SME
Streda, 30. november, 2022 | Meniny má Ondrej, Andrej

Stoja vlaky, lode sa nevykladajú, nie je tovar. A americký minister dopravy odišiel prebaľovať

Pete Buttigieg v čase obrovskej krízy odišiel na dva mesiace na materskú. V polovici augusta mohol konečne s manželom adoptovať práve narodené dvojčatá a odvtedy bol čerstvý otecko "nezvestný v akcii".

Pete Buttigieg Pete Buttigieg (Zdroj: TASR/AP)

WASHINGTON - Predstavte si, že americké vojnové lode v plnej bojovej pohotovosti krúžia Juhočínskym morom, pretože kríza s Čínou hustne, ale prekvapení Američania sa po niekoľkých týždňoch napätia dozvedajú, že minister obrany je celý ten čas "offline", pretože si vzal materskú dovolenku.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Pete Buttigieg je "len" minister dopravy, ale tá práve prežíva tiež svoju veľkú krízu. A Buttigieg v tej dobe prežíval skoro dva mesiace materskej, píše Milan Vodička v článku uverejnenom na serveri idnes.cz.

SkryťVypnúť reklamu

V polovici augusta mohol konečne s manželom adoptovať práve narodené dvojčatá Penelope Rose a Josepha Augusta a odvtedy bol čerstvý otecko "nezvestný v akcii", ako to opísal magazín Politico. Čiže bol nezvestný v práci.

Komentátor si neodpustil vtip, že minister nemá čas na krízu, pretože sa učí dojčiť, čo bolo automaticky označené za toxickú maskulinitu, homofóbiu a podobne.

Lenže doprava je momentálne divoké ministerstvo. Pri amerických prístavoch hrdzavia lode, ktoré nemá kto vyložiť, a to, čo sa predsa len vyloží, nemá kto rozviezť.

Nie sú ľudia. Američania už dostávajú varovanie - minulý týždeň dokonca priamo z Bieleho domu, že tento rok nebudú mať čo kúpiť k Vianociam, pretože ich darčeky leží v státisícoch kontajnerov, ktoré čakajú pri pobreží.

SkryťVypnúť reklamu

Len pri Los Angeles a susedného Long Beach stálo v pondelok na kotve sto plných lodí, niektoré už päť týždňov. Normálne ich tam býva sedemnásť.

Vodiči kamiónov nestíhajú a nákladné stanice sú upchaté: Washington Post napísal, že v Chicagu nákladné vlaky uviazli až tridsaťpäť kilometrov od terminálu.

V obchodných reťazcoch občas dochádzajú niektoré druhy tovaru, ceny idú hore, a tak táto kríza dopuje aj infláciu.

Stret civilizácií

Rozmotanie tohto gigantického uzla by mal viesť minister dopravy. Ale to nie je všetko. Okrem toho vláda Joea Bidena zúfalo bojuje o pretlačenie viac než bilionového balíka na obnovu infraštruktúry, predovšetkým tej dopravnej.

V jej tlaku hral Buttigieg, povestný svojou všadeprítomnosťou a akčnosťou, v Kongrese aj médiách často stredného útočníka. Lenže potom zmizol prebaľovať. A jeho hovorkyňa povedala, že väčšinu času bol offline.

SkryťVypnúť reklamu

Republikáni sa do neho milerád pustili, že mal byť na mostíku a nie pri postieľke. Takže demokrati sa ho automaticky zastali.

Debata vyzerala ako stret civilizácií, pretože sa ukázalo, že každá strana americkej priekopy uvažuje úplne inak.

Buttigieg povedal, že sa nemá za čo ospravedlňovať, že je na materskú naopak hrdý a že kŕmiť bábätká je tiež práca.

To mal iste pravdu, ale riešiť celkom zásadnú krízu najväčšej svetovej ekonomiky a najväčšie vládne nasypanie peňazí v dejinách USA je predsa len o máličko iný level.

Biely dom ho však pochválil, že je vlastne modelový príklad. Ako to povedala aj riaditeľka skupiny Platená materská pre všetkých Dawn Hucklebridgeová:

"Absolútne to odráža zmenené normy a meniace sa potreby."

Republikáni sa teda pýtali, či má americký minister slúžiť len svojmu dieťaťu, alebo aj svojej krajine.

SkryťVypnúť reklamu

Debata mala všetky sprievodné znaky súčasnej americkej kultúrnej šou.

Komentátor televízie Fox News si neodpustil vtip, že minister nemá čas na krízu, pretože sa učí dojčiť, čo bolo automaticky označené za toxickú maskulinitu, homofóbiu a podobne.

Celkovo všetko demokrati postavili tak, že konzervatívci Buttigiegovi upierajú právo na materskú dovolenku, zatiaľ čo tí len vzniesli námietku, či je naozaj "modelové" byť na materskej zrovna v časoch akútneho problému.

"Ľudská infraštruktúra"

Veľmi rýchlo sa však bitka s prispením spriatelených médií pregúlila do úplne novej, pre vládu pohodlnejšie roviny - z Buttigiega sa stal práporčík boja za platenú materskú dovolenku.

V USA ako v jedinej bohatej západnej krajine nemajú federálny zákon o platenej materskej, nieto otcovskej či rodinné dovolenky. Ten existuje či sa chystá len v niektorých štátoch.

SkryťVypnúť reklamu

Všeobecne je nárok len na dvanásť týždňov neplateného voľna - ale len vo firmách nad 50 zamestnancov. Inak je to vecou dohody a šťastia.

A tak sa otcovská dovolenka ministra Buttigiega stala "demonštráciou, ako je pre nových rodičov dôležitá platená dovolenka", ako to oznámil Biely dom.

Ten chce situáciu zmeniť a v rámci historických bilionových investícií, o ktoré vedie boj, z ktorého sa Buttigieg trochu svojvoľne vzdialil, plánuje do materských poslať veľa peňazí a nazýva to hrejivo "investíciou do ľudskej infraštruktúry".

Tomu zodpovedajú aj novinové titulky, ktorými všetko vrcholilo. Sú v štýle "Buttigieg označuje rodičovstvo za najnáročnejšiu vec, ktorú kedy robil".

Má pravdu. Len keby nebolaj zodpovedný za lode pred prístavmi, prázdne kamióny a upchaté železnice, po ktorých nejde tovar, zato inflácie áno.

SkryťVypnúť reklamu

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie články

     SkryťVypnúť reklamu
     SkryťVypnúť reklamu

     Neprehliadnite tiež

     Ilustračná fotografia.

     Washington v posledných týždňoch úradovania amerického prezidenta Donalda Trumpa uvalil na Demirov sankcie.


     TASR 27. apr
     Animátori sa učili ako pripraviť farské stretnutie detí a mládeže.

     V centre v Juskovej Voli školili vyše päťdesiat ľudí.


     Viktória Žolnová 26. apr
     Emmanuel Macron sa poďakoval všetkým ľuďom, ktorí hlasovali v druhom kole prezidentských volieb.

     Slovenskí poslanci europarlamentu vítajú Macronove znovuzvolenie za prezidenta.


     SITA 25. apr
     Prešovský arcibiskup a metropolita Ján Babjak.

     Pápež František prijal jeho zrieknutie sa pastoračnej služby.


     kW 25. apr
     SkryťZatvoriť reklamu