SME
Piatok, 21. január, 2022 | Meniny má VincentKrížovkyKrížovky

Brusel chystá klimatickú daň pre vlastníkov domov a áut. Maďarsko sa postaví proti

Orbán vyzval k stiahnutiu ideologických zelených plánov a k ich prehodnoteniu. Neuvážené plány komisie by podľa maďarského premiéra rozbili európsku ekonomiku.

Predseda maďarskej vlády Viktor Orbán po príchode na dvojdňový summit lídrov členských krajín Európskej únie.Predseda maďarskej vlády Viktor Orbán po príchode na dvojdňový summit lídrov členských krajín Európskej únie. (Zdroj: SITA/AP)

BUDAPEŠŤ - Maďarská vláda je proti zdaneniu, ktoré chce Brusel uvaliť na majiteľov domov a automobilov kvôli tzv. Boju proti zmene klímy.

Povedal to vedúci kancelárie predsedu vlády Gergely Gulyás s tým, že ceny energií v celej Európe prudko rastú, čo má podľa neho za následok krízu verejných služieb, uviedol vládny web About Hungary.

"Na vine je zle premyslená energetická politika Európskej únie," dodal Gulyás, píše server echo24.cz.

Na okraj summitu EÚ tento týždeň premiér Viktor Orbán povedal, že plánovaný klimatický balík EK Fit for 55 a následné vysoké ceny energií zničia európsku strednú triedu. To musí byť zastavené, vyhlásil.

Skryť Vypnúť reklamu

Najväčším nebezpečenstvom je podľa Gulyása to, že Európska komisia (EK) chce "tlačiť zvýšenie cien na spotrebiteľov tým, že zdaní majiteľov domov a áut".

"Krajina Višegrádu to budú vetovať a odmietať," verí Gulyás a dodáva, že "maďarská vláda je pevne odhodlaná chrániť výsledky svojho programu na znižovanie nákladov verejných služieb."

Gulyás ďalej uviedol, že ku kríze prispeli nedávne opatrenia zo strany EK.

,, Z dôvodu ochrany klímy si Brusel vynútil odklon od tradičnej výroby energie a zároveň liberalizoval trhy s plynom a elektrinou bez prechodného obdobia. Tiež, keď sa vlani a tento rok na jar začali objavovať prvé známky krízy, mali európske zásobníky plynu rekordne nízke množstvo plynu," pripomenul Guylás.

Skryť Vypnúť reklamu

,,Ako dopyt rástol, ponuka klesala a dlhodobé dohody o dodávkach plynu v Európe mali vypršať," dodal.

"A Brusel šesť mesiacov neurobil nič; neviedol žiadne rokovania s európskymi dodávateľmi energie," kritizoval ďalej Gulyás.

Najnovšie klimatické návrhy Bruselu sa budú týkať najmä dopravy, áut, verejných budov a rodinných domov.

To podľa Gulyása znamená, že namiesto uplatňovania zásady, že by to mal zaplatiť znečisťovateľ a prinútiť tak nadnárodné spoločnosti, aby náklady za ochranu životného prostredia niesli ony, by tak Brusel uvalil daň na domy a autá obyčajných ľudí.

Cena zemného plynu sa na európskych trhoch za posledný rok zvýšila o 400 percent a cena elektriny o 80 až 100 percent, podotkol Gulyás s tým, že náklady na energie vzrástli všade okrem Maďarska.

Skryť Vypnúť reklamu

Gulyás tiež kritizoval Bruselom navrhovaný zákaz predaja nových benzínových a naftových áut, a to od roku 2035.

"Budapeštianske ľavicové vedenie už hovorí o zákaze naftových áut a zavedení poplatku za kongesciu, zatiaľ čo nadnárodné spoločnosti bez akýchkoľvek následkov znečisťujú životné prostredie," povedal v narážke na ľavicovú vládnu opozíciu, ktorá ale ovláda radnicu Budapešti.

Premiér Viktor Orbán pri summite EÚ v tomto týždni uviedol, že plánovaný klimatický balík Fit for 55 a následné vysoké ceny energií "zničia" európsku strednú triedu.

Ostro kritizoval prácu komisie a jej zeleného komisára Fransa Timmermansa.

"Osoby zodpovedné za vysoké ceny elektriny a plynu ohrozujú európsku demokraciu," povedal a argumentoval, že osud demokracia závisí na stredných vrstvách.

Skryť Vypnúť reklamu

Premiér vyzval k stiahnutiu ideologických zelených plánov a ich prehodnotenie. Neuvážené plány komisia by podľa Orbána rozbili európsku ekonomiku.

"To musí byť zastavené," dodal maďarský premiér.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Arcibiskup Ján Babjak udelil nižšie svätenia.

Ocenil, že sa nehanbili priznať k svojej viere.


kW 20 h
Ruský prezident Vladimir Putin.

Chce, aby USA odstránili z Európy svoj jadrový dáždnik a umožnili Rusku obnoviť svoju sféru vplyvu vo východnej Európe ako za sovietskej éry.


cs.gatestoneinstitute.org 20. jan
Povoľte šatky! Žiadali študentky na marcovej demonštrácii v Istanbule. Ústavný súd im nevyhovel.

Nosiť nápadné náboženské symboly je zakázané.


TASR 19. jan
Michal Šimečka

Europoslanec sa stal prvým slovenským podpredsedom EP. Získal 494 hlasov.


SITA 19. jan
Skryť Zatvoriť reklamu