SME
Nedeľa, 5. december, 2021 | Meniny má OtoKrížovkyKrížovky

Biden je z výsledkov summitu G20 sklamaný

Vinu za to, že si lídri najväčších ekonomík sveta nestanovili ambicióznejšie klimatické ciele, pripísal dvom tradičným rivalom USA, Rusku a Číne.

Americký prezident Joe Biden na tlačovej konferencii po skončení summitu G20.Americký prezident Joe Biden na tlačovej konferencii po skončení summitu G20. (Zdroj: TASR/AP)

WASHINGTON - Americký prezident Joe Biden vyjadril v pondelok sklamanie nad výsledkami samitu skupiny G20.

Vinu za to, že si lídri najväčších vyspelých a rozvíjajúcich sa ekonomík sveta v Ríme nestanovili ambicióznejšie klimatické ciele, pripísal dvom tradičným rivalom Spojených štátov, Rusku a Číne.

„Sklamanie sa týka skutočnosti, že Rusko, a nie iba Rusko, ale aj Čína sa (v Ríme ) v podstate neukázali, pokiaľ ide o akékoľvek záväzky týkajúce sa riešenia klimatických zmien,“ povedal Biden.

Jeho administratíve sa počas desiatich mesiacov diplomatických aktivít, ktoré predchádzali zvolaniu klimatického samitu Organizácie Spojených národov v Glasgowe, podarilo získať od spojencov nové významné záväzky v oblasti klímy.

Skryť Vypnúť reklamu

Lídri skupiny G20 v nedeľu na záver rímskeho samitu síce prijali záväzok dosiahnuť uhlíkovú neutralitu do polovice tohto storočia alebo približne v tomto období.

Podľa záverečného komuniké sa tiež dohodli aj na ukončení financovania výroby elektriny spaľovaním uhlia v zahraničí. Nestanovili si však žiadny cieľ pre postupné vyraďovanie uhlia na domácej scéne.

Začala klimatická konferencia v Glasgowe

V škótskom Glasgowe sa v nedeľu pod záštitou OSN začala mimoriadne očakávaná dvojtýždňová klimatická konferencia COP26.

Účastníci z približne 200 štátov budú hľadať riešenia, ako do roku 2030 znížiť emisie skleníkových plynov, ktoré spôsobujú otepľovanie planéty a zintenzívňujú extrémne poveternostné javy spojené so zmenou klímy, ako sú horúčavy, povodne či lesné požiare.

Skryť Vypnúť reklamu

Ruský prezident Vladimir Putin ani čínsky prezident Si Ťin-pching sa na samite nezúčastňujú, hoci do Glasgowa vyslali svojich vysokých predstaviteľov. Ich odmietavý postoj, ako aj neochota Indie podstatne rýchlejšie znižovať závislosť od uhlia a ropy, hrozia zmarením nádejí na dosiahnutie škrtov stanovených v Parížskej klimatickej dohode.

Konferencia COP26 by mala nadviazať na parížsku klimatickú dohodu z roku 2015, ktorej cieľom je udržať nárast priemerných teplôt na svete „hlboko pod“ dvomi stupňami Celzia v porovnaní s predindustriálnou úrovňou.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Ilustračné foto.

Počet hospitalizovaných stúpol o 297, podiel nakazených pri PCR testoch klesol na 25 percent.


SITA 9. nov
Bývalý americký prezident Donald Trump.

Denníky Washington Post a New York Times za informovanie okolo celej kauzy dokonca dostali Pullitzerovu cenu. Washington Post vo svojich aktuálnych článkoch priznáva, že pravdepodobne pochybil.


echo24.cz 9. nov
Eduard Heger

"Verím, že prevádzky budú rozumné a nebudú riskovať tvrdé sankcie pri obchádzaní povinností. To znamená, že nevpustia do interiérov nezaočkované osoby," uviedol predseda vlády.


TASR 9. nov
Ilustračné foto.

Potom, čo si motorkár „volanie“ o pomoc všimol, nasledoval auto ďalších 11 kilometrov a polícii podával informácie. Policajtom sa vďaka tomu podarilo vozidlo zastaviť a dievča zachrániť.


idnes.cz 8. nov
Skryť Zatvoriť reklamu