SME
Piatok, 21. január, 2022 | Meniny má VincentKrížovkyKrížovky

Rusi prezidentské voľby v USA neovplyvnili. Kľúčový svedok klamal

Denníky Washington Post a New York Times za informovanie okolo celej kauzy dokonca dostali Pullitzerovu cenu. Washington Post vo svojich aktuálnych článkoch priznáva, že pravdepodobne pochybil.

Bývalý americký prezident Donald Trump.Bývalý americký prezident Donald Trump. (Zdroj: SITA)

WASHINGTON - Ruský analytik Igor Dančenko, ktorý spolupracoval s Christopherom Steelom, autorom spisu obsahujúceho fámy a nepreukázané tvrdenia o tom, ako Donaldovi Trumpovi pomohli Rusi vyhrať voľby, bol vo štvrtok zatknutý a obvinený z klamania FBI o svojich zdrojoch.

Píše o tom napríklad The New York Times, informuje echo24.cz.

Dančenko hral kľúčovú úlohu do v Steelovom spise, ktorý naznačoval, že Donald Trump a ľudia z jeho kampane boli kompromitovaní ruskými spravodajskými službami a sprisahali sa s nimi, aby pomohli poraziť v prezidentských voľbách v roku 2016 Trumpovu súperku Hillary Clintonovú.

Skryť Vypnúť reklamu

Publikácia tohto spisu vyústila do zvláštneho vyšetrovania Roberta Muellera, ktorý sa vplyvom Ruska okolo Trumpa zaoberal dva roky.

Mueller však žiadne napojenie dnes už bývalého amerického prezidenta nepreukázal a Trumpova vtedajšia administratíva poverila prokurátora Johna Durhama, aby celú kauzu a vyšetrovanie preveril.

Práve Durham teraz obvinil Dančenka, ktorý bol kľúčový svedok Steela, z toho, že mal mal FBI najmenej päťkrát klamať a poskytnúť nepravdivé informácie.

Tieto klamstvá mali zakryť fakt, že pre svoje tvrdenia v skutočnosti nemal žiadne zdroje alebo v niektorých prípadoch boli one zdroje priamo spolupracovníci Clintonovej.

Zapletený bol aj PR poradca Clintonovej

Kampaň Hillary Clintonovej si počas predvolebného boja najala firmu, ktorá mala nájsť kompromitujúce informácie proti Trumpovi. Spoločnosť potom najala britského špióna Christophera Steela, aby sa tejto záležitosti venoval a ten si najal práve Dančenka, pretože sám nemal v Rusku dobré zdroje. K Dančenkovi sa nakoniec dostal aj PR člen kampane Clintonovej Chuck Dolan, ktorý ho zásobil niektorými klebetami o Trumpovi.

Skryť Vypnúť reklamu

Dolan mal dodať napríklad aj historku o orgiách Trumpa s prostitútkami v moskovskom hoteli, čím by ho Rusi mohli vydierať. Ďalšie vyšetrovanie však ukázalo, že sa tieto historky nezakladajú na pravde.

O Steelovej zložke informoval rad známych amerických médií. Denníky Washington Post a New York Times za informovanie okolo celej kauzy dokonca dostali Pullitzerovu cenu.

Washington Post vo svojich aktuálnych článkoch priznáva, že pravdepodobne pochybil.

„Obvinenie Dančenka spochybňuje niektoré minulé správy tlače vrátane našich,“ stojí v jednom z článkov, kde sa píše o zatknutí Dančenka. Podrobne sme o celej kauze písali v komentári tu.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Arcibiskup Ján Babjak udelil nižšie svätenia.

Ocenil, že sa nehanbili priznať k svojej viere.


kW 20 h
Ruský prezident Vladimir Putin.

Chce, aby USA odstránili z Európy svoj jadrový dáždnik a umožnili Rusku obnoviť svoju sféru vplyvu vo východnej Európe ako za sovietskej éry.


cs.gatestoneinstitute.org 20. jan
Povoľte šatky! Žiadali študentky na marcovej demonštrácii v Istanbule. Ústavný súd im nevyhovel.

Nosiť nápadné náboženské symboly je zakázané.


TASR 19. jan
Michal Šimečka

Europoslanec sa stal prvým slovenským podpredsedom EP. Získal 494 hlasov.


SITA 19. jan
Skryť Zatvoriť reklamu