SME
Streda, 30. november, 2022 | Meniny má Ondrej, Andrej

Rusi prezidentské voľby v USA neovplyvnili. Kľúčový svedok klamal

Denníky Washington Post a New York Times za informovanie okolo celej kauzy dokonca dostali Pullitzerovu cenu. Washington Post vo svojich aktuálnych článkoch priznáva, že pravdepodobne pochybil.

Bývalý americký prezident Donald Trump.Bývalý americký prezident Donald Trump. (Zdroj: SITA)

WASHINGTON - Ruský analytik Igor Dančenko, ktorý spolupracoval s Christopherom Steelom, autorom spisu obsahujúceho fámy a nepreukázané tvrdenia o tom, ako Donaldovi Trumpovi pomohli Rusi vyhrať voľby, bol vo štvrtok zatknutý a obvinený z klamania FBI o svojich zdrojoch.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Píše o tom napríklad The New York Times, informuje echo24.cz.

Dančenko hral kľúčovú úlohu do v Steelovom spise, ktorý naznačoval, že Donald Trump a ľudia z jeho kampane boli kompromitovaní ruskými spravodajskými službami a sprisahali sa s nimi, aby pomohli poraziť v prezidentských voľbách v roku 2016 Trumpovu súperku Hillary Clintonovú.

SkryťVypnúť reklamu

Publikácia tohto spisu vyústila do zvláštneho vyšetrovania Roberta Muellera, ktorý sa vplyvom Ruska okolo Trumpa zaoberal dva roky.

Mueller však žiadne napojenie dnes už bývalého amerického prezidenta nepreukázal a Trumpova vtedajšia administratíva poverila prokurátora Johna Durhama, aby celú kauzu a vyšetrovanie preveril.

Práve Durham teraz obvinil Dančenka, ktorý bol kľúčový svedok Steela, z toho, že mal mal FBI najmenej päťkrát klamať a poskytnúť nepravdivé informácie.

Tieto klamstvá mali zakryť fakt, že pre svoje tvrdenia v skutočnosti nemal žiadne zdroje alebo v niektorých prípadoch boli one zdroje priamo spolupracovníci Clintonovej.

Zapletený bol aj PR poradca Clintonovej

Kampaň Hillary Clintonovej si počas predvolebného boja najala firmu, ktorá mala nájsť kompromitujúce informácie proti Trumpovi. Spoločnosť potom najala britského špióna Christophera Steela, aby sa tejto záležitosti venoval a ten si najal práve Dančenka, pretože sám nemal v Rusku dobré zdroje. K Dančenkovi sa nakoniec dostal aj PR člen kampane Clintonovej Chuck Dolan, ktorý ho zásobil niektorými klebetami o Trumpovi.

SkryťVypnúť reklamu

Dolan mal dodať napríklad aj historku o orgiách Trumpa s prostitútkami v moskovskom hoteli, čím by ho Rusi mohli vydierať. Ďalšie vyšetrovanie však ukázalo, že sa tieto historky nezakladajú na pravde.

O Steelovej zložke informoval rad známych amerických médií. Denníky Washington Post a New York Times za informovanie okolo celej kauzy dokonca dostali Pullitzerovu cenu.

Washington Post vo svojich aktuálnych článkoch priznáva, že pravdepodobne pochybil.

„Obvinenie Dančenka spochybňuje niektoré minulé správy tlače vrátane našich,“ stojí v jednom z článkov, kde sa píše o zatknutí Dančenka. Podrobne sme o celej kauze písali v komentári tu.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie články

     SkryťVypnúť reklamu
     SkryťVypnúť reklamu

     Neprehliadnite tiež

     Ilustračná fotografia.

     Washington v posledných týždňoch úradovania amerického prezidenta Donalda Trumpa uvalil na Demirov sankcie.


     TASR 27. apr
     Animátori sa učili ako pripraviť farské stretnutie detí a mládeže.

     V centre v Juskovej Voli školili vyše päťdesiat ľudí.


     Viktória Žolnová 26. apr
     Emmanuel Macron sa poďakoval všetkým ľuďom, ktorí hlasovali v druhom kole prezidentských volieb.

     Slovenskí poslanci europarlamentu vítajú Macronove znovuzvolenie za prezidenta.


     SITA 25. apr
     Prešovský arcibiskup a metropolita Ján Babjak.

     Pápež František prijal jeho zrieknutie sa pastoračnej služby.


     kW 25. apr
     SkryťZatvoriť reklamu