SME
Sobota, 21. máj, 2022 | Meniny má Zina

Britský arcibiskup sa ospravedlnil za prirovnanie klimatických zmien k holokaustu

Vyhlásil, že čelní predstavitelia jednotlivých krajín budú "zatratení", ak nedosiahnu cieľ stanovený OSN a nasledujúce generácie budú o nich hovoriť "oveľa prísnejším tónom, než akým my hovoríme o politikoch 30. rokov 20. storočia - o tých, ktorí ignorovali to, čo sa dialo v nacistickom Nemecku".

Justin Welby.Justin Welby. (Zdroj: TASR/AP)

GLASGOW - Arcibiskup canterburský Justin Welby, hlava anglikánskej cirkvi v Británii, sa v pondelok ospravedlnil za svoj výrok o tom, že dôsledky klimatických zmien budú horšie, než bola nacistická genocída.

Welby, ktorý je zároveň lídrom celosvetovej anglikánskej komunity, mal daný výrok počas rozhovoru pre stanicu BBC na klimatickom summite v Glasgowe, informovala tlačová agentúra AFP.

Vyhlásil, že čelní predstavitelia jednotlivých krajín budú "zatratení", ak nedosiahnu cieľ stanovený Organizáciou Spojených národov (OSN) na tomto stretnutí - urýchlene nájsť spôsob, ako stabilizovať globálne otepľovanie.

SkryťVypnúť reklamu

O politikoch, ktorí v tejto úlohe zlyhajú, budú nasledujúce generácie hovoriť "oveľa prísnejším tónom, než akým my hovoríme o politikoch 30. rokov 20. storočia - o tých, ktorí ignorovali to, čo sa dialo v nacistickom Nemecku", povedal Welby.

Dodal, že klimatické zmeny "budú zabíjať ľudí na celom svete po celé generácie" a "spôsobia genocídu v nekonečne väčšom rozsahu", než bol počas druhej svetovej vojny holokaust.

Welby sa za svoje vyjadrenie neskôr ospravedlnil s tým, že nechcel uraziť židovskú komunitu týmto prirovnaním.

"Jednoznačne sa ospravedlňujem za slová, ktoré som použil, keď som sa snažil zdôrazniť vážnosť situácie. Nikdy nie je správne porovnávať niečo so zverstvami spáchanými nacistami a je mi ľúto, že som tým urazil židovskú obec," vyhlásil Welby.

SkryťVypnúť reklamu

Stephen Pollard, šéfredaktor britského týždenníka The Jewish Chronicle, na Welbyho výrok zareagoval podráždene a vyhlásil, že jeho vyjadrenie bolo "také ohavné, že jednoducho nedokážem pochopiť, ako môže Welby po tomto zostať kňazom, nieto ešte arcibiskupom".

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Ilustračná fotografia.

Washington v posledných týždňoch úradovania amerického prezidenta Donalda Trumpa uvalil na Demirov sankcie.


TASR 27. apr
Animátori sa učili ako pripraviť farské stretnutie detí a mládeže.

V centre v Juskovej Voli školili vyše päťdesiat ľudí.


Viktória Žolnová 26. apr
Emmanuel Macron sa poďakoval všetkým ľuďom, ktorí hlasovali v druhom kole prezidentských volieb.

Slovenskí poslanci europarlamentu vítajú Macronove znovuzvolenie za prezidenta.


SITA 25. apr
Prešovský arcibiskup a metropolita Ján Babjak.

Pápež František prijal jeho zrieknutie sa pastoračnej služby.


kW 25. apr
SkryťZatvoriť reklamu