SME
Piatok, 21. január, 2022 | Meniny má VincentKrížovkyKrížovky

Konzílium odborníkov žiada sprísnenie opatrení

Jedným z nich je navrhované obmedzenie pohybu nezaočkovaných osôb v čiernych okresoch.

Elena Prokopová, hlavná odborníčka Ministerstva zdravotníctva SR pre všeobecnú starostlivosť o deti a dorast a členka pandemickej komisie.Elena Prokopová, hlavná odborníčka Ministerstva zdravotníctva SR pre všeobecnú starostlivosť o deti a dorast a členka pandemickej komisie. (Zdroj: SITA/Jana Birošová)

BRATISLAVA – Členovia konzília odborníkov žiadajú zodpovedných, aby bezodkladne prijali účinné opatrenia, ktoré povedú k záchrane ľudských životov a k zachovaniu funkčného zdravotného systému.

Konkrétne opatrenia predstavila na pravidelnej tlačovej konferencii k aktuálnej epidemickej situácii hlavná odborníčka Ministerstva zdravotníctva SR pre primárnu pediatriu Elena Prokopová.

V prvom rade odborníci žiadajú, aby zodpovední opatreniami obmedzili pohyb nezaočkovaných ľudí v čiernych okresoch.

Tiež žiadajú, aby sa v červených okresoch na vstup do zamestnania vyžadoval COVID pas, teda doklad o zaočkovaní, prekonaní ochorenia COVID-19 či o negatívnom teste na prítomnosť koronavírusovej infekcie.

Skryť Vypnúť reklamu

„Dôrazne odporúčame home office všetkým ľuďom, ktorí môžu takto fungovať,” uviedla ďalej Prokopová.

Ďalej žiadajú, aby sa v bordových a čiernych okresoch krátkodobo na týždeň či dva, tam kde je to potrebné, prerušila prezenčná výučba na školách.

Chcú tiež obmedziť otvorenie prevádzok do 22. hodiny v bordových a čiernych okresoch a od ľudí vyžadujú, aby dodržali zákaz konania spoločenských udalostí v čiernych okresoch.

V snahe zvýšiť celkovú zaočkovanosť odporúčajú preplácať zvýhodnenú dávku počas práceneschopnosti z dôvodu ochorenia na COVID-19 iba zaočkovaným osobám.

Chcú tiež, aby zodpovedné osoby zvážili povinné očkovanie niektorých skupín obyvateľov tak, ako to robia v niektorých iných štátoch Európskej únie.

Na odporúčania konzília zareagoval aj premiér Eduard Heger. Podľa jeho hovorkyne Ľubice Janíkovej predseda vlády SR zvažuje viaceré riešenia, ktoré v piatok navrhovali odborníci.

Skryť Vypnúť reklamu

„Ministrov niekoľkých rezortov zároveň požiadal aj o odborné stanoviská k týmto návrhom a premiér sa k téme vyjadrí na budúci týždeň,” dodala Janíková.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Arcibiskup Ján Babjak udelil nižšie svätenia.

Ocenil, že sa nehanbili priznať k svojej viere.


kW 18 h
Ruský prezident Vladimir Putin.

Chce, aby USA odstránili z Európy svoj jadrový dáždnik a umožnili Rusku obnoviť svoju sféru vplyvu vo východnej Európe ako za sovietskej éry.


cs.gatestoneinstitute.org 20. jan
Povoľte šatky! Žiadali študentky na marcovej demonštrácii v Istanbule. Ústavný súd im nevyhovel.

Nosiť nápadné náboženské symboly je zakázané.


TASR 19. jan
Michal Šimečka

Europoslanec sa stal prvým slovenským podpredsedom EP. Získal 494 hlasov.


SITA 19. jan
Skryť Zatvoriť reklamu