PARÍŽ - Francúzsky prezident Emanuel Macron, ktorý sa usiluje o znovuzvolenie, vyzval svojho ministra školstva Jean-Michela Blanquera, aby v krajine zastavil ľavicový progresivizmus.
Podľa kritikov sa táto ideológia šíri z USA a vláda sa bojí, aby Francúzsko nečakal obdobný scenár ako v Amerike, píše server echo24cz.
„V Spojených štátoch táto ideológia vyvolala reakciu, ktorá viedla k vzostupu Donalda Trumpa,“ povedal Blanquer denníku Le Monde a dodal, že „Francúzsko a jeho mládež tomu musí uniknúť.“
Francúzska vláda sa podľa nových plánov prezidenta Macrona nemieni riadiť politickou korektnosťou a ustupovať ľavicovým aktivistom.
S obavou totiž vláda sleduje posilňovanie radikálnej pravice vo svojej krajine a viní z toho progresivizmus, ktorý sa šíri z USA a vidí v ňom príčinu zvolenia bývalého republikánskeho prezidenta Donalda Trumpa.
Macron má totiž vo Francúzsku podobného možného vyzývateľa, bývalého novinára a publicistu Érica Zemmoura, prezývaného „francúzsky Trump“, ktorý v krajine predstavuje vyhranenú pravicu a v predvolebných výskumoch výrazne posilňuje.
Progresivizmom, ktorý zastiera problematiku od rasizmu cez sexizmus až po sociálnu nerovnosť, sa zaoberajú najmä mladí Francúzi.
Krajina si pred dvoma týždňami pripomenula prvé výročie brutálnej vraždy stredoškolského učiteľa Samuela Patyho, ktorý so svojimi žiakmi hovoril o slobode prejavu a o karikatúrach proroka Mohameda.
Krajina bola z nešťastnej udalosti otrasená, tento rok sa ale začali hlasnejšie prejavovať progresívne názory, že karikatúry sú rasistické a Paty ich pred študentmi nemal spomínať. To sa však medzi ľuďmi nestretlo s pozitívnym ohlasom.
Macron tak vyzval ministra školstva, aby tento ľavicový progresivizmus v krajine zastavil. Vznikol preto nový inštitút Le Laboratoire de la République, teda Laboratórium republiky, ktoré vedie práve Blanquer.
Inštitút má podľa ministra za úlohu bojovať s tým, čo Blanquer sám nazýva „wokizmom importovaným z USA“.
„Francúzsko sa stalo cieľom hnutia woke. Šíri sa ako vírus, tentoraz nie z Číny, ale zo Spojených štátov. Pokiaľ naň existuje vakcína, potom táto vakcína je francúzska,“ vyhlásil jeden z členov nového inštitútu Pierre Valentin.
Založenie inštitútu je posledným krokom vo vládnej kampani proti progresivizmu a naopak má prospievať francúzskemu sekularizmu, píše web Politico.
O základy francúzskeho sekularizmu, laicité, ktorým chce vláda zatieniť „americký wokizmus“, sa historicky opiera francúzska republika. Ide o dôsledné rozdelenie viery a štátu, keď všetky náboženstvá, ale aj kultúrne a etnické odlišnosti spadajú čisto do súkromnej sféry. Ľudia sú si v štáte automaticky rovní, bez ohľadu na svoje pohlavie, rasu a ďalšie charakteristiky.
Na jar budúceho roka čakajú Francúzsko parlamentné aj prezidentské voľby. Prvé kolo prezidentských volieb sa uskutoční 10. apríla. Ak žiadny kandidát nezíska nadpolovičnú väčšinu hlasov, v druhom kole sa 24. apríla stretnú dvaja najúspešnejší kandidáti.
Podľa posledných prieskumov by to bol Macron a práve Zemmour, hoci doteraz sa pre druhé kolo popri Macronovi počítalo prakticky vždy so šéfkou krajne pravicového Národného združenia Marine Le Penovou.
Zemmour síce ešte oficiálne neohlásil svoju kandidatúru na prezidenta, avšak kampaň na jeho podporu už ide na plné obrátky, píše AFP.
Na Zemmoura sa navyše nevzťahujú žiadne obmedzenia pre kandidátov, pretože on ním ešte stále oficiálne nie je. To mu zaisťuje viac voľnosti aj napríklad priestor v médiách bez limitov.