SME
Piatok, 21. január, 2022 | Meniny má VincentKrížovkyKrížovky

Vnútorný chod Vatikánu bude prvýkrát riadiť žena, mníška Petriniová

Bude pôsobiť vo funkcii generálnej tajomníčky, ktorý spolu s prezidentom riadi governatorát, ktorý dohliada na každodenný chod cirkevného štátu, a predstavuje tak v istom zmysle jeho výkonnú moc.

Petriniová je prvou ženou v tejto pozícii.Petriniová je prvou ženou v tejto pozícii. (Zdroj: FB Vatican News )

RÍM - Vnútorný chod Vatikánu bude prvýkrát v jeho histórii riadiť žena. Pápež František menoval taliansku rehoľníčku Raffaellu Petriniovú na čelo vatikánskeho governatorátu, ktorý zabezpečuje správne služby, fungovanie polície či prevádzku vatikánskych múzeí a pošty.

Petriniová sa tak stane najvyššie postavenou ženou v cirkevnom štáte, uviedla dnes agentúra AFP, píše server echo24.cz.

Mníška Petriniová bude pôsobiť vo funkcii generálnej tajomníčky, ktorú obvykle zastávali biskupi. Generálny tajomník spolu s prezidentom riadi governatorát, ktorý dohliada na každodenný chod cirkevného štátu, a predstavuje tak v istom zmysle jeho výkonnú moc.

Skryť Vypnúť reklamu

Vatikán je absolútnym štátom, kde má všetku moc pápež. Hlava katolíckej cirkvi však obvykle zveruje časť svojich právomocí ďalším inštitúciám či osobám.

Vymenovaním Petriniovej do prestížnej a vplyvnej funkcie pápež František pokračuje vo svojej snahe posilniť postavenie žien vo vnútri katolíckej cirkvi, uviedla agentúra AFP.

Tento rok pápež menoval do vatikánskych a cirkevných inštitúcií viacero žien. V auguste sa stala dočasnou tajomníčkou rozvojového oddelenia Vatikánu talianska rehoľníčka Alessandra Smerilliová.

Vo februári získala vplyvný post podtajomníčky biskupskej synody francúzska rehoľníčka Nathalie Becquartová a talianska sudkyňa Catia Summariaová sa stala prvou žalobkyňou vatikánskeho odvolacieho súdu. V týchto funkciách predtým pôsobili výlučne muži.

Skryť Vypnúť reklamu

Na začiatku pontifikátu pápeža Františka boli pomerne silné debaty o postavení žien v cirkvi. Debatovalo sa hlavne o tom, či ženy pripustiť k diakonskému sväteniu.

V januári tohto roku pápež schválil zmenu kanonického práva, ktorá ženám oficiálne povoľuje slúžiť pri oltári ako ministrantka. Časť cirkvi ale od Františka očakávala hlbšie zmeny a kritizovala pápeža, že nie je v tejto otázke dostatočne odvážny.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Arcibiskup Ján Babjak udelil nižšie svätenia.

Ocenil, že sa nehanbili priznať k svojej viere.


kW 21 h
Ruský prezident Vladimir Putin.

Chce, aby USA odstránili z Európy svoj jadrový dáždnik a umožnili Rusku obnoviť svoju sféru vplyvu vo východnej Európe ako za sovietskej éry.


cs.gatestoneinstitute.org 20. jan
Povoľte šatky! Žiadali študentky na marcovej demonštrácii v Istanbule. Ústavný súd im nevyhovel.

Nosiť nápadné náboženské symboly je zakázané.


TASR 19. jan
Michal Šimečka

Europoslanec sa stal prvým slovenským podpredsedom EP. Získal 494 hlasov.


SITA 19. jan
Skryť Zatvoriť reklamu