SME
Streda, 30. november, 2022 | Meniny má Ondrej, Andrej

Filip Šebesta: Za čo by sme mali kritizovať pani Leyenovú

Nekritizujme Leyenovú, že napriek jej presadzovanému Green Dealu lieta, kritizujme to, že jej Green Deal fakticky smeruje k tomu, aby nelietali ostatní.

Ursula von der Leyenová pri predstavení svojej druhej správy o stave Únie.Ursula von der Leyenová pri predstavení svojej druhej správy o stave Únie. (Zdroj: TASR/AP)

Komisárka von der Leyenová vzbudila vlnu mediálneho odporu po tom, čo vyšlo najavo, že prúdovým dopravným lietadlom absolvovala päťdesiatikilometrový prelet medzi Viedňou a Bratislavou.

Aj keď je pokrytectvo takéhoto konania vo svetle britského klimatického summitu a rečí, ktoré sa tam viedli, evidentné, pohoršenie by sme mali prenechať klimatickým aktivistom, píše Filip Šebesta v komentári uverejnenom na stránke Inšitútu Václava Klausa (IVK).

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Kancelária Leyenovej pre let určite nájde relatívne logické vysvetlenie. Napríklad to, že po zastávke v Bratislave komisárka pokračovala ďalej do destinácie, kde už letieť dávalo oveľa väčší zmysel ako medzi dvoma menovanými podunajskými metropolami, a lietadlo by tak či tak medzi mestami muselo preletieť prázdne. To je však vedľajšie.

SkryťVypnúť reklamu

Poukazovať na pokrytectvo elít, ktoré na klimatických summitoch kážu niečo, čo nie sú samé ochotné dodržiavať, a dokonca si pre svoje pleasure flights súkromnými tryskáčmi dojednávajú lepšie daňové podmienky, zatiaľ čo lety pre obyčajných ľudí zaťažujú (odkaz), asi cenu má.

Má cenu ukazovať na elitársky prezieravý prístup k obyčajným ľuďom v okamihu, keď sa vďaka konkurencii na liberalizovanom trhu s leteckou prepravou stalo masové lietanie bežnou súčasťou životov európskej strednej triedy, a nie iba záležitosťou úzkej vrstvy najbohatších ľudí.

Nenechávajme si však vnútiť názor, ktorý na pozadí kritiky Leyenovej presvitá, a síce, že lietanie je niečo, za čo sa dnes treba hanbiť, verejne sa kajať a politikom ho vyčítať z iných ako úzko výdavkových dôvodov. Že je to horší spôsob dopravy, než ktorýkoľvek iný.

SkryťVypnúť reklamu

Bolo by snáď pre nás lepšie, keby Leyenová prešla medzi oboma mestami na jedno nabitie elektrickým autom?

V tej chvíli by sme asi síce len ťažko mohli poukazovať na pokrytectvo bruselských elít, ale nezmyselné klimatické záväzky, ktoré dusia a budú dusiť európsku strednú triedu, by sa tým nijako neumenšili.

Práve naopak, ak môžu oželieť lietanie takí vyťažení ľudia ako vysokí politici či úradníci, prečo nie všetci ostatní, mohlo by sa v tej chvíli povedať.

Kritiku si preto nezaslúži to, že správanie komisárky Leyenovej nie je v súlade s jej slovami a politickými zámermi, ale práve tie slová a tie politické zámery.

Nekritizujme Leyenovú, že napriek jej presadzovanému Green Dealu lieta, kritizujme to, že jej Green Deal fakticky smeruje k tomu, aby nelietali ostatní.

SkryťVypnúť reklamu

Nabudúce už pôjde poučená Leyenová elektrickým autom a táto plytká kritika pokrytectva sa rozplynie bez toho, aby nám to prinieslo akúkoľvek zmenu k lepšiemu. Sústreďme sa na podstatu.

Len nech si komisárka lieta ďalej. Ale nás nech nechá lietať tiež!

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie články

     SkryťVypnúť reklamu
     SkryťVypnúť reklamu

     Neprehliadnite tiež

     Ilustračná fotografia.

     Washington v posledných týždňoch úradovania amerického prezidenta Donalda Trumpa uvalil na Demirov sankcie.


     TASR 27. apr
     Animátori sa učili ako pripraviť farské stretnutie detí a mládeže.

     V centre v Juskovej Voli školili vyše päťdesiat ľudí.


     Viktória Žolnová 26. apr
     Emmanuel Macron sa poďakoval všetkým ľuďom, ktorí hlasovali v druhom kole prezidentských volieb.

     Slovenskí poslanci europarlamentu vítajú Macronove znovuzvolenie za prezidenta.


     SITA 25. apr
     Prešovský arcibiskup a metropolita Ján Babjak.

     Pápež František prijal jeho zrieknutie sa pastoračnej služby.


     kW 25. apr
     SkryťZatvoriť reklamu