SME
Sobota, 21. máj, 2022 | Meniny má Zina

Konzílium odborníkov žiada sprísnenie opatrení

Jedným z nich je navrhované obmedzenie pohybu nezaočkovaných osôb v čiernych okresoch.

Elena Prokopová, hlavná odborníčka Ministerstva zdravotníctva SR pre všeobecnú starostlivosť o deti a dorast a členka pandemickej komisie.Elena Prokopová, hlavná odborníčka Ministerstva zdravotníctva SR pre všeobecnú starostlivosť o deti a dorast a členka pandemickej komisie. (Zdroj: SITA/Jana Birošová)

BRATISLAVA – Členovia konzília odborníkov žiadajú zodpovedných, aby bezodkladne prijali účinné opatrenia, ktoré povedú k záchrane ľudských životov a k zachovaniu funkčného zdravotného systému.

Konkrétne opatrenia predstavila na pravidelnej tlačovej konferencii k aktuálnej epidemickej situácii hlavná odborníčka Ministerstva zdravotníctva SR pre primárnu pediatriu Elena Prokopová.

V prvom rade odborníci žiadajú, aby zodpovední opatreniami obmedzili pohyb nezaočkovaných ľudí v čiernych okresoch.

Tiež žiadajú, aby sa v červených okresoch na vstup do zamestnania vyžadoval COVID pas, teda doklad o zaočkovaní, prekonaní ochorenia COVID-19 či o negatívnom teste na prítomnosť koronavírusovej infekcie.

SkryťVypnúť reklamu

„Dôrazne odporúčame home office všetkým ľuďom, ktorí môžu takto fungovať,” uviedla ďalej Prokopová.

Ďalej žiadajú, aby sa v bordových a čiernych okresoch krátkodobo na týždeň či dva, tam kde je to potrebné, prerušila prezenčná výučba na školách.

Chcú tiež obmedziť otvorenie prevádzok do 22. hodiny v bordových a čiernych okresoch a od ľudí vyžadujú, aby dodržali zákaz konania spoločenských udalostí v čiernych okresoch.

V snahe zvýšiť celkovú zaočkovanosť odporúčajú preplácať zvýhodnenú dávku počas práceneschopnosti z dôvodu ochorenia na COVID-19 iba zaočkovaným osobám.

Chcú tiež, aby zodpovedné osoby zvážili povinné očkovanie niektorých skupín obyvateľov tak, ako to robia v niektorých iných štátoch Európskej únie.

Na odporúčania konzília zareagoval aj premiér Eduard Heger. Podľa jeho hovorkyne Ľubice Janíkovej predseda vlády SR zvažuje viaceré riešenia, ktoré v piatok navrhovali odborníci.

SkryťVypnúť reklamu

„Ministrov niekoľkých rezortov zároveň požiadal aj o odborné stanoviská k týmto návrhom a premiér sa k téme vyjadrí na budúci týždeň,” dodala Janíková.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Ilustračná fotografia.

Washington v posledných týždňoch úradovania amerického prezidenta Donalda Trumpa uvalil na Demirov sankcie.


TASR 27. apr
Animátori sa učili ako pripraviť farské stretnutie detí a mládeže.

V centre v Juskovej Voli školili vyše päťdesiat ľudí.


Viktória Žolnová 26. apr
Emmanuel Macron sa poďakoval všetkým ľuďom, ktorí hlasovali v druhom kole prezidentských volieb.

Slovenskí poslanci europarlamentu vítajú Macronove znovuzvolenie za prezidenta.


SITA 25. apr
Prešovský arcibiskup a metropolita Ján Babjak.

Pápež František prijal jeho zrieknutie sa pastoračnej služby.


kW 25. apr
SkryťZatvoriť reklamu