SME
Utorok, 30. november, 2021 | Meniny má Ondrej, AndrejKrížovkyKrížovky

Covidové varovanie. Británia očkovala včas, napriek tomu má viac nakazených ako vlani

Priaznivé je aspoň to, že počty vážne chorých a obetí sú vďaka očkovaniu nižšie ako vlani, avšak aj tieto čísla teraz vytrvalo stúpajú.

Protivládna demonštrantka v Londýne.Protivládna demonštrantka v Londýne. (Zdroj: TASR/AP)

LONDÝN - Británia rýchlo a včas očkovala, napriek tomu sú v nej teraz počty nakazených jedny z najvyšších na svete.

Vážne chorých i obetí sústavne pribúda, situácia v Británii je horšia ako v susednej Európe, píše server idnes.cz.

Odborníci rovnako ako britská vláda varujú: Nadchádzajúca zima bude opäť kritická!

Kým v Európe sa očkovanie proti koronavírusu začiatkom tohto roka rozbiehalo len pomaly a s ťažkosťami, Británia sa do neho pustila so všetkou vervou.

Ešte pred koncom minulého roka začala s masívnym a relatívne dobre organizovaným očkovaním populácie a v miere zaočkovanosti sa v celosvetovom meradle držala na popredných priečkach.

Skryť Vypnúť reklamu

V polovici tohto júla premiér Boris Johnson aj s ohľadom na vysokú zaočkovanosť zrušil všetky protiepidemické opatrenia s tým, že už nastal vhodný čas a "raz by to aj tak prísť muselo".

Počty nakazených sa na 67 miliónov obyvateľov blížia k päťdesiatim tisícom denne. To je viac ako vlani v tomto čase a len o dvadsať tisíc menej ako doteraz najvyšší počet nakazených, ktoré Británia mala po Vianociach začiatkom tohtoročného januára.

Oproti minulému týždňu je to nárast o šestnásť percent a podľa biológa Kita Yatesa štatistiky za celú dobu od začiatku pandémie zaznamenali len šestnásť dní, keď boli počty nakazených vyššie ako teraz.

Priaznivé je aspoň to, že počty vážne chorých a obetí sú vďaka očkovaniu nižšie ako vlani, avšak aj tieto čísla teraz vytrvalo stúpajú.

Skryť Vypnúť reklamu

Lekári varujú, že v zimných mesiacoch budú britskej nemocnice opäť fungovať na hranici síl. Aj premiér Johnson, ktorý sám s covidom ležal na jednotke intenzívnej starostlivosti, očakáva, že tohtoročná zima bude zase "ťažká".

Kvôli covidovým prípadom sa navyše sústavne odkladajú dôležité operácie a lekárska starostlivosť o vážne chorých pacientov, na ktorú čaká takmer šesť miliónov ľudí.

Čo do počtu nakazených na počet obyvateľov sú na tom v Európe teraz horšie Litva a Lotyšsko, ktoré už opäť pristúpili k plošným opatreniam a na mesiac zavreli školy, reštaurácie a zábavné zariadenia.

Slabnúca imunita

Vedci a lekári zatiaľ nedokázali rýchly nárast nových prípadov a hospitalizácií v Británii presne vysvetliť. Jedným dôvodom môže byť práve rýchlosť očkovania, a teda skoršie odznievanie imunity, a to najmä u starších a chorých osôb. Plné očkovanie v Británii doteraz dostalo 67 percent populácie.

Skryť Vypnúť reklamu

Podobné hodnoty majú teraz tiež Nemecko a Francúzsko, štart očkovacie kampane bol však v oboch krajinách výrazne pomalší. Denné počty nakazených sú v týchto krajinách 10- a 4-tisíc, v čom sa však prejavuje aj nižšia miera testovania: Francúzsko testuje dvakrát menej ako Británia, Nemecko šesťkrát.

"Napriek tomu vidíme, že v Británii je situácia vážnejšia, a to na počte kritických prípadov v nemocniciach a obetí," hovorí biológ Jim Naismith z univerzity v Oxforde.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Ilustračné foto.

Počet hospitalizovaných stúpol o 297, podiel nakazených pri PCR testoch klesol na 25 percent.


SITA 9. nov
Bývalý americký prezident Donald Trump.

Denníky Washington Post a New York Times za informovanie okolo celej kauzy dokonca dostali Pullitzerovu cenu. Washington Post vo svojich aktuálnych článkoch priznáva, že pravdepodobne pochybil.


echo24.cz 9. nov
Eduard Heger

"Verím, že prevádzky budú rozumné a nebudú riskovať tvrdé sankcie pri obchádzaní povinností. To znamená, že nevpustia do interiérov nezaočkované osoby," uviedol predseda vlády.


TASR 9. nov
Ilustračné foto.

Potom, čo si motorkár „volanie“ o pomoc všimol, nasledoval auto ďalších 11 kilometrov a polícii podával informácie. Policajtom sa vďaka tomu podarilo vozidlo zastaviť a dievča zachrániť.


idnes.cz 8. nov
Skryť Zatvoriť reklamu