SME
Sobota, 21. máj, 2022 | Meniny má Zina

Z vyhlásenia G20 vypadlo „podstatne znížiť emisie“ a termín. Záväzok znie „uskutočniteľne“

Pôvodne zvažovanú formuláciu o snahe „podstatne znížiť emisie“ nahradil nakoniec záväzok znižovať emisie „čo najrýchlejšie, uskutočniteľne a čo najhospodárnejším spôsobom“.

Svetoví lídri hádžu mince pri pózovaní pred fontánou Trevi v rámci summitu skupiny G20 v Ríme.Svetoví lídri hádžu mince pri pózovaní pred fontánou Trevi v rámci summitu skupiny G20 v Ríme. (Zdroj: TASR/AP)

RÍM - Lídri krajín G20 sa včera na summite v Ríme zhodli, že ich cieľom je udržať globálne otepľovanie pod kritickou hranicou 1,5 stupňa v porovnaní s predindustriálnou érou. Vyplýva to zo záverov stretnutia, o ktorých informovala agentúra Reuters.

V spoločnom vyhlásení však nie je reč o konkrétnych opatreniach na znižovanie emisií. Pôvodne zvažovanú formuláciu o snahe „podstatne znížiť emisie“ nahradil nakoniec záväzok znižovať emisie „čo najrýchlejšie, uskutočniteľne a čo najhospodárnejším spôsobom“.

SkryťVypnúť reklamu

Politici si stanovili, že do konca tohto roka úplne ukončia financovanie projektov uhoľných elektrární v zahraničí. O výrobe energie z uhlia v jednotlivých krajinách a jej postupnom utlmovaní nie je v záveroch zmienka, čo možno podľa agentúry AP považovať za víťazstvo krajín ako sú India a Čína, ktoré sú na uhlí energeticky závislé.

Rovnako tak v dokumentoch chýba konkrétny termín, do kedy je potrebné emisie skleníkových plynov podstatne znížiť. Klimatológovia hovoria o tom, že pokiaľ nemá otepľovanie prekročiť hranicu 1,5 stupňa, je potrebné emisie stlačiť takmer k nule do roku 2050.

Draghi: Úspešný

Taliansky premiér Mario Draghi označil dvojdňový summit G20 za úspešný a novinárom povedal, že sa skupine podarilo dosiahnuť významný pokrok v boji proti rastúcej hrozbe globálneho otepľovania. Odmietol kritiku klimatických aktivistov, že G20 nezašla dosť ďaleko.

SkryťVypnúť reklamu

Trochu iný názor ale vyjadril generálny tajomník OSN Antonio Guterres. Ten vyhlásil, že rímsky summit nepriniesol všetko, v čo dúfal.

„Odchádzam z Ríma s nenaplnenými nádejami – ale aspoň nie sú pochované,“ uviedol na twitteri.

Skupina ekonomicky vyspelých krajín G20 predstavuje v boji s globálnym otepľovaním kľúčový prvok, pretože tieto štáty vypúšťajú do ovzdušia viac ako tri štvrtiny celkových emisií.

Vyjednávači preto pracovali celú noc na tom, aby sa v záveroch schôdzky objavil konkrétnejší sľub opatrení na ich znižovanie. Nakoniec sa však potvrdil odhad komentátorov, ktorí predpokladali, že sa krajiny na spoločných záväzkoch nezhodnú alebo budú formulované vágne.

O záväzkoch na znižovanie emisií je v komuniké reč len s odkazom na plány jednotlivých krajín. Tie podľa G20 majú mať ambicióznejšiu podobu, „ak to bude nutné“.

SkryťVypnúť reklamu

„Boj proti zmene klímy je kľúčovou výzvou našej doby... Buď budeme rokovať teraz, pobijeme sa s nákladmi a úspešne posunieme naše hospodárstvo na udržateľnejšiu koľaj alebo sa oneskoríme, zaplatíme oveľa vyššou cenou a budeme riskovať, že neuspejeme,“ povedal dnes premiérom šéf vlády hostiteľskej krajiny Mario Draghi.

Zodpovednosti bohatých krajín sa vo svojom vystúpení dovolával aj britský princ Charles.

„Je nemožné nepočuť zúfalé hlasy mladých ľudí, ktorí vo vás vidia správcu planéty, čo držia ich budúcnosť vo svojich rukách,“ povedal následník trónu.

Podľa neho katastrofálnym dôsledkom klimatickej zmeny môžu zabrániť len investície vo výške biliónov dolárov ročne a partnerstvo verejnej a súkromnej sféry.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Ilustračná fotografia.

Washington v posledných týždňoch úradovania amerického prezidenta Donalda Trumpa uvalil na Demirov sankcie.


TASR 27. apr
Animátori sa učili ako pripraviť farské stretnutie detí a mládeže.

V centre v Juskovej Voli školili vyše päťdesiat ľudí.


Viktória Žolnová 26. apr
Emmanuel Macron sa poďakoval všetkým ľuďom, ktorí hlasovali v druhom kole prezidentských volieb.

Slovenskí poslanci europarlamentu vítajú Macronove znovuzvolenie za prezidenta.


SITA 25. apr
Prešovský arcibiskup a metropolita Ján Babjak.

Pápež František prijal jeho zrieknutie sa pastoračnej služby.


kW 25. apr
SkryťZatvoriť reklamu