SME
Piatok, 9. december, 2022 | Meniny má Izabela

Biden je z výsledkov summitu G20 sklamaný

Vinu za to, že si lídri najväčších ekonomík sveta nestanovili ambicióznejšie klimatické ciele, pripísal dvom tradičným rivalom USA, Rusku a Číne.

Americký prezident Joe Biden na tlačovej konferencii po skončení summitu G20.Americký prezident Joe Biden na tlačovej konferencii po skončení summitu G20. (Zdroj: TASR/AP)

WASHINGTON - Americký prezident Joe Biden vyjadril v pondelok sklamanie nad výsledkami samitu skupiny G20.

Vinu za to, že si lídri najväčších vyspelých a rozvíjajúcich sa ekonomík sveta v Ríme nestanovili ambicióznejšie klimatické ciele, pripísal dvom tradičným rivalom Spojených štátov, Rusku a Číne.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

„Sklamanie sa týka skutočnosti, že Rusko, a nie iba Rusko, ale aj Čína sa (v Ríme ) v podstate neukázali, pokiaľ ide o akékoľvek záväzky týkajúce sa riešenia klimatických zmien,“ povedal Biden.

Jeho administratíve sa počas desiatich mesiacov diplomatických aktivít, ktoré predchádzali zvolaniu klimatického samitu Organizácie Spojených národov v Glasgowe, podarilo získať od spojencov nové významné záväzky v oblasti klímy.

SkryťVypnúť reklamu

Lídri skupiny G20 v nedeľu na záver rímskeho samitu síce prijali záväzok dosiahnuť uhlíkovú neutralitu do polovice tohto storočia alebo približne v tomto období.

Podľa záverečného komuniké sa tiež dohodli aj na ukončení financovania výroby elektriny spaľovaním uhlia v zahraničí. Nestanovili si však žiadny cieľ pre postupné vyraďovanie uhlia na domácej scéne.

Začala klimatická konferencia v Glasgowe

V škótskom Glasgowe sa v nedeľu pod záštitou OSN začala mimoriadne očakávaná dvojtýždňová klimatická konferencia COP26.

Účastníci z približne 200 štátov budú hľadať riešenia, ako do roku 2030 znížiť emisie skleníkových plynov, ktoré spôsobujú otepľovanie planéty a zintenzívňujú extrémne poveternostné javy spojené so zmenou klímy, ako sú horúčavy, povodne či lesné požiare.

SkryťVypnúť reklamu

Ruský prezident Vladimir Putin ani čínsky prezident Si Ťin-pching sa na samite nezúčastňujú, hoci do Glasgowa vyslali svojich vysokých predstaviteľov. Ich odmietavý postoj, ako aj neochota Indie podstatne rýchlejšie znižovať závislosť od uhlia a ropy, hrozia zmarením nádejí na dosiahnutie škrtov stanovených v Parížskej klimatickej dohode.

Konferencia COP26 by mala nadviazať na parížsku klimatickú dohodu z roku 2015, ktorej cieľom je udržať nárast priemerných teplôt na svete „hlboko pod“ dvomi stupňami Celzia v porovnaní s predindustriálnou úrovňou.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie články

     SkryťVypnúť reklamu
     SkryťVypnúť reklamu

     Neprehliadnite tiež

     Ilustračná fotografia.

     Washington v posledných týždňoch úradovania amerického prezidenta Donalda Trumpa uvalil na Demirov sankcie.


     TASR 27. apr
     Animátori sa učili ako pripraviť farské stretnutie detí a mládeže.

     V centre v Juskovej Voli školili vyše päťdesiat ľudí.


     Viktória Žolnová 26. apr
     Emmanuel Macron sa poďakoval všetkým ľuďom, ktorí hlasovali v druhom kole prezidentských volieb.

     Slovenskí poslanci europarlamentu vítajú Macronove znovuzvolenie za prezidenta.


     SITA 25. apr
     Prešovský arcibiskup a metropolita Ján Babjak.

     Pápež František prijal jeho zrieknutie sa pastoračnej služby.


     kW 25. apr
     SkryťZatvoriť reklamu