SME
Sobota, 21. máj, 2022 | Meniny má Zina

Julius Meinl už bez Turka. Viedenský predajca kávy kvôli údajnému rasizmu mení známe logo

Od roku 2007 začali militantní antirasisti kampaň proti firme, v ktorej použili pôvodnú verziu loga na protest proti rasistickým stereotypom s tým, že obrázok predstavuje kolonizáciu a útlak.

Ilustračné foto.Ilustračné foto. (Zdroj: ARCHÍV JULIUS MEINL)

VIEDEŇ - Rakúsky producent lahôdok a prevádzkovateľ kaviarní Julius Meinl na viedenskej triede Graben mení logo kvôli tvrdeniam, že je rasistické.

Spoločnosť sa reprezentuje logom, na ktorom je hlava osmanského chlapca s červeným fezom. Informoval o tom server Yahoo News, píše server echo24.cz.

„Toto logo už nejde s dobou,“ uviedol Herbert Vlasaty, spoluriaditeľ viedenskej firmy Julius Meinl am Graben GmbH, keď sa po niekoľkomesačnom prerušení predaja praženej kávy počas rekonštrukcie znovu otvoril jej viedenský obchod, ktorý začal predávať hotovú praženú kávu v 60. rokoch 19. storočia storočia.

SkryťVypnúť reklamu

Pôvodné logo z dvadsiatych rokov 20. storočia zobrazovalo mladíka tmavej pleti, ktorý poukazoval na kultúrny vplyv Osmanskej ríše na habsburské Rakúske cisárstvo, ktorého hlavným mestom bola Viedeň.

Káva sa do mesta dostala prostredníctvom Turkov.

V roku 2004 došlo k prepracovaniu loga známeho výrobcu a predajcu kávy, spoločnosti Julius Meinl Austria GmbH. Celé bolo štylizované do bielej farby na červenom pozadí. Nový obrázok prevádzky vo Viedni zachováva iba fez.

Julius Meinl bol dodávateľom habsburského cisárskeho dvora a v roku 1862 založil obchod na prestížnej nákupnej ulici Am Graben. Rodinný podnik dnes pôsobí v zhruba 70 krajinách a podľa svojich internetových stránok zamestnáva približne 1 000 ľudí.

Logo však bolo dlho zdrojom kontroverzií a v roku 2007 začali militantní antirasisti kampaň proti firme, v ktorej použili pôvodnú verziu loga na protest proti rasistickým stereotypom s tým, že obrázok predstavuje kolonizáciu a útlak.

SkryťVypnúť reklamu

Firma to odmietla ako „zlú interpretáciu“.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Ilustračná fotografia.

Washington v posledných týždňoch úradovania amerického prezidenta Donalda Trumpa uvalil na Demirov sankcie.


TASR 27. apr
Animátori sa učili ako pripraviť farské stretnutie detí a mládeže.

V centre v Juskovej Voli školili vyše päťdesiat ľudí.


Viktória Žolnová 26. apr
Emmanuel Macron sa poďakoval všetkým ľuďom, ktorí hlasovali v druhom kole prezidentských volieb.

Slovenskí poslanci europarlamentu vítajú Macronove znovuzvolenie za prezidenta.


SITA 25. apr
Prešovský arcibiskup a metropolita Ján Babjak.

Pápež František prijal jeho zrieknutie sa pastoračnej služby.


kW 25. apr
SkryťZatvoriť reklamu