SME
Sobota, 21. máj, 2022 | Meniny má Zina

Začína ísť o všetko, čo symbolizuje 28. október, povedal Klaus v prejave

Kritizoval politiku Bruselu, ktorý podľa neho sleduje iné ciele, ako sú sloboda, prosperita a zvyšovanie životnej úrovne obyvateľov Európy.

Václav Klaus.Václav Klaus. (Zdroj: TASR)

PRAHA - Česko opäť stojí na kľúčovej križovatke, na ktorej začína ísť o všetko. V Míčovni na Pražskom hrade to povedal bývalý prezident Václav Klaus.

Kritizoval politiku Bruselu, ktorý podľa neho sleduje iné ciele, ako sú sloboda, prosperita a zvyšovanie životnej úrovne obyvateľov Európy, píše server echo24.cz.

Klaus to vyhlásil na akcii, ktorá pripomína výročie 103 rokov od vzniku samostatného Československa. Spoločne s ďalšími spolkami ju organizuje Český zväz bojovníkov za slobodu (ČSBS). Zúčastnilo sa jej asi 100 ľudí.

SkryťVypnúť reklamu

Podľa Klausa vznik republiky z 28. októbra 1918 zostáva „trvalou inšpiráciou a posilou“.

Vieme však, že vyhrané nie je. Práve teraz vznikajúce a nebezpečne sa rozrastajúce nové hrozby od nás vyžadujú nové úsilie o zabezpečenie našej štátnej existencie a jej budúcnosti,“ povedal Klaus.

Celý prejav Václava Klausa nájdete tu.

Na budúcnosť podľa neho nemožno pozerať bez obáv. Hrozbu vidí nielen v obmedzeniach spojených s koronavírusovou pandémiou.

„Čelíme pokusom svet, ktorý naši predkovia vybojovali a v ktorom sme my vyrástli, sociálnym inžinierstvom zmeniť a prerobiť ho podľa predstáv novej generácie ideológov, ktorí svoje antihumánne predstavy a svoje svetovládne ambície skrývajú za frázy o záchrane planéty, za boj proti zmenám klímy, za odstránenie úplne svojvoľne definovanej diskriminácie, za údajne potrebnú globálnu vládu a za ďalšie podobné progresivistické ciele, ktoré nie sú cieľmi našimi,“ povedal.

SkryťVypnúť reklamu

Vadí im podľa neho existencia národných štátov, rodiny a ľudskej prirodzenosti.

Poznamenal, že „boritelia nášho sveta“ na svoje ciele využívajú predovšetkým medzinárodné inštitúcie ako Organizáciu Spojených národov (OSN) a Európsku úniu.

„Aj v dôsledku toho politika Bruselu sleduje iné ciele, než akými sú sloboda, prosperita a zvyšovanie životnej úrovne obyvateľov Európy,“ myslí si Klaus.

Predseda ČSBS Jaroslav Vodička v prejave poukázal na to, že vznik Československa sprevádzala chrípková pandeme, proti ktorej bola vtedajšia spoločnosť prakticky bezradná. Vyzval v tejto súvislosti na dodržiavanie protikoronavírových hygienických opatrení.

Novovzniknutá Československá republika bola podľa neho po všetkých stránkach demokratická, označil ju za ostrov medzi autoritatívnymi a polofašistickými režimami okolitých krajín.

SkryťVypnúť reklamu

„Československá republika sa ideovo odriekla od aristokratických a dogmatických tradícií. Výrazom nových pomerov boli okrem zrušenia šľachtických titulov aj agrárna reforma a rozsiahle sociálne zákonodarstvo,“ poznamenal.

Povedal tiež, že ČSBS udržiavaním historickej pamäte obhajuje národné a odbojové tradície a samostatnosť českého štátu a udržuje historickú pamäť na československý odboj a na „veľké národné a štátne“ dielo, ktorý začali napríklad Tomáš Garrigue Masaryk, Milan Rastislav Štefánik alebo Edvard Beneš.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Ilustračná fotografia.

Washington v posledných týždňoch úradovania amerického prezidenta Donalda Trumpa uvalil na Demirov sankcie.


TASR 27. apr
Animátori sa učili ako pripraviť farské stretnutie detí a mládeže.

V centre v Juskovej Voli školili vyše päťdesiat ľudí.


Viktória Žolnová 26. apr
Emmanuel Macron sa poďakoval všetkým ľuďom, ktorí hlasovali v druhom kole prezidentských volieb.

Slovenskí poslanci europarlamentu vítajú Macronove znovuzvolenie za prezidenta.


SITA 25. apr
Prešovský arcibiskup a metropolita Ján Babjak.

Pápež František prijal jeho zrieknutie sa pastoračnej služby.


kW 25. apr
SkryťZatvoriť reklamu