SME
Piatok, 21. január, 2022 | Meniny má VincentKrížovkyKrížovky

Nedostatok čipov ohrozuje celý automotive sektor, hrozí aj scenár hromadných prepúšťaní

Slovensko patrí medzi najohrozenejšie krajiny. Firmy majú problém pri plánovaní výroby a vyťažovaní liniek, čo súvisí s ich schopnosťou prideľovať zamestnancom prácu.

Ilustračné fotoIlustračné foto (Zdroj: SME/Marko Erd)

BRATISLAVA - Nedostatok čipov a následné obmedzovanie výroby automobiliek má negatívne dopady aj na sieť dodávateľov automotive sektora na Slovensku.

Ak pritom podľa generálneho sekretára Zväzu automobilového priemyslu SR Jána Pribulu u nás nebudú správnym spôsobom fungovať mechanizmy na udržanie pracovných miest, jednotlivé firmy si nemôžu dovoliť dlhodobo fungovať v neefektívnom režime a hrozí aj scenár hromadných prepúšťaní.

Subdodávatelia automobilového priemyslu na Slovensku zamestnávajú viac ako 150 tis. ľudí.

Skryť Vypnúť reklamu

„Nestabilita v dodávkach elektronických komponentov ovplyvňuje celý hodnotový reťazec od výrobcov dielov až po distribútorov a predajcov vozidiel," skonštatoval Pribula.

Výrobcovia vozidiel, dielov, subdodávatelia, ako aj dodávatelia služieb majú podľa neho problém pri plánovaní výroby a vyťažovaní liniek, čo súvisí s ich schopnosťou prideľovať zamestnancom prácu.

„Takáto činnosť je vysoko neefektívna a dlhodobé fungovanie v takomto móde ohrozuje samotnú existenciu firiem," zdôraznil.

V podstate každý dodávateľ do automobilového priemyslu je v súčasnosti konfrontovaný s problémom nerovnomerných požiadaviek zo strany svojich odberateľov.

Dopad na jednotlivé firmy je však rôzny podľa toho, ako majú diverzifikované portfólio odberateľov.

Skryť Vypnúť reklamu

Pokiaľ totiž firma podľa Pribulu dodáva viacerým odberateľom, respektíve aj do iných odvetví priemyslu, má väčší priestor na prispôsobovanie a operatívne plánovanie výroby.

„Najnáročnejšie je to u firiem, ktoré sú zapojené do dodávok v systéme „Just in time“, ktoré sú často naviazané na jedného, dvoch odberateľov," spresnil.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Arcibiskup Ján Babjak udelil nižšie svätenia.

Ocenil, že sa nehanbili priznať k svojej viere.


kW 18 h
Ruský prezident Vladimir Putin.

Chce, aby USA odstránili z Európy svoj jadrový dáždnik a umožnili Rusku obnoviť svoju sféru vplyvu vo východnej Európe ako za sovietskej éry.


cs.gatestoneinstitute.org 20. jan
Povoľte šatky! Žiadali študentky na marcovej demonštrácii v Istanbule. Ústavný súd im nevyhovel.

Nosiť nápadné náboženské symboly je zakázané.


TASR 19. jan
Michal Šimečka

Europoslanec sa stal prvým slovenským podpredsedom EP. Získal 494 hlasov.


SITA 19. jan
Skryť Zatvoriť reklamu