SME
Sobota, 21. máj, 2022 | Meniny má Zina

V Liberci sa zrútila lanovka na Ještěd

Pri nehode zomrel strojvedúci jednej z kabín lanovky.

Pád lanovky na Ještěde si vyžiadal jednu obeť.Pád lanovky na Ještěde si vyžiadal jednu obeť. (Zdroj: TASR/AP)

BRATISLAVA - V nedeľu popoludní sa zrútila lanovka na vrch Ještěd v českom Liberci. Ako uviedol web TV Nova, pri nehode zahynul strojvedúci jednej z kabín lanovky.

V druhej kabíne bolo uväznených 15 ľudí, o ktorých sa starajú záchranári. Pravdepodobne nie sú zranení, ale utrpeli šok. Na mieste sú všetky záchranné zložky.

„Udalosť môžem potvrdiť. U jedného človek lekár konštatoval smrť. V druhej kabíne bolo 15 ľudí, ktorých sme vyslobodili. Momentálne sú v zázemí horskej služby, kde sa o nich starajú kolegovia. Ide predovšetkým o psychologickú pomoc. Nemali by tam byť fyzické zranenia,“ povedal hovorca libereckých záchranárov Michael Georgiev.

SkryťVypnúť reklamu

Jedna z dvoch kabín spadla o pol jednej popoludní. Bol v nej iba strojvedúci bez cestujúcich. Na mieste zomrel. Druhá kabína sa zošmykla po lane dole. Ľudia v nej zostali desiatky minút visieť. Záchranári ich nakoniec dostali do bezpečia po lanách.

K nešťastiu došlo v dolnej časti dráhy. Kabína spadla na úrovni prvej podpery zhruba v polovici tamojšej zjazdovky.

"Spadla jedna kabína, ktorá išla smerom dole. V kabíne sme mali jednu osobu, ktorá bohužiaľ na mieste podľahla, lekár konštatoval smrť. Našťastie druhá kabína zostala v štandardnej polohe, z ktorej bolo evakuovaných asi pätnásť ľudí," cituje ČT24 hovorcu krajskej záchrannej služby Michaela Georgieva.

Príčina nešťastia zatiaľ nie je známa. Lanovka mala byť od pondelka zatvorená na 12 dní pre plánovanú údržbu.

SkryťVypnúť reklamu

Kabínová lanovka na Ještěd premáva od roku 1933, v rokoch v rokoch 1971 – 1975 prešla úplnou rekonštrukciou. V súčasnosti je to jediná lanovka vo vlastníctve Českých dráh, uvádza ČT24.

Na možnosť pádu lanovky sa zložky integrovaného záchranného systému pravidelne pripravujú, v jej viac ako 80-ročnej histórii však nebol takýto zásah nutný.

Pred dvoma rokmi prešlo rekonštrukciou elektrické zariadenie, oprava bola spojená s výmenou pohonu a zabezpečovacieho zariadenia.

Vlani bola lanovka kvôli koronavírusovým opatreniam viac ako 100 dní mimo prevádzky, dôvodom prerušenia prevádzky boli aj technické problémy. Pre technické problémy stála lanovka aj tento rok v septembri, píšu Novinky.cz.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Ilustračná fotografia.

Washington v posledných týždňoch úradovania amerického prezidenta Donalda Trumpa uvalil na Demirov sankcie.


TASR 27. apr
Animátori sa učili ako pripraviť farské stretnutie detí a mládeže.

V centre v Juskovej Voli školili vyše päťdesiat ľudí.


Viktória Žolnová 26. apr
Emmanuel Macron sa poďakoval všetkým ľuďom, ktorí hlasovali v druhom kole prezidentských volieb.

Slovenskí poslanci europarlamentu vítajú Macronove znovuzvolenie za prezidenta.


SITA 25. apr
Prešovský arcibiskup a metropolita Ján Babjak.

Pápež František prijal jeho zrieknutie sa pastoračnej služby.


kW 25. apr
SkryťZatvoriť reklamu