RÍM - Vnútorný chod Vatikánu bude prvýkrát v jeho histórii riadiť žena. Pápež František menoval taliansku rehoľníčku Raffaellu Petriniovú na čelo vatikánskeho governatorátu, ktorý zabezpečuje správne služby, fungovanie polície či prevádzku vatikánskych múzeí a pošty.
Petriniová sa tak stane najvyššie postavenou ženou v cirkevnom štáte, uviedla dnes agentúra AFP, píše server echo24.cz.
Mníška Petriniová bude pôsobiť vo funkcii generálnej tajomníčky, ktorú obvykle zastávali biskupi. Generálny tajomník spolu s prezidentom riadi governatorát, ktorý dohliada na každodenný chod cirkevného štátu, a predstavuje tak v istom zmysle jeho výkonnú moc.
Vatikán je absolútnym štátom, kde má všetku moc pápež. Hlava katolíckej cirkvi však obvykle zveruje časť svojich právomocí ďalším inštitúciám či osobám.
Vymenovaním Petriniovej do prestížnej a vplyvnej funkcie pápež František pokračuje vo svojej snahe posilniť postavenie žien vo vnútri katolíckej cirkvi, uviedla agentúra AFP.
Tento rok pápež menoval do vatikánskych a cirkevných inštitúcií viacero žien. V auguste sa stala dočasnou tajomníčkou rozvojového oddelenia Vatikánu talianska rehoľníčka Alessandra Smerilliová.
Vo februári získala vplyvný post podtajomníčky biskupskej synody francúzska rehoľníčka Nathalie Becquartová a talianska sudkyňa Catia Summariaová sa stala prvou žalobkyňou vatikánskeho odvolacieho súdu. V týchto funkciách predtým pôsobili výlučne muži.
Na začiatku pontifikátu pápeža Františka boli pomerne silné debaty o postavení žien v cirkvi. Debatovalo sa hlavne o tom, či ženy pripustiť k diakonskému sväteniu.
V januári tohto roku pápež schválil zmenu kanonického práva, ktorá ženám oficiálne povoľuje slúžiť pri oltári ako ministrantka. Časť cirkvi ale od Františka očakávala hlbšie zmeny a kritizovala pápeža, že nie je v tejto otázke dostatočne odvážny.