SME
Nedeľa, 5. december, 2021 | Meniny má OtoKrížovkyKrížovky

Konzílium odborníkov žiada sprísnenie opatrení

Jedným z nich je navrhované obmedzenie pohybu nezaočkovaných osôb v čiernych okresoch.

Elena Prokopová, hlavná odborníčka Ministerstva zdravotníctva SR pre všeobecnú starostlivosť o deti a dorast a členka pandemickej komisie.Elena Prokopová, hlavná odborníčka Ministerstva zdravotníctva SR pre všeobecnú starostlivosť o deti a dorast a členka pandemickej komisie. (Zdroj: SITA/Jana Birošová)

BRATISLAVA – Členovia konzília odborníkov žiadajú zodpovedných, aby bezodkladne prijali účinné opatrenia, ktoré povedú k záchrane ľudských životov a k zachovaniu funkčného zdravotného systému.

Konkrétne opatrenia predstavila na pravidelnej tlačovej konferencii k aktuálnej epidemickej situácii hlavná odborníčka Ministerstva zdravotníctva SR pre primárnu pediatriu Elena Prokopová.

V prvom rade odborníci žiadajú, aby zodpovední opatreniami obmedzili pohyb nezaočkovaných ľudí v čiernych okresoch.

Tiež žiadajú, aby sa v červených okresoch na vstup do zamestnania vyžadoval COVID pas, teda doklad o zaočkovaní, prekonaní ochorenia COVID-19 či o negatívnom teste na prítomnosť koronavírusovej infekcie.

Skryť Vypnúť reklamu

„Dôrazne odporúčame home office všetkým ľuďom, ktorí môžu takto fungovať,” uviedla ďalej Prokopová.

Ďalej žiadajú, aby sa v bordových a čiernych okresoch krátkodobo na týždeň či dva, tam kde je to potrebné, prerušila prezenčná výučba na školách.

Chcú tiež obmedziť otvorenie prevádzok do 22. hodiny v bordových a čiernych okresoch a od ľudí vyžadujú, aby dodržali zákaz konania spoločenských udalostí v čiernych okresoch.

V snahe zvýšiť celkovú zaočkovanosť odporúčajú preplácať zvýhodnenú dávku počas práceneschopnosti z dôvodu ochorenia na COVID-19 iba zaočkovaným osobám.

Chcú tiež, aby zodpovedné osoby zvážili povinné očkovanie niektorých skupín obyvateľov tak, ako to robia v niektorých iných štátoch Európskej únie.

Na odporúčania konzília zareagoval aj premiér Eduard Heger. Podľa jeho hovorkyne Ľubice Janíkovej predseda vlády SR zvažuje viaceré riešenia, ktoré v piatok navrhovali odborníci.

Skryť Vypnúť reklamu

„Ministrov niekoľkých rezortov zároveň požiadal aj o odborné stanoviská k týmto návrhom a premiér sa k téme vyjadrí na budúci týždeň,” dodala Janíková.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Ilustračné foto.

Počet hospitalizovaných stúpol o 297, podiel nakazených pri PCR testoch klesol na 25 percent.


SITA 9. nov
Bývalý americký prezident Donald Trump.

Denníky Washington Post a New York Times za informovanie okolo celej kauzy dokonca dostali Pullitzerovu cenu. Washington Post vo svojich aktuálnych článkoch priznáva, že pravdepodobne pochybil.


echo24.cz 9. nov
Eduard Heger

"Verím, že prevádzky budú rozumné a nebudú riskovať tvrdé sankcie pri obchádzaní povinností. To znamená, že nevpustia do interiérov nezaočkované osoby," uviedol predseda vlády.


TASR 9. nov
Ilustračné foto.

Potom, čo si motorkár „volanie“ o pomoc všimol, nasledoval auto ďalších 11 kilometrov a polícii podával informácie. Policajtom sa vďaka tomu podarilo vozidlo zastaviť a dievča zachrániť.


idnes.cz 8. nov
Skryť Zatvoriť reklamu