniu nižšie ako vlani, avšak aj tieto čísla teraz vytrvalo stúpajú.

Protivládna demonštrantka v Londýne.Protivládna demonštrantka v Londýne. (Zdroj: TASR/AP)

LONDÝN - Británia rýchlo a včas očkovala, napriek tomu sú v nej teraz počty nakazených jedny z najvyšších na svete.

Vážne chorých i obetí sústavne pribúda, situácia v Británii je horšia ako v susednej Európe, píše server idnes.cz.

Odborníci rovnako ako britská vláda varujú: Nadchádzajúca zima bude opäť kritická!

Kým v Európe sa očkovanie proti koronavírusu začiatkom tohto roka rozbiehalo len pomaly a s ťažkosťami, Británia sa do neho pustila so všetkou vervou.

Ešte pred koncom minulého roka začala s masívnym a relatívne dobre organizovaným očkovaním populácie a v miere zaočkovanosti sa v celosvetovom meradle držala na popredných priečkach.

SkryťVypnúť reklamu

V polovici tohto júla premiér Boris Johnson aj s ohľadom na vysokú zaočkovanosť zrušil všetky protiepidemické opatrenia s tým, že už nastal vhodný čas a "raz by to aj tak prísť muselo".

Počty nakazených sa na 67 miliónov obyvateľov blížia k päťdesiatim tisícom denne. To je viac ako vlani v tomto čase a len o dvadsať tisíc menej ako doteraz najvyšší počet nakazených, ktoré Británia mala po Vianociach začiatkom tohtoročného januára.

Oproti minulému týždňu je to nárast o šestnásť percent a podľa biológa Kita Yatesa štatistiky za celú dobu od začiatku pandémie zaznamenali len šestnásť dní, keď boli počty nakazených vyššie ako teraz.

Priaznivé je aspoň to, že počty vážne chorých a obetí sú vďaka očkovaniu nižšie ako vlani, avšak aj tieto čísla teraz vytrvalo stúpajú.

SkryťVypnúť reklamu

Lekári varujú, že v zimných mesiacoch budú britskej nemocnice opäť fungovať na hranici síl. Aj premiér Johnson, ktorý sám s covidom ležal na jednotke intenzívnej starostlivosti, očakáva, že tohtoročná zima bude zase "ťažká".

Kvôli covidovým prípadom sa navyše sústavne odkladajú dôležité operácie a lekárska starostlivosť o vážne chorých pacientov, na ktorú čaká takmer šesť miliónov ľudí.

Čo do počtu nakazených na počet obyvateľov sú na tom v Európe teraz horšie Litva a Lotyšsko, ktoré už opäť pristúpili k plošným opatreniam a na mesiac zavreli školy, reštaurácie a zábavné zariadenia.

Slabnúca imunita

Vedci a lekári zatiaľ nedokázali rýchly nárast nových prípadov a hospitalizácií v Británii presne vysvetliť. Jedným dôvodom môže byť práve rýchlosť očkovania, a teda skoršie odznievanie imunity, a to najmä u starších a chorých osôb. Plné očkovanie v Británii doteraz dostalo 67 percent populácie.

SkryťVypnúť reklamu

Podobné hodnoty majú teraz tiež Nemecko a Francúzsko, štart očkovacie kampane bol však v oboch krajinách výrazne pomalší. Denné počty nakazených sú v týchto krajinách 10- a 4-tisíc, v čom sa však prejavuje aj nižšia miera testovania: Francúzsko testuje dvakrát menej ako Británia, Nemecko šesťkrát.

"Napriek tomu vidíme, že v Británii je situácia vážnejšia, a to na počte kritických prípadov v nemocniciach a obetí," hovorí biológ Jim Naismith z univerzity v Oxforde.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Ilustračná fotografia.

Washington v posledných týždňoch úradovania amerického prezidenta Donalda Trumpa uvalil na Demirov sankcie.


TASR 27. apr
Animátori sa učili ako pripraviť farské stretnutie detí a mládeže.

V centre v Juskovej Voli školili vyše päťdesiat ľudí.


Viktória Žolnová 26. apr
Emmanuel Macron sa poďakoval všetkým ľuďom, ktorí hlasovali v druhom kole prezidentských volieb.

Slovenskí poslanci europarlamentu vítajú Macronove znovuzvolenie za prezidenta.


SITA 25. apr
Prešovský arcibiskup a metropolita Ján Babjak.

Pápež František prijal jeho zrieknutie sa pastoračnej služby.


kW 25. apr
SkryťZatvoriť reklamu