SME
Streda, 30. november, 2022 | Meniny má Ondrej, Andrej

Brusel chystá klimatickú daň pre vlastníkov domov a áut. Maďarsko sa postaví proti

Orbán vyzval k stiahnutiu ideologických zelených plánov a k ich prehodnoteniu. Neuvážené plány komisie by podľa maďarského premiéra rozbili európsku ekonomiku.

Predseda maďarskej vlády Viktor Orbán po príchode na dvojdňový summit lídrov členských krajín Európskej únie.Predseda maďarskej vlády Viktor Orbán po príchode na dvojdňový summit lídrov členských krajín Európskej únie. (Zdroj: SITA/AP)

BUDAPEŠŤ - Maďarská vláda je proti zdaneniu, ktoré chce Brusel uvaliť na majiteľov domov a automobilov kvôli tzv. Boju proti zmene klímy.

Povedal to vedúci kancelárie predsedu vlády Gergely Gulyás s tým, že ceny energií v celej Európe prudko rastú, čo má podľa neho za následok krízu verejných služieb, uviedol vládny web About Hungary.

"Na vine je zle premyslená energetická politika Európskej únie," dodal Gulyás, píše server echo24.cz.

Na okraj summitu EÚ tento týždeň premiér Viktor Orbán povedal, že plánovaný klimatický balík EK Fit for 55 a následné vysoké ceny energií zničia európsku strednú triedu. To musí byť zastavené, vyhlásil.

SkryťVypnúť reklamu

Najväčším nebezpečenstvom je podľa Gulyása to, že Európska komisia (EK) chce "tlačiť zvýšenie cien na spotrebiteľov tým, že zdaní majiteľov domov a áut".

"Krajina Višegrádu to budú vetovať a odmietať," verí Gulyás a dodáva, že "maďarská vláda je pevne odhodlaná chrániť výsledky svojho programu na znižovanie nákladov verejných služieb."

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Gulyás ďalej uviedol, že ku kríze prispeli nedávne opatrenia zo strany EK.

,, Z dôvodu ochrany klímy si Brusel vynútil odklon od tradičnej výroby energie a zároveň liberalizoval trhy s plynom a elektrinou bez prechodného obdobia. Tiež, keď sa vlani a tento rok na jar začali objavovať prvé známky krízy, mali európske zásobníky plynu rekordne nízke množstvo plynu," pripomenul Guylás.

SkryťVypnúť reklamu

,,Ako dopyt rástol, ponuka klesala a dlhodobé dohody o dodávkach plynu v Európe mali vypršať," dodal.

"A Brusel šesť mesiacov neurobil nič; neviedol žiadne rokovania s európskymi dodávateľmi energie," kritizoval ďalej Gulyás.

Najnovšie klimatické návrhy Bruselu sa budú týkať najmä dopravy, áut, verejných budov a rodinných domov.

To podľa Gulyása znamená, že namiesto uplatňovania zásady, že by to mal zaplatiť znečisťovateľ a prinútiť tak nadnárodné spoločnosti, aby náklady za ochranu životného prostredia niesli ony, by tak Brusel uvalil daň na domy a autá obyčajných ľudí.

Cena zemného plynu sa na európskych trhoch za posledný rok zvýšila o 400 percent a cena elektriny o 80 až 100 percent, podotkol Gulyás s tým, že náklady na energie vzrástli všade okrem Maďarska.

SkryťVypnúť reklamu

Gulyás tiež kritizoval Bruselom navrhovaný zákaz predaja nových benzínových a naftových áut, a to od roku 2035.

"Budapeštianske ľavicové vedenie už hovorí o zákaze naftových áut a zavedení poplatku za kongesciu, zatiaľ čo nadnárodné spoločnosti bez akýchkoľvek následkov znečisťujú životné prostredie," povedal v narážke na ľavicovú vládnu opozíciu, ktorá ale ovláda radnicu Budapešti.

Premiér Viktor Orbán pri summite EÚ v tomto týždni uviedol, že plánovaný klimatický balík Fit for 55 a následné vysoké ceny energií "zničia" európsku strednú triedu.

Ostro kritizoval prácu komisie a jej zeleného komisára Fransa Timmermansa.

"Osoby zodpovedné za vysoké ceny elektriny a plynu ohrozujú európsku demokraciu," povedal a argumentoval, že osud demokracia závisí na stredných vrstvách.

SkryťVypnúť reklamu

Premiér vyzval k stiahnutiu ideologických zelených plánov a ich prehodnotenie. Neuvážené plány komisia by podľa Orbána rozbili európsku ekonomiku.

"To musí byť zastavené," dodal maďarský premiér.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie články

     SkryťVypnúť reklamu
     SkryťVypnúť reklamu

     Neprehliadnite tiež

     Ilustračná fotografia.

     Washington v posledných týždňoch úradovania amerického prezidenta Donalda Trumpa uvalil na Demirov sankcie.


     TASR 27. apr
     Animátori sa učili ako pripraviť farské stretnutie detí a mládeže.

     V centre v Juskovej Voli školili vyše päťdesiat ľudí.


     Viktória Žolnová 26. apr
     Emmanuel Macron sa poďakoval všetkým ľuďom, ktorí hlasovali v druhom kole prezidentských volieb.

     Slovenskí poslanci europarlamentu vítajú Macronove znovuzvolenie za prezidenta.


     SITA 25. apr
     Prešovský arcibiskup a metropolita Ján Babjak.

     Pápež František prijal jeho zrieknutie sa pastoračnej služby.


     kW 25. apr
     SkryťZatvoriť reklamu