SME
Nedeľa, 5. december, 2021 | Meniny má OtoKrížovkyKrížovky

Na Slovensku už máme potvrdené aj prvé prípady ešte infekčnejšieho variantu delta plus

Subvariant delty AY.4.2 sa predbežne podľa dostupných informácií javí o 10 až 15 % infekčnejší ako materská línia.

Minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský a hlavný hygienik Ján Mikas. Minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský a hlavný hygienik Ján Mikas. (Zdroj: SME - Marko Erd)

BRATISLAVA - Na Slovensku bol v pozitívnych vzorkách na vírus SARS-CoV-2 sekvenovaním potvrdený subvariant delty AY.4.2, ktorému sa hovorí aj delta plus. Informoval o tom hlavný hygienik Ján Mikas.

Doplnil tiež, že ide o osem prípadov z celkovo 2 681 sekvenovaných pozitívnych vzoriek za mesiac október 2021.

Subvariant delty AY.4.2 sa predbežne podľa dostupných informácií javí o 10 až 15 % infekčnejší ako materská línia.

Faktorom prenosu bol vo všetkých prípadoch kontakt s pozitívne testovanými osobami. Sedem osôb s potvrdeným subvariantom bolo neočkovaných, jedna osoba bola očkovaná.

Skryť Vypnúť reklamu

„Epidemiológovia majú situáciu pod dohľadom a vlastnosti i šírenie tohto subvariantu budú dôkladne monitorovať,” doplnil Mikas.

Na sekvenovaní vzoriek sa podieľali laboratóriá Úradu verejného zdravotníctva SR, Biomedicínskeho centra Slovenskej akadémie vied, Vedeckého parku Univerzity Komenského v Bratislave a Martinské centrum pre biomedicínu Jesseniovej lekárskej fakulty Univerzity Komenského v Martine.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Ilustračné foto.

Počet hospitalizovaných stúpol o 297, podiel nakazených pri PCR testoch klesol na 25 percent.


SITA 9. nov
Bývalý americký prezident Donald Trump.

Denníky Washington Post a New York Times za informovanie okolo celej kauzy dokonca dostali Pullitzerovu cenu. Washington Post vo svojich aktuálnych článkoch priznáva, že pravdepodobne pochybil.


echo24.cz 9. nov
Eduard Heger

"Verím, že prevádzky budú rozumné a nebudú riskovať tvrdé sankcie pri obchádzaní povinností. To znamená, že nevpustia do interiérov nezaočkované osoby," uviedol predseda vlády.


TASR 9. nov
Ilustračné foto.

Potom, čo si motorkár „volanie“ o pomoc všimol, nasledoval auto ďalších 11 kilometrov a polícii podával informácie. Policajtom sa vďaka tomu podarilo vozidlo zastaviť a dievča zachrániť.


idnes.cz 8. nov
Skryť Zatvoriť reklamu