SME
Nedeľa, 5. december, 2021 | Meniny má OtoKrížovkyKrížovky

Nedostatok čipov ohrozuje celý automotive sektor, hrozí aj scenár hromadných prepúšťaní

Slovensko patrí medzi najohrozenejšie krajiny. Firmy majú problém pri plánovaní výroby a vyťažovaní liniek, čo súvisí s ich schopnosťou prideľovať zamestnancom prácu.

Ilustračné fotoIlustračné foto (Zdroj: SME/Marko Erd)

BRATISLAVA - Nedostatok čipov a následné obmedzovanie výroby automobiliek má negatívne dopady aj na sieť dodávateľov automotive sektora na Slovensku.

Ak pritom podľa generálneho sekretára Zväzu automobilového priemyslu SR Jána Pribulu u nás nebudú správnym spôsobom fungovať mechanizmy na udržanie pracovných miest, jednotlivé firmy si nemôžu dovoliť dlhodobo fungovať v neefektívnom režime a hrozí aj scenár hromadných prepúšťaní.

Subdodávatelia automobilového priemyslu na Slovensku zamestnávajú viac ako 150 tis. ľudí.

Skryť Vypnúť reklamu

„Nestabilita v dodávkach elektronických komponentov ovplyvňuje celý hodnotový reťazec od výrobcov dielov až po distribútorov a predajcov vozidiel," skonštatoval Pribula.

Výrobcovia vozidiel, dielov, subdodávatelia, ako aj dodávatelia služieb majú podľa neho problém pri plánovaní výroby a vyťažovaní liniek, čo súvisí s ich schopnosťou prideľovať zamestnancom prácu.

„Takáto činnosť je vysoko neefektívna a dlhodobé fungovanie v takomto móde ohrozuje samotnú existenciu firiem," zdôraznil.

V podstate každý dodávateľ do automobilového priemyslu je v súčasnosti konfrontovaný s problémom nerovnomerných požiadaviek zo strany svojich odberateľov.

Dopad na jednotlivé firmy je však rôzny podľa toho, ako majú diverzifikované portfólio odberateľov.

Skryť Vypnúť reklamu

Pokiaľ totiž firma podľa Pribulu dodáva viacerým odberateľom, respektíve aj do iných odvetví priemyslu, má väčší priestor na prispôsobovanie a operatívne plánovanie výroby.

„Najnáročnejšie je to u firiem, ktoré sú zapojené do dodávok v systéme „Just in time“, ktoré sú často naviazané na jedného, dvoch odberateľov," spresnil.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Ilustračné foto.

Počet hospitalizovaných stúpol o 297, podiel nakazených pri PCR testoch klesol na 25 percent.


SITA 9. nov
Bývalý americký prezident Donald Trump.

Denníky Washington Post a New York Times za informovanie okolo celej kauzy dokonca dostali Pullitzerovu cenu. Washington Post vo svojich aktuálnych článkoch priznáva, že pravdepodobne pochybil.


echo24.cz 9. nov
Eduard Heger

"Verím, že prevádzky budú rozumné a nebudú riskovať tvrdé sankcie pri obchádzaní povinností. To znamená, že nevpustia do interiérov nezaočkované osoby," uviedol predseda vlády.


TASR 9. nov
Ilustračné foto.

Potom, čo si motorkár „volanie“ o pomoc všimol, nasledoval auto ďalších 11 kilometrov a polícii podával informácie. Policajtom sa vďaka tomu podarilo vozidlo zastaviť a dievča zachrániť.


idnes.cz 8. nov
Skryť Zatvoriť reklamu